אגוזי מלך

כבר במדרש הוזכר משחק באגוזים לילדים ."אגוז זה שיחוק לתינוקות" – אומר גם שיר השירים רבה.
רבי עקיבא (ובעקבותיו גם סבא שלי ואולי גם שלכם…) היה נוהג לחלק קליות ואגוזים לילדים בסדר פסח שלא ישנו, אלא יתעסקו במשחק ובפיצוח האגוזים וישמרו על ערנותם שלא ירדמו עד לאפיקומן.

מדרש שמות רבה מספר: אמר משה לפני הקדוש ברוך הוא: אתה אומר לי: לך והוצא את ישראל, היכן אני משכינם בקיץ מפני החמה ובחורף מפני הצינה? מנין לי לספק במאכל ובמשתה? כמה חיות יש בהן? כמה מעוברות יש בהן? כמה תינוקות יש בהן? כמה מיני מזונות התקנת להם להחיות שבהן? כמה מיני ריכוכין התקנת למעוברות? כמה קליות ואגוזין התקנת לתינוקות?…

ובכן, האגוזים.
אגוז המלך (או אגוז יופיטר, או "בלוט האלים") מקורו באמריקה הצפונית ובמזרח הקרוב.

עץ אגוז גדל במשך 150-200 שנה ומניב פירות במשך כ-150-100 שנה.

בבבל רק האליטה של החברה אכלה אגוזי מלך ואילו על המון העם חל איסור עם עונש מוות על כך.

בייוון העתיקה, כדי להתחתן, הגבר היה צריך לאגור כמות מסויימת של אגוזי מלך.

הֶרוֹדוֹטוֹס קורא לאגוזי המלך לא אחרת מאשר "מזון למוח".

בספר רפואה פרסי כתוב: "אגוז המלך הוא מוח והשמן שמוציאים ממנו הוא שכל".

גזע של עץ אגוזים הינו חומר גלם יוקרתי לתעשיות של רהיטים, פסנתרים וכלי נגינה אחרים ולמלאכות יד שונות.

מיץ אגוזים שימש אורגים לצביעת בדים בצבע חום, והקליפה הירוקה נתנה צבע צהוב.

עלי אגוזים ידועים כמפסיקי דימום, ויש להם גם שימושים רפואיים אחרים.

זבובים, עשים ויתושים לא סובלים ריח של אגוזים, כך שניתן להבריח אותם בעזרת אגוזים.

אגוז המלך מכיל הרבה חלבונים (מתוכם כל חומצות האמינו שגוף האדם לא מייצר ולכן חשוב לקבל אותן מהמזון), שומנים חיוניים לגוף, פחמימות, סיבים תזונתיים, ויטמינים 1B,B2 ,6B, 9B, A, B12, PP, K, E, מינרלים (אבץ, יוד, מנגן, נחושת, ברזל, קובלט, מגנזיום, זרחן), חומצות שומן חיוניות, פיטונציד חשוב מאד – יוגלון. באגוזים צעירים ובעלים יש גם ויטמין C.

אגוזי מלך שימשו את האנושות לצרכים רפואיים כבר בעולם העתיק. רופאים ידועים מהעבר, כמו היפוקרטס, אבן סינא ופדניוס דיוסקורידסהשתמשו בכל חלקי עץ האגוז לטיפול במחלות שונות.

רופאים יהודיים עשו שימוש בעץ אגוז המלך כבר בתקופתו של אסף הרופא במאה השישית לספירה.

בתקופת המקרא השתמשו בפרי האגוז לטיפול נגד רעלים, ארס בעלי חיים ונשיכות כלבים, לסילוק תולעי מעיים, לטיפול בדלקות פנימיות, בנמק ובהפרשות מוגלתיות.

בימי הביניים נמכר האגוז בחנויות של מוכרי תרופות וחלקיו שימשו לסילוק תולעי מעיים, לטיפול במחלות פנימיות ובמגוון תחלואים אחרים.

בימינו משמש האגוז והשמן המופק ממנו לחיזוק הגוף, לשיפור מראה הפנים, לחיזוק השיער, וכמרכיבים בתרופות רבות‏/. הוא משפר את היכולות הקוגניטיביות, מטיב עם כלי הדם, מוריד לחץ נפשי, מחזק את הלב ומוריד את הסיכון למחלות לב, מחזק את העיניים, מאזן את הכולסטרול בדם ומונע היווצרות קרישי דם. מחזק המוח והכבד (במיוחד בצירוף עם צימוקים ו/או תאנים), מומלץ לאנשים הסובלים מתת-פעילות בלוטת התריס, לגברים ולאנשים עם מחלות כבד, יש להם אפקט אנטי-תולעי, אנטי-חיידקי ומחזק. הם גם עוזרים בעצירת דימום, בשיפור חילוף החומרים של הגוף. מומלץ במיוחד לגברים שעוסקים בעבודה פיזית קשה או לספורטאים. מקטין דלקות, ארתריטיס, סיכון לסרטן וסכרת, משפר את הזיכרון וחשוב לאנשים שסובלים מאנמיות.

. ב-New England Journal of Medicine פורסם מחקר שנעשה במשך 30 שנה על כ-120,000 גברים ונשים. התברר שאכילת אגוזי מלך מקטינה את הסיכון למוות ממחלות לב ומחלות ריאה ואת הסיכון לחלות בסכרת סוג II – גם אצל אנשים בעלי הרגלים רעים באורח החיים שלהם.

מחקר אחר מצא שאכילת 6 אגוזי מלך בכל יום במשך שישה חודשים מקטינה את ערכי ה-LDL בדם ב-10% ומעלה את ערכי ה-HDL ל-18%.

מחקר שנעשה על 47,000 איש במשך 18 שנה גילה שאכילת אגוזי מלך מקטינה את הסיכון להתפתחות דיברטיקוליטיס (סוג של מחלת מעיים) ולאנשים שסובלים ממנו – מקטינה את הסיכויים להתפתחות סיבוכים ממנו.

אכילת 3-4 אגוזי מלך במשך כל ימי ההריון מקטינה את הסיכון לפיגור שכלי אצל העובר. אכילת 2-3 אגוזי מלך כל יום מעודדת יצירת חלב אם אצל האישה.

החל מ- 2003, ה-FDA ממליצה על אכילה יומית של 43 גר' אגוזי מלך כטיפול מונע למחלות לב וכלי דם.

הרופא האמריקאי ד"ר ד. גייל אומר, שאכילה קבועה של 4-5 אגוזי מלך כל יום מגינה מפני נזקי קרינה – הדבר חשוב מאד בתקופתינו הכל-כך עשירה בקרינה.

ד"ר אדוארד באך, רופא אנגלי שפעל בתחילת המאה העשרים באנגליה, מצא שתמצית מפרחי עץ האגוז עוזרת להתגבר על שינויים במצבי חיים, כמו מעבר דירה, תחילת לימודים, אבלות, הפסקת וסת, שינויים במקום העבודה ודומיהם, המשפיעים על הנפש והגוף. תמצית ה- Walnut מסייעות לאדם לעבור את השינוי ומהווה חלק חשוב מפורמולת פרחי באך במקרים כאלה.

גם בהומיאופתיה יש שימוש בכל חלקיו של אגוזי המלך.

גם בקוסמטיקה יש שימוש נרחב באגוזי מלך.

תוכלו לקרא בהרחבה על שימוש באגוזי מלך בבישול, ברפואה העממית ובקוסמטיקה טבעית בספר החדש.
"קל להיות בריא"
ניתן להזמין את הספר דרך צור קשר או בהוצאת אוריון.

האם לכולם טוב לאכול אגוזי מלך? – לא.

  • יש אנשים שהם רגישים או אלרגיים לאגוזי מלך
  • אכילת יתר של אגוזים יכולה לגרום לגירוי ודלקת בגרון ואף לפריחה בפה
  • אגוזי מלך יכולים להחמיר פסוריאזיס, אקזמה וקוליטיס
  • אנשים שסובלים מהשמנה צריכים לזכור ש-100 גר' אגוזי מלך מכילים כ-600-700 קלוריות. לא צריך להימנע מאכילתם, אבל צריך לווסת את הכמות.
  • אסור לאנשים שסובלים מנוירודרמיטיס
  • אסור לאנשים שסובלים ממחלות הלבלב
  • מומלץ להגביל לאנשים שסובלים מקרישיות יתר של הדם
  • אסור במחלות אקוטיות של מערכת העיכול או בתקופות החמרה של מחלות כרוניות של מערכת העיכול
  • לנשים בתקופת ההנקה יש לאכול אגוזי מלך בזהירות, עד שמוודאים שהם לא גורמים לתגובה אלרגית אצל התינוק
  • מומלץ להגביל לאנשים שתזונתם עשירה בחלבונים

יש להיזהר משימוש באגוזים עם עובש. בהשפעת העובש נוצרים אפלטוקסינים – חומרים שגורמים למחלות סרטן.

קניית אגוזים. מומלץ לקנות אגוזים בקליפתם ולא מקולפים. תבדקו שהקליפה נקייה, יבשה, בהירה, ללא סימני יובש או סדקים. אם מנערים אגוז והוא משמיע קולות – סימן שהאגוז כבר ישן, הוא התייבש ואינו ראוי למאכל. אגוזי מלך ניתן לאחסן שנה, רצוי למצוא לשם כך מקום יבש וקריר. אגוזים לא קליפה, ניתן לאחסן בתוך שקית במקפיא.

להזמנת הספר-

ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD) ©,

דילוג לתוכן