ויטמינים מסיסים במים

הויטמינים התגלו בסוף המאה ה-XIX כתוצאה מחקר השפעתם של חומרים שונים על תפקודים שונים של הגוף. למשל, ויטמין 1B התגלה לראשונה על ידי הרופא ההולנדי אייקמן, כאשר חקר את גורמי מחלת ברי-ברי בקרב אוכלי אורז מזוקק (אורז לבן). את השם "ויטמין" הציע הביוכימאי הפולני פונק, ושם זה התקבל ע"י העולם הביולוגי-רפואי מיד. מקור השם הוא במילה הלטינית "vita"" – "חיים" ובמילה "אמין". השם נועד להדגיש, שללא ויטמינים החיים בלתי אפשריים.הויטמינים הינם חומרים כימיים פעילים, שמאופיינים ע"י יכולתם להשפיע משמעותית על הגוף במינונים קטנים מאד (מ"ג ומק"ג). זוהי קבוצה של חומרים אורגניים הנחוצים לחיי אדם (וגם כל בעל חי אחר). הויטמינים התגלו תוך כדי חקר מחלות שמקורן, כפי שהתברר תוך כדי המחקר, במחסור בויטמינים. אין לגוף קיום ללא ויטמינים, למרות שאין להם תפקיד פלסטי או אנרגטי בגוף. הם משמשים כאנזימים או כחלק מהאנזימים. עד עכשיו נמצאו עשרות וויטמינים, והיד עוד נטויה.

וויטמינים משמשים בחילוף החומרים של הגוף. לשם כך נחוצות כמויות מזעריות של וויטמינים. אין להם שום ערך אנרגטי. תפקידם הוא כתפקידם של אנזימים והורמונים. בהגיעם לגוף הם מתפרקים במהירות.

תהליכים ביוכימיים בלתי אפשריים ללא וויטמינים, לכן דרושה אספקה מתמדת של וויטמינים לגוף. המקור העיקרי של וויטמינים זה מזון צמחי, אך יש גם וויטמינים בביצים, בדגים ובבשר.

הגוף לא מייצר ויטמינים, אבל חלק מהויטמינים מיוצרים ע"י הפלורה הנורמאלית של המעיים. לכן, מחסור בויטמינים אלה נדיר יותר. במקרים של דיסבקטריוזיס יש מחסור בכל סוגי הויטמינים, כי אין יצור ויטמינים במעיים, וגם ספיגת הויטמינים שמגיעים אל הגוף עם המזון נפגעת.

גוף האדם לא מסוגל לאגור ויטמינים לתקופה ממושכת. ויטמינים חייבים להגיע לגוף בצורה סדירה ובכמויות הנחוצות לגוף.

מחסור בויטמינים מקשה על הבראה מכל מחלה, מקשה על התיפקוד היום-יומי של האדם, גורם לסיבוכים אחרי ניתוחים ומאריך את תקופת ההחלמה שלאחר הניתוח, מחבל בכל סוג של טיפול בכל מחלה.

תכשירים פרמקולוגיים פוגעים קשות במאזן הויטמינים בגוף. השפעתם השלילית על משק הויטמינים בגוף ניכרת במיוחד, כאשר אנחנו מדברים על אנטיביוטיקות ותכשירי סולפה, שהורגים את פלורת המעיים, וכתוצאה מכך גורמים למחסור בויטמין K, ביוטין וחומצה פנטוטנית. טרנקביליזטורים מפרקים את הויטמין 2B. תכשיר של חנקו, המשתמש בכירורגיה, מפרק ויטמין 12B, מה שגורם לבעיות ביצור הדם ולנוירופתיות.תכשירים אנטיביוטיים מונעים ספעגצ ויטמיני A, 12B, C,E, K, ביוטין. אספירין פוגע בחומצה פולית, וויטמיני C ו-B.

מחסור או עודף בויטמינים אצל נשים בהריון גורם להפסקת ההריון ומומים שונים בעובר, פוגע בהתפתחות הפיזית והשכלית של הילד.

כשיש מחסור בוויטמינים זה גורם להתפתחות מחלות קשות ואף מסכנות חיי אדם (רככת, דלקות עצבים, שטפי דם, עיקוב בגדילה והתפתחות וכו'). עודף בויטמינים גם הוא מסוכן עד מאד, במיוחד עודף בויטמיני A ו-D, מכיוון שהצורך בויטמינים אלה פחות מאשר בשאר הויטמינים, אין דרך יעילה להוציא אותם מהגוף וספיגתם מהירה. היפרויטמינוזיס של ויטמינים ממיסי שומן אחרים נדיר יותר. היפרויטמינוזיס של ויטמינים ממיסי מים סביר עוד יותר פחות, מה גם שויטמינים אלה יוצאים בקלות עם השתן ולאחר שמפסיקים לקבלם, תסמיני ההיפראויטמינוזיס נעלמים במהרות.

הוויטמינים נחלקים ל-2 קטגוריות:

  • 1. מסיסים במים. אלה הם כל הוויטמיני ם מקבוצת B וכן וויטמיני PP, C, P ועוד
  • 2. מסיסים בשומן. אלה הם וויטמיני A, D, F, E, K.

ויטמינים מסיסים במים

וויטמין 1B. שמות נוספים: תיאמין, אנוירין, אנטי נוירוטי. מראה חיצוני: אבקה לבנה. בתמיסות מימיות מתפרק בטמפרטורה של C 1400. יציב בחימום בסביבה חומצית, אך מתפרק מהר בסביבה בסיסית. יציב ביבוש. נשמר היטב בשיטות מקובלות להכנת אוכל.

ויטמין1B זהו הויטמין הראשון שחוקרים הצליחו לבודד. הוא מורכב מפירי מידין וטיאזול עם קבוצת אמינו ושני אטומים של סולפור. התיאמין מהווה חלק מקו-אנזים דה-קרבוקסילז, משתתף בייצור שומנים מחלבונים, מדכא פעילות אצטילכולין-אסטרז, נחוץ להעברת אימפולסים במערכת העצבים.

במחסור קל של הויטמין אדם סובל מבעיות זיכרון, דיכאון, נדודי שינה, בעיות זיכרון, נימול גפיים, עצבנות.

מחסור בויטמין זה גורם לפילונבריטיס מיוחד (ברי-ברי)

מקורות עיקריים לויטמין זה: סובין חיטה, מוצרים מקמח מלא, שמרים, ביצים, דגים, שיבולת שועל, כוסמת, אגוזים, אפונה.

הכמות המירבית של ויטמין זה נמצאת בשמרים.

רוב הוויטמין מנוצל ע"י המוח.

וויטמין 1B קשור לפעילות מערכת העצבים, מערכת העיכול וכן לתחושת הכאב. כאב גורם להיעלמות של הוויטמין מן הדם. הזרקת הוויטמין 1B גורמת להיעלמות הכאב.

ויטמין 1B חיוני גם לסינתזה של חומצות אמינו וכן לחילוף חומרים של חלבונים, שומנים ופחמימות.

ויטמין 1B מחזק את פעילות האצטילכולין ע"י כך, שהוא מדכא את הכולינאסטראז.

במקרה של מחסור בויטמין מופיעים עייפות, התנשמות, עצבנות, איבוד תאבון, וכן מתפתח כיב בקיבה ובתריסריון. במקביל, צריכת החמצן ע"י תאי המוח יורדת. זה גורם להצטברות חומרים לא מחומצנים שונים מתהליכי ביניים בחילוף החומרים של הפחמימות בתאי המוח. חומרים אלה גורמים לדלקות ולהתנוונות של רקמות המוח. הדבר גורם להפרעות שונות בפעילות המוח, כמו קושי בהליכה, שבץ וכו'. בנוסף, נפגעת גם יותרת הכליה. שלושה חודשים של מחסור בויטמין גורמים להתפתחות מחלת ברי-ברי (מחלת השינה). המחלה מתבטאת בעייפות, איבוד תאבון, רזון חולני, הפרעות בתנועות ובנשימה ובסופו של דבר במוות.

ויטמין 1B לא נאגר ע"י הגוף, לכן חייבים לספק אותו לגוף באופן רציף, במזון ו/או בתוספים. מחסור בויטמין מתגלה מהר מאד. כבר אחרי חמישה ימים של אי-קבלת הויטמין ע"י הגוף מתפתחת עייפות, התכווצויות שרירי הגפיים ותסמינים נוספים של מחסור ב-1B.

הוספת ויטמין 1B לילדים כתוסף הוכח כמעודד את גדילתם, מחזק את השרירים ומונע מחלות ריאה.

בטבע, מסונתז בצמחים. נמצא בכמויות גדולות בשמרים, נבטים, כוסמת, שיבולת שועל, סויה, חלמון ביצה.

וויטמין 2B . שמות נוספים לויטמין: ריבופלבין, גורם הגדילה, לקטופלבין. ויטמין זה התגלה עוד במאה ה-XIX, אבל הוא נחקר רק בשנות ה-30 של המאה ה-XX. זהו פיגמנט צמחי בצבע צהוב. צבע זה הוא המקור לשם הויטמין: "flavus" זה "צהוב" בלטינית. מראה חיצוני: קריסטלים בצבע חום-אדום.מסיס בכוהלים ובמים. מתפרק בקלות בהשפעת האור והבסיסים. יציב לחמצן ולחומצות. פעיל מבחינה ביולוגית רק יחד עם חלבון.

חשוב לחילוף חומרים של החלבונים והפחמימות ולסינתזה של המוגלובין, אנזימים ורודופסין. חשוב תפיסה צבע ירוק. נחוץ לסינתזה של חלבונים ושומנים.

נמצא בכמויות גדולות בשמרים, עגבניות, לחם מלא, כוסמת, ביצים וכבד. מסונטז במצחים.

מחסור בויטמין גורם לעיכוב בגדילת והתבגרות הגוף, נערכת העצבים נפגעת, עדשת העין מתעכרת, כלי הדם מתרחבים, מתפתחת פוטופוביה, פצעים ודלקת בגלגל העין, עור, לשון, שפתיים, ישנוניות, סחרחורות, שפתיים יבשות וסדוקות, איטיות בתגובות קוגניטיביות, חולשה, וכן נצפית ירידה במשקל.

וויטמין זה וכן וויטמיני 3B, 4B, 5B מסונתזים בצמחים ונמצאים בכמות גדולה בשמרים, ביצים, דגנים מלאים שונים.

ויטמין 3B. שמות נוספות של הויטמין: ויטמין PP, חומצה ניקוטינית, ניקוטינאמיד. מראה חיצוני- קריסטלים לבנים קטנים.

ויטמין PP משתתף בחילוף חומרים של הפחמימות, חשוב ליצירת HCL של הקיבה, מגביר את הפרשות הלבלב ופעילות הכבד בניטרול רעלים. מגביר וממקד תהליכי בלימה בהמיספרות של המוח.

מחסור בויטמין גורם להתפתחות מחלת פלגרה, המתבטא בבעיות קשות של זיכרון, פיגור שכלי, הזיות, קלקול קיבה, בעיות עור ומוות. עם אספקת הויטמין המחלה עוצרת והחולה מבריא, אבל העור נשאר עבה, כהה ומשופשף עוד הרבה זמן אחרי ההחלמה.

במחסור קל של הויטמין נצפים פוביות, סחרחורות, נדודי שינה, כיב קיבה ותריסריון, נטיה למחלות זיהומיות של המעיים, בעיות קשב וריכוז.

כמות גדולה במיוחד של הויטמין נמצאת בעגבניות, אורז, בובין אורז, סובין חיטה, כוסמת, שמרים, עוף, סלמון, ירקות ירוקים, שעועית, בוטנים. ויטמין זה מסונתז גם בגוף האדם מטריפטופאן.

ויטמין 5Bשם נוסף – חומצה פנטוטנית. מקור השם במילה היונית "פנטוטן", שפירושה "בכל מקום". השם ניתן עקב הימצאות רחבה בטבע של ויטמין זה. ויטמין זה מאד רגיש לחימום.

משתתף בחילוף חומרים של הפחמימות, יצירת אצטילכולין, חמצון חומרים הנוצרים כתוצאה מחילוף חומרים של חלבונים, שומנים ופחמימות. מהווה חלק מהאנזים Coensume CoA

הויטמין נחוץ לפעילות בלוטת התריס וצריכת הויטמין גדלה בפעילות מוגברת של הבלוטה.

מחסור בויטמין גורם לדרמטיטיס, קרטיטיס, דה-פיגמנטציה של השיער, איבוד תאבון, הפסקה בגדילה, כיב בקיבה ובתריסריון; דלקות של עצבים, שיתוק, איבוד קואורדינציה של התנועות, פגיעה בתיפקוד הלב, הכליות ויותרת הכליות.

נמצא בכמויות גדולות בכרוב, תפוח אדמה, גזר, בצל, שמרים, אורז, חלמון ביצה, כוסמת, ביצי דגים, אגוזי לוז ובחלקים הירוקים של הצמחים. כמות מסוימת של הויטמין מיוצרת במעי האדם.

וויטמין 6B. שמות נוספים: אדרמין, פירידוקסין. נראה כמו קריסטלים לבנים. נמס בכוהלים ובמים. מתפרק באור. יציב לחום ותמיסות בסיסיות וחומציות כאחד

משתתף בחילוף חומרים של חלבונים, חשוב לפעילות תקינה של העור, מערכת העצבים, מערכת שיווי משקל ויצירת הדם. 6B נחוץ ליצירת סרוטונין, נוראפניפרין, נוירוטרנסמיטרים. אחראי על ספיגת טריפטופאן, ציסטאין ומתיונין. חשוב לניטרול רעלים בגוף.

חשוב ביותר לאנשים שלקחו אנטיביוטיקה, לנשים בהריון, במיוחד לנשים שסובלות מרעלת הריון, לנשים שמטופלות מסיבה כלשהי בתכשירים הורמונאליים, לנשים שמשתמשות בגלולות למניעת הריון, לחולים בפוליארטריטיס, אטרוסקלרוזיס ולחולים הסובלים ממחלות כרוניות של הכבד.

מחסור בויטמין גורם לחולשת שרירים, התכווצויות בשרירים, אטקסייה, עצבנות, הפרעות שינה, איטיות בחשיבה ותגובות מנטליות, פגיעה בעור, בריריות וכן במערכת העצבים המרכזית, דיכאון.

נמצא בכמויות גדולות בשמרים, שעועית וקטניות אחרות, כרוב, אגוזים, בננות, דגנים למיניהם, תפוחי אדמה, שמן דגים ובשר. כמות גדולה במיוחד של הויטמין נמצאת באורז מלא, סרדינים ונבטי חיטה.

וויטמין 9B .שם נוסף – חומצה פולית, ויטמין BC. חלק ניכר מהויטמין מתפרק בחימום.

ויטמין זה חשוב בחילוף חומרים של כולין. משתתף בייצור חלבונים. נחוץ לחילוק התאים. מוריד את רמות הכולסטרול בדם. נחוץ ליצירת תאי הדם. חשוב לכל סוגי הזכירה, שליפה מהזיכרון, זיכרון לטווח ארוך ולטווח קצר, מהירות החשיבה. כל תהליכי העוררות והבלימה במערכת העצבים תלויים בו. מגביר את ניצול הטירוזין וחומצה גלוטמינים ע"י הגוף. חילוף החומרים של ויטמין זה קשור קשר הדוק מאד בחילוף החומרים של ויטמין 12B. לכן, חוסר ב-12B גורם למחסור ב-9B.

מחסור ב-9B גורם לאנמייה, לבעיות זיכרון, בעיות שינה, אפאתיה, עייפות, פוביות, הפלות ועיכוב בגדילה.

הוא נמצא בכמויות גדולות במיוחד בירקות עליים, אגוזים, פטריות, משמש, דלעת, דגנים, שעועית וקטניות אחרות, גזר, תמרים, בננות, כרוב, תפוזים. כמות נדיבה במיוחד שלו נמצאת בכרובית.

וויטמין 12B. שמות נוספים: קובלאמין, נוגד אנמיה, ציאנקובאלאמין. מראה חיצוני: קריסטלים בצבע אדום-כהה. מיוצר ע"י פטריות ואצות כחולות-ירוקות. אצל בני אדם ובעלי חיים הוא מסונתז ע"י הפלורה הנורמאלית של המעיים, משם הוא מגיע לכבד.

לויטמין זה יש חשיבת גדולה במיוחד, כי הוא משתתף בסינתזת ה- DNA, וכן מעביר קבוצות מתיליות הנחוצות לסינתזה של חומרים רבים, כמו אדרנלין ו-DNA. יש לו גם תפקיד בסינתזה של חלבון, חומצה אורית, פוספוליפידים, הוא משתתף בתהליכים הקשורים ליצירת הדם ולכל התפקידים הקוגניטיביים של המוח. וויטמין זה נחוץ לחילוף חומרים בתאי המוח, הופך את ויטמין 9B לצורה הפעילה שלו, שומר על תיפקוד תקין של הכבד, גדילה והתפתחות הגוף, פעילות מערכת העצבים הפריפרית, סינתזה של חומצות אמינו ויצירת חלבונים, יצירת מטיאונין וכולין, מדכא יצירת כולסטרול, חשוב לשמירת משקל הגוף ותפקוד האריתרוציטים. 12B מווסת את השעון הביולוגי של האדם, לכן יש צורך בכמות גדולה מהרגיל בזמן העברת שעון לשעון חורף וחזרה ובמעבר בין איזורי זמן שונים, נחוץ ליצירת מיילין ולקרישת דם תקינה.

מחסור בויטמין גורם לבעיות קשות בפעילות מערכת העצבים, טיניטוס, דיכאון, בילבול מחשבתי, עצבנות, עייפות כרונית, הזיות, ישנוניות, פיגור שכלי, איבוד זיכרון, פגיעה בראייה.

נמצאת בכמויות גדולות בעלי צמחים, במיוחד בכרובית ובאצות ים, וכן בדגים ועוף.

נאגר בכבד ובכליות.

נעשה מחקר בן שנתיים על אנשים שנטלו ואנשים שלא נטלו תוסף של ויטמיני 9Bו-12B. לאחר שנתיים של נטילת ויטמינים אלה אנשים הראו שיפור ניכר במבחני הזיכרון שהם עשו – הן לטווח קצר והן לטווח ארוך.

וויטמין 15.B שם נוסף לויטמין – חומצה פנגאמית. קשור לפעילות מערכת העצבים ולנשימה תאית. משתתף בסינתזה של מטיונין, כולין, קראטין. בקליניקה משמש בהפרעות חילוף חומרים של ליפידים בלב ובכבד.

ויטמין 15B מגביר את ניצול החמצן ע"י התאים, מגביר את פעילות האצטילכולין.

יעיל מאד בהרעלות אקוטיות וכרוניות.

נמצא בכמויות גדולות בדגנים מלאים, שמרים ונבטים ובזרעים של צמחים רבים.

וויטמין H .שמות נוספים של הויטמין: ביוטין, גורם העור.

חיוני לבריאות העור והשיער ולייצור נוזל הרוק והדמעות. מהווה מרכיב בליזוצים, חומר אנטיביוטי הנמצא ברוק ובדמעה. מהווה חלק בלתי נפרד של האנזימים, המפעילים את ה-CO2ומשמשים בו לתהליכים סינטטיים שונים (סינתזה של כולסטרול, חומצות שומן, גלוקוז, חומצות נוקלאיות).

נמצא בכמויות גדולות בביצים, אורז מלא, סובין אורז, שמרים ועגבניות.

סימני מחסור: בעיות עור, הפרשה מוגברת של שומן העור ("עור שמן"), נשירת שיער.

במחסור יש נשירת שיער, כאבי שרירים, איבוד תאבון, הפרעות פסיכוטיות, סבוראה. חלק מהויטמין מסונתז ע"י הפלורה הנורמאלית של המעיים. לכן אם אין הפרעות בפלורת המעיים, מחסור בויטמין זה נדיר יחסית.

כולין. חשוב מאד לחילוף החומרים של השומנים, מווסת את אגירת השומנים ורמת הכולסטרול בדם. נמצא בכמויות גדולות בביצים, דגים, בשר, כבד, אפונה וכרוב .

אינוזיטול. מווסת את רמת הכולסטרול בדם. משפר את הפריסטלטיקה של המעיים.

נמצא בכמויות גדולות באפונה ירוקה, מלון, תפוזים.

.

ויטמין C. שמות נוספות לויטמין: חומצה אסקורבית, אנטי-צפדיני

וויטמין C  נמצא בכל רקמות הגוף, בכמויות גדולות ביותר הוא נמצא ביותרת הכליה, כליות, כבד, חלב אם, טחול ומח, במיוחד בהיפופיזה. הריכוז הגבוה ביותר של ויטמין C מצוי במוח ובבלוטות יותרת הכליה: פי 15-50 יותר
מריכוזו בדם
.

תפקידו הפיזיולוגי נכבד במיוחד. נחוץ לסינתזת חלבונים, העברת חמצן, נשימה תאית, יצירת קולגן ופרו-קולגן, ספיגת סוכר במעיים, בריאות שיניים וחניכיים, העברת מימן, חילוף חמרים של חלבונים, יצירת אנדוטליום של כלי הדם, דנטין, סחוס, נחוץ לסינתזה של אדרנלין ונוראדרנלין, מנטרל טוקסינים של חיידקים פתוגניים שונים (שיגלה, TB, דיפטריה וכיו"ב), שומר על חיוניות הגוף ועמידותו לזיהומים. ויטמיןC נמצא גם חיוני ביותר במצבי לחץ פיזי ונפשי. ריכוזים גבוהים של ויטמין C ברקמות נחוצים לשמירה על ויטמיני E, 1B, 2B, 5B, 9 B. הוא גם נחוץ לסינתזה של נוירומדיאטורים וחומצות אמינו, לתהליכי זכירה ותהליכי רגנרציה. ויטמין C חשוב גם למערכת החיסונית, לוויסות כל תהליכי החימצון בגוף, יש לו חשיבות רבה בחילוף חומרים וספיגה של 9B וברזל בגוף, הוא נחוץ לסינתזה של הורמונים סטרואידים וקטכולאמינים. חיוני לייצור קולגן וכך שומר על בריאות העור וצמצום הנטייה לקמטיםחיוני לבריאות הלב וכלי הדם, חיוני לשמירה על הזיכרון , הכרחי למניעת מחלות חניכיים (ונשירת שיניים עקב כך).

1 גר' של ויטמין C מוריד את רמת ההיסטמין בדם בשיעור של 20% לערך, ו-2 גר' יורידו את רמתו בשיעור של למעלה מ-30%.

בגוף אין מאגרי ויטמין C, לכן יש צורך באספקה מתמדת של הוויטמין.
דרישת הגוף לוויטמין- C עולה בכל מצב של סטרס ובכל מחלה. 

בקרב מעשנים הסיכון לפתח מחסור בוויטמין C גבוה יותר פי-4-5 לעומת הלא-מעשנים.

ב-1920 2 חוקרים, סר פרדריק גואולנד הופקינס (Sir Frederick Gowland Hopkins) ו כריסטיאן אייקמן (Christiaan Eijkman) קיבלו משימה מממשלת הולנד למצוא סיבה למחלת ברי-ברי. אני לא אספר כאן על העבודה המעניינת שהם עשו. מה שחשוב זה, שכתוצאה ממחקר שערכו הם גילו וויטמין C. ב-1929 הם קיבלו על גילוי זה פרס נובל.

מאז שהתחילו לחקור את הוויטמין וככל שחקרו אותו יותר – כך יותר רופאים השתמשו (וממשיכים להשתמש) בוויטמין C לטיפול במגוון של מחלות ומיחושים.

בשנת 1970, ד"ר ליינוס פולינג, ( Linus Carl Pauling), פעמים חתן פרס נובל, פירסם ספר  "וויטמין C והתקררות"    ( Vitamin C and the Common Cold), – על מניעת ההידבקות וטיפול בחולי ווירוסים עונתיים בעזרת וויטמין .הספר הפך לרב-מכר. בהמשך ד"ר פאולינג המשיך לחקור וויטמין C והוציא עוד כמה ספרים.

אבל מהפך ביחס לוויטמין C נעשה ע"י ד"ר קלנר (Klenner) אשר משנות ה- 1940 ועד 1980 טיפל וריפא בהצלחה שהדהימה אז את עולם הרפואה בעזרת מינונים גבוהים של עשרות ומאות גרמים ויטמין- C בלבד. המינון היה מותאם בהתאם למחלה וניתן דרך הווריד או דרך הפה.

בעזרת וויטמין C, ורק וויטמין C, ד"ר קלנר טיפל בהצלחה בפוליו, חצבת, שעלת, הפטיטיס, דלקת קרום המוח, אבעבועות רוח, הרפס לסוגיו, מחלת הנשיקה, הרעלת טטנוס, כלבת, הכשות חרקים (ואף הכשת נחש!), דלקת מפרקים, כוויות, גלאוקומה, עששת ומחלות רבות אחרות רופאו במינונים גבוהים של וויטמין C בלבד, במקרים רבים – תוך  כשלושה ימים בלבד! לדוגמא, בעזרת וויטמין C הוא ריפא 60 מתוך 60 מקרים של מחלת הפוליו. ללא תופעות לוואי שליליות כלשהם.

ד"ר קלנר כתב  ספרים בהם תיאר את מחקרו של וויטמין C, מינונים למחלות שונות, מקרים טיפוליים ותוצאות. הספרים הפכו לרבי מכר מיידית והעלו מודעות הציבור לוויטמין C בכל העולם – מלבד הארץ, לצערינו. רק אצלינו, משום מה, לחולי שפעת וו"ווירוסים" למיניהם דחפו אנטיביוטיקה (שכלל לא מועילה במחלות וויראליות, כידוע לכל…) ולא נתנו וויטמין C. רק אצלינו עברו שנים עד שהוויטמינים הגיעו לכל בית מרקחת ונפתחו חנויות הטבע.

ד"ר קלנר טען כי כל חולה שמגיע לבית החולים, צריך לקבל זריקה של 15 גרם ויטמין- C עוד לפני שהרופא מתחיל לברר את פרטי התלונה.

הוא גם החזיק על משטר של ויטמין- C במהלך ההריון כולו נשים בהריון. לדברין, זה מנע הפלות, עזר במניעת סימני מתיחה ובמקרים רבים מנע צורך בחתך בלידה ראשונה.

ד"ר קלנר עבד בבית החולים בריידסוויל בצפון קרוליינה, שם ילדו מטופלות שלו. תינוקות שנולדו אחרי שקיבלו וויטמין C במהלך כל החיים העובריים שלהם, נולדו מלאי חיות. הם בלטו על רקע של תינוקות אחרים ואף קיבלו כינוי "תינוקות ויטמין- C".

ד"ר קלנר המשיך לחקור יכולות וויטמין C ופירסם 29 מאמרים בנושא.

בד"כ ד"ר קלנר נתן 350-700 מ"ג וויטמין C לקילוגרם משקל החולה ביממה.

למרות מאמצי חברות התרופות שעבדו קשה כדי לשטוף מוחות הרופאים, כתוצאה מפעילות של ד"ר קלנר וויטמין C קיבל מקום של כבוד בקליניקות של מיליוני רופאים בעולם וחלק מהרופאים אך אימצו את שיטת ד"ר קלנר והפכו את וויטמין .C לתרופה יחידה או כמעט יחידה שהם הציעו לחולים שלהם. הנה כמה מהם:

ד"ר רוברט קתקרט (Cathcart), טיפל בוויטמין C בשנות 1970-80 . הוא טיפל באלפי חולים בעזרת ויטמין- C.  את הוויטמין הוא נתן דרך הפה. ד"ר קטקרט לא עשה שום דבר חדש שלא עשו כבר לפניו והתפרסם בכך, שפיתח מושג  של "גורם סיבולת מעי" לפיו ניתן לדעת כמה ויטמין- C צריך חולה ברגע נתון. הוא גם פיתח שיטה לטיפול עצמי בוויטמין C – שיטה פשוטה ועובדת!

במרפאת ריורדן (Riordan Clinic) בניו יורק ב-40 שנים האחרונות קיבלו טיפולים והגיעו לתוצאות מרשימות ביותר אלפי חולים. בקליניקה זו מטפלים בחולי סרטן על ידי אינפוזיה של ויטמין- C בלבד. חולים שמקבלים לכימותרפיה והקרנות ומגיעים לקליניקה במצב קשה מנזקי טיפולים אלה, מקבלים אינפוזיה של וויטמין C להגנה מהנזקים הללו.

גם במרפאה של ד"ר תומס לוי (Thomas Levy) ושל ד"ר סוזן המפריז (Suzanne Humphries) וויתרו על שימוש בתרופות כימיות וחיסונים כפוגעים בחולים ומביאים להם יותר נזק מהמחלה. אתם יכולים לשמוע רופאים אלה בסרטוני יו-טיוב רבים.

ד"ר   אטצואו יאנגיסווה ( Atsuo Yanagisawa, MD, PhD, FACC), פרופק לקרדיולוגיה, טיפל במצילים שעבדו בתאונת פקוגווה בעזרת וויטמין C ובכך היציל אותם מנזקי הקרינה.

חשוב לציין, שמינונים טיפוליים של וויטמין C אסורים לאנשים הסובלים מאי ספיקת כליות ברמת דיאליזה ואנשים שיש להם מחסור באנזים G6PD  (אם לא ידוע לכם על מחסור כזה – סימן שאין לכם אותו!).

חלק מן האנשים רגישים לצורות אלו ויפתחו שילשול כבר במינון נמוך. אנשים אלו יצאו נשכרים משימוש בוויטמין- C ליפוזומולי

מחסור בויטמין פוגע קשות במערכת החיסונית, פוגע בפגוציטוזיס, בבריאות העור והחניכיים, גורם להתפתחות כיב קיבה ומחלות ראומטיות. הרבה פעמים מחסור בויטמין C נצפה בעונות המעבר וכן כתיסמונת המלווה מחלות רבות אחרות.

במחסור בויטמין בתזונה, בעיות בספיגתו או בשימוש מוגבר של הגוף בויטמין, מתפתח מחסור גדול בויטמין הגורם להתפתחות מחלת הצפדינה המתבטאת בחולשה, התנשמות, התעייפות מהירה מאד, נטייה למחלות זיהומיות, ישנוניות, עצבנות, חוורון פנים, בצקות ודימומים מהחניכיים, שבירות כלי דם וכתוצאה מכך – דימומים, במיוחד ברגליים, נסיגת חניכיים, נשירת שיניים, היפרדות בין העצם והסחוס בעצמות, ירידה במשקל ומוות.

לקיחת כמויות טיפוליות של ויטמין C גורמת להחלמה מהירה.

נמצא בכמויות גדולות בכל הצמחים הירוקים, בפירות הדר, קיווי, כרוב, כרוב ניצנים וכרוב סיני, ברוקוליתפוחי עץ, משמש, עגבניות, פלפל מתוק, תותים, תפוחי אדמה, מנטה, פירות ורד הבר, אבוקדו, גויאבה, מנגו,  אננס, קיווי,  ובצמחים אחרים.

צורות של ויטמין C  בשוק תוספי התזונה

Ester-C, חומצה אסקורבית, סידן אסקורבט, מגנזיום אסקורבט (מומלץ במיוחד ל, יעילה לאנשים שסובלים מכאבי ראש כרוניים ולמי שסובל לעתים קרובות מהתכווצויות בשרירי הרגליים),  נתרן אסקורבט (סודיום אסקורבט), ויטמין C ליפוזומלי,   אסקורביל פלמיטט (משתמשים בצורה הנ"ל  כחומר משמר במוצרי מזון), ויטמין C מפקעות ורד הבר.

 ישנו מחקר שהראה שהשילוב של ויטמין C עם ביופלבונואידים נספג בכ-35% טוב יותר בהשוואה לחומצה אסקורבית רגילה.

ויטמין P. שמות נוספות לויטמין: ציטרין, רוטין, ביופלבנואידים.

פועל בשיתוף פעולה עם ויטמין C.

חשוב ביותר לשמירה על נימי הדם, גמישותם וחדירותם. חשוב כטיפול מונע לשיתוק.

מחסור בויטמין גורם לצפדינה, שברירות כלי דם ודימומים רבים בנימים בגוף, דימומים מהאף ודימומי חניכיים.

נמצא בכמויות גדולות בפירות הדר, פרות ורד הבר, אוכמניות, פלפל אדום, תה ירוק, תפוח עץ וענבים.

ויטמין U. שם נוסף – מטילמטיונין. מגן על מערכת העיכול מפני מחלות דלקתיות.

כל האמור במאמר הינו בגדר מידע בלבד ובשום אופן אינו תחליף לאבחון/ייעוץ או טיפול מקצועי.
עוד על וויטמינים, מינרלים וכל הקשור לתזונה – בספר החדש

"קל להיות בריא"

כל הזכויות שמורות לד"ר יעל טוקצ'ינסקי ©וספיגה 

דילוג לתוכן