מגפות ופנדמיות

חלק א' - דבר

לאחרונה הרבה מדברים על מגפות ופנדמיות.
האם אתם מבינים את משמעות המילה "מגפה"? ו"פנדמיה"? בואו נראה.

מגפה זה לא מושג חדש, מאז שיש מחלות יש גם מגפות ויש גם פנדמיות.

המילה "מגיפה" משמשת להתייחסות למחלה שמתפשטת במהירות בתוך קבוצת אוכלוסייה או אזור ספציפי. "פנדמיה" זאת מחלה שמתפשטת ברחבי העולם, הפוגעת ביבשות שלמות או מדווחת ברחבי כל העולם.

ניידות האנשים ומערכת חיסון חלשה מעודדים את התפשטותן של מגפות.

נסיעות אוויריות הגדילו מאוד את קצב התפשטותן של מחלות. רוב הערים הגדולות בעולם נמצאות כעת במרחק שעות זה מזה. מגפת סארס הראתה כי ניתן להעביר נגיף שנמצא בהונג קונג לכל מקום בדרום מזרח אסיה תוך שלוש עד ארבע שעות, לאירופה תוך 12 שעות ולצפון אמריקה בתוך 18 שעות. כמעט 1.5 מיליארד נוסעים טסים מדי שנה. פשוט חגיגה למזהמים.

מגפות ליוו את האנושות לאורך כל ההיסטוריה שלה וגרמו לשינויים חשובים בחיי האנושות. על זה אני רוצה לספר קצת הפעם.

המגפה, אפילו הפנדמיה הראשונה שתועדה, הייתה המגפת הדבר היוסטיניאנית. מגפה זו גרמה לסיום העת העתיקה ותחילת ימי הביניים.

פנדמיה זו החלה בשנת 542 באימפריה הביזנטית, בה שלט אז הקיסר יוסטיניאנוס, ומכאן שמה.

למגפה זו קדמו תופעות טבע קשות באזור: התפרצות פתאומית של הר געש שהרג המון אנשים וירידה בפעילות השמש. לדברי עדים, השמש הייתה כה חלשה שהשוו את אורה לאור הירח. הדבר גרם לשרשרת צרות שהרגה המוני אנשים:  קור← קציר רע ← רעב כבד. בנוסף התפרצו מגפות של צרעת ואבעבועות שחורות. שתיהן היו מגפות קשות ביותר, פלא פלאים שהאנושות שרדה אותן. אך לא היה די בכך, ועל רקע כל האמור  פרצה מגפת הדבר שסוחרים הביאו לביזנטיה מסין ויחד עם הסוחרים המגפה התפשטה מביזנטיה לכל אזור ים התיכון. מגפה זו השתוללה באירופה בגלים בהפרשי זמן של כ-8 שנים עד שנת 750. מאתיים שנה!

לפי עדויות, המחלה פגעה באנשים צעירים שחלו בפתאומיות והיו מתים מהר מאד. מתוארים אנשים צעירים ובריאים לחלוטין שפתאום לקו בקדחת ומתו במקום מול עיני העדים תוך שעות או אף דקות. מוות של אנשים צעירים, בריאים, מלאי כוחות, ללא תסמינים, תוך יום זה מה שהביא את האנשים למצב של פאניקה.

לאף אחד לא היה שמץ של מושג מה הצרה הזאת ואיך לטפל בה או איך להימנע ממנה. קברים משפחתיים של בני אצולה היו מלאים עד אפס מקום. גופות של אנשים פשוטים פשוט נזרקו מהבתים חוצה כל עוד היה שם מישהו חי. לא דאגו לפנות את גופות המתים ורחובות הערים התמלאו בהם.

לפי העדים בקונסטנטינופול בשנת 542 מתו אלפי (!) אנשים מידי יום! לא היה יותר מקום בבית הקברות, כל הקברנים מתו ולא היה מי שיפתח בית קברות חדש. העדים מספרים שכל מנהגי הקבורה נשכחו. את הגופות זרקו לים או מחומות העיר. בתים, גדולים וקטנים, הפכו לבתי קברות. בים הסתובבו ספינות מלאות בגופות מתים מדבר שלא הייתה בהם נפש חיה. מכאן החלה את האגדה על ה"הולנדי המעופף" (De Vliegende Hollander), ספינת רפאים שלפי האגדה נאלצת לשוט באוקיינוס לנצח ללא יכולת לחזור הביתה.

לפי מה שידוע לנו היום, דבר זה התפשט מפרס עד אירלנד. יתכן שהוא הרג אנשים באזורים נוספים, אך לא נשמרו עדויות על כך.

מחלת הדבר מועברת ע"י עקיצות פרעושים, אבל אז טרם ידעו את זה וחשבו שסיבת המגפה (כמו גם אסונות טבע אחרים בתקופה זו) היא רוח רעה שרודפת את הקיסר.

דבר זה הרג באירופה לפי מקורות שונים בין 50 ל-100 מיליון איש. זה מספר עצום בכלל וכשמדובר בתקופה ההיא, במיוחד. המגפה גרמה לאסון כלכלי, לשינויים מהותיים ביותר במפת העולם ולשינויים פוליטיים: האימפריה הביזנטית איבדה מיליוני אזרחים באסיה שברחו מפני המגפה ואזורים ענקיים הפכו ריקים מאדם, מה שאיפשר לערבים לכבוש את אסיה. באסיה הם מוצאים ספריות ענקיות ויורשים אותן. בזכות זה הערבים הופכים למדענים ורופאים של האזור לכמה המאות הבאות. חצי מאוכלוסיית קונסטנטינופול, בירת האימפריה, מתו, האימפריה הוחלשה והגרמנים הגבירו את כוחם באירופה. ביזנטיה איבדה 2/3 מהשטחים שלה ואת החשיבות שלה. היא לעולם לא השתקמה.

הפנדמיה הבאה שוב הייתה פנדמיית דבר . היא השתוללה 7 שנים, בשנים  1346-1353. גם לפני פנדמיה זו העולם סבל מאסונות טבע: סערות קשות בסין, מכת ערוב בסין, קציר רע ורעב כבד כתוצאה מכך בשטחים גדולים של סין; קרה, בציר רע ורעב באירופה.

שנות 1312-1325 נכנסו להיסטוריה של אירופה תחת השם הנוראי "הרעב הגדול". אם לא די בכך, באירופה בשנים הללו גם התפרצו מגפות של צרעת ואבעבועות שחורות. בנוסף, בשנים הללו אירופה מוכה מלחמות: התחוללה מלחמת "מאה השנים", מלחמה בין אנגליה לצרפת על שטח של צרפת; מלחמה באיטליה בין 2 קואליציות בתוך המדינה, מלחמה בספרד; אירופה המזרחית סובלת מכיבוש מונגולי ותקיפות תדירות שלהם שעולים לאירופאים ברכוש ובנפש.

בכל אירופה הסתובבו המוני פליטים, מכל לאום, מין וגיל, שאבדו את ביתם והרבה פעמים את משפחתם, חלקם גם את איברי גופם, רעבים, מיואשים, תשושים, נושאי כינים ופרעושים והרבה פעמים גם חולים. כשהביאו מתים, גופותיהם נשארו ברחובות והצטרפו לגופות סוסים מתים וזבל שמילא את הרחובות באותה עת: הזבל לא פונה מהרחובות, לא היה ביוב וסירי לילה נשפכו מהחלונות והתוכן שלהם זרם ברחובות. האוכלוסייה סבלה משלשולים על בסיס קבוע ולא פלא שסיבת המוות הראשונה של פעוטות ששיחקו ברחובות הללו הייתה התייבשות משלשולים (אינפוזיה טרם המציאו באותה תקופה). עכברושים הסתובבו חופשי והיו לעיתים למזון יחיד ל"ציידים" רעבים.

כתוצאה מצפיפות אוכלוסייה נוראית בערים, חוסר בהיגיינה מינימאלית וחוסר מוחלט של סניטציה, באירופה כל הזמן השתוללו מגפות. והנה לאירופה זו, מוכת הרעב, המחלות והמלחמות, הגיעה הפנדמיה הבאה…

ואז במדבר גובי פרצה מגפת דבר בקרב מַרמִיטוֹת. אנשים מהסביבה שצדו אותם, אכלו אותם והשתמשו בפרוותם, נעקצו ע"י פרעושי המרמיטות, וכך החלה הפנדמיה הבאה. זאת הייתה פנדמיית דבר שנרשמה בהיסטוריה בשם "המוות השחור" בגלל שגופות המתים השחירו מול עיני העדים.. המחלה הייתה מעוברת ע"י פרעושים וסוחרים.

המוות השחור הרג חצי מאוכלוסיית אירופה וחלק ניכר מאוכלוסיית סין והודו. פנדמיה זו השמידה ערים שלמות, שינתה היררכיות בתוך חברה, השפיעה על הפוליטיקה הבינלאומית, המסחר והחברה באופן כללי.

ההתפרצות הראשונה קרתה בשנת 1330 בסין, במחוז חובעי, שם מתו 90% מהאוכלוסייה. משם הדבר עבר למחוז חונן, גם שם מתו 90% מהאוכלוסייה. אחרי שהדבר עשה סיבוב מרשים בסין והשאיר שם זיכרונות בלתי נשכחים, הוא עבר להודו והרג שם בשנת 1335 באזורים שונים 50-70% מהאוכלוסייה. משם הדבר הגיע לאסיה המרכזית, הרי הקווקז ולמונגוליה. במונגוליה הוא הורג 40% מהאוכלוסייה.

בשנת 1346 הדבר מגיע לחצי האי קרים, שם הורג 85 אלף איש ומשם סוחרים איטלקיים מביאים את הדבר לאירופה ולקונסטנטינופול. בקונסטנטינופול הדבר ממית 90% מתושבי העיר.

פליטים מקונסטנטינופול והרי הקווקז, כמו גם סוחרים איטלקיים, מביאים את הדבר לפרס.

באותה שנה ספינה איטלקית מגיעה לאלכסנדריה. בין מאות האנשים שיצאו בספינה הזאת לדרך, סוחרים, עבדים ומלחים, נשארו בחיים כמה אנשים בלבד, גם הם מתו מדבר ימים ספורים לאחר הגעתם לעיר, אך עכברושים מהספינה הספיקו לצאת לעיר ולהביא איתם את המגפה. הדבר התפשט בכל מצרים ורק מדבר סהרה עצר את התפשטות המגפה.

ב-1347 ספינות של סוחרים איטלקיים מגיעות לעיר מסינה בסיציליה ותוך 4 ימים כל תושבי העיר מתים. במהלך אותה שנה כל ערי הנמל באירופה הוכו בדבר ואז המגפה התחילה להיכנס אל תוך היבשת, בעזרת פליטים, עכברושים וסוחרים.

ב-1348 הדבר מגיע לארץ ישראל וסביבתה. באותה שנה עולה כוכב אדום מעל פריס בצרפת שמבהיל מאד את האנשים. ואכן, כמעט כל אוכלוסיית העיר מתה. בו בזמן הדבר מגיע ללונדון והורג כמעט את כל תושבי העיר תוך עשרה ימים. הסקוטים שמחו לשמוע חדשות כאלה והחליטו על מבצע צבאי נגד אנגליה. אך מי שהחיילים שלהם התרכזו יחד, ביניהם החלה מגפת דבר ותוך כמה ימים סקוטלנד הצטרפה לפנדמיה.

ב-1349 מלחים אנגליים מביאים את הדבר לאירלנד ולארצות סקנדינביה. ובכך כל אירופה, מלבד פינלנד ובוהמיה, סובלת ומתה מדבר. עד היום לא ידוע למה הדבר לא הגיע לפינלנד ובוהמיה, המדינות היחידות באירופה שלא נפגעו מהמגפה. בכל מקרה, האירופאים מחליטים שהיהודים הם אלה שאשמים בדבר, ולראייה: בגטאות יהודיים היו הרבה פחות נפגעים (אל תשכחו: אז טרם ידעו שפרעושי עכברושים מפיצים את המחלה ולא ידעו על חשיבותה של היגיינה אישית, עליה שמרו באירופה רק יהודים). כאשר חולים ראשונים הופיעו בסקנדינביה, המדינות הללו הרגו את כל היהודים שהיו בגבולן, אך ללא הועיל.

ב-1352 הדבר מגיע, שוב נישא על ידי סוחרים, לרוסיה ומחסל את האוכלוסייה עד שהוא מגיע ל"שדה בר" ושם נעצר. בו זמנית, מלחים מביאים אותו לגרינלנד ואיסלנד. גרינלנד לא השתקמה כלכלית אחרי אותה פנדמיה עד עצם היום הזה.

תקופת הדגירה בדבר זה היתה בין 6 שעות ל-9 ימים. לאחר מכן החולה סבל מקדחת מתמדת והיה מת בסבירות של 90%. לרופאים לא היה הרבה מה להציע. הם המליצו להחזיק בבית עז כמה שיותר מסריחה, כדי לגרש את המחלה בעזרת הסירחון. הם עשו כוויות במקומות בהם הדבר יצר פצעים, כדי להרוג את המחלה. אם החולה לא מת מכאב ולא מזיהום משני במקום הכוויה, אכן זה העלה את סיכויו להבריא, כי החיידק Yersinia pestis  מת בחום של  600C ואכן לא שורד במקום הכווייה.

מתים נקברו בקברי אחים. לא היו מספיק קברנים ואנשים כבר הבינו שניתן להידבק מגופות של אנשים שמתו מדבר. לכן באירופה שיחררו פושעים כדי שהם יפנו את רחובות העיר מגופות מתים. אך רק חלק קטן מהם אכן עסק במלאכה זו, רובם שדדו והרגו את התושבים ומכרו נשים לעבדות לפיראטים.

חצי מאוכלוסיית היבשת מתה מדבר. אך אירופה לא נכחדה. להפך, מיד אחרי המגפה החלה קפיצה ענקית בילודה. חלה עלייה במחירים על תוצרת אדמה ובשכר לכל בעלי המקצוע: לא היה מי שיעבוד. אירופה השתחררה מהמונגולים.

מאז ועד המאה ה-17, דבר היה חוזר כמעט פעם ב-15 שנה. כלומר, במשך 300 שנה כל 15-20 שנה היו מגפות דבר שגבו את חייהם  של כ-20% מהאוכלוסייה בכל פעם. עדים מספרים על רחובות מלאים בגופות, על ישובים שלא נשארו בהם רופאים ורוקחים כי כולם מתו.

בשנת 1665-66 היתה התפרצות של דבר בלונדון, ההתפרצות הכי גדולה וקשה מאז המגפה הגדולה. כנראה הדבר חדר לשם בעזרת עכברושים שהגיעו בספינות מאמסטרדאם, שם בדיוק לפני כן מתו מדבר 50 אלף איש.

המלך עזב את העיר אך תושבים פשוטים לא הורשו לעזוב את העיר אלא אם כן הצליחו להוכיח שאינם חולים. כתוצאה מכך, המגפה לא התפשטה בכל המדינה, אם כי היו התפרצויות קטנות מקומיות. הידועה מביניהם היא בכפר אים (Eyam) שם מתו 3/4 מהתושבים.

לא היה ידוע איך לטפל בדבר. מאחר והרופאים האמינו שעישון מרחיק את הדבר, בכל הכיכרות בערו מדורות, בבתים הדליקו קטורות והמוני אנגלים התחילו לעשן טבק. מאז, הרגל זה השתרש באנגליה.

בתים בהם נמצאו חולים סומנו בצלב אדום, ואיש לא היה נכנס לשם ולא היה מביא לחולים לא אוכל ולא שתייה.

אנשים מבוהלים חיפשו אשמים. בהתחלה חשבו שחולי צרעת הרעילו את המים. הרגו את כל המצורעים אך זה לא עצר את הדבר.

אנשים מסרו את כל רכושם לכנסיות, אך גם זה לא עזר.

אנשים פחדו מכלבים וחשבו שגם הדבר פוחד מהם. לכן הרגו כלבים, חתכו את גופם לחלקים ופיזרו ברחבי הערים. זה לא עזר. בלונדון נהרגו 40 אלף כלבים במגפה הזאת.

אז האשימו יהודים והתחילו לשרוף ולהרוג יהודים. גל פוגרומים איומים גם הוא לא עזר לעצור את המגפה. מן הסתם.

מחשש שחתולים מעבירים את המחלה הרגו גם חתולים. רק בלונדון, רק במגפה אחת נהרגו 100 אלף חתולים. זה גרם לכך שעכברושים התרבו במידה שעוברת על כל דימיון, מה שגרם להתפרצות מחודשת של המגפה: במקום אלף איש בשבוע, תושבי לונדון מתו כעת בקצב של 7000 איש לשבוע.

את המתים אספו בלילות וקברו בקברי אחים. למשל, בבור באולדגייט נקברו 1114 איש. את המתים שמו ב5 שכבות.

לפי זיכרונות של מר פיטס לונדון נהיתה כה ריקה מאיש שהרחובות הצמיחו עשב.

מגפה זו הסתיימה בשרפה: מסיבה לא ידועה, העיר נשרפה כמעט כליל ויחד עם השרפה נגמרה המגפה.

בשנת 1771 היתה התפרצות של דבר במוסקבה. הדבר הגיע לשם מטורקיה דרך חיילים שחזרו מהמלחמה העות'מאנית-רוסית. מי שטיפל במגפה היה גנרל, איש צבא, אדם שלא היה לו שום מושג ברפואה, אך הוא הציל את העיר ואת המדינה מהמגפה: הוא סגר את העיר הרמטית, איש לא נכנס ולא יצא. המזון לעיר הוכנס ללא מגע: איכרים היו שמים את המזון בשערי העיר והולכים, וחיילים היו לוקחים את המזון אחרי שהאיכרים עזבו.

את המתים התחילו לקבור מחוץ לעיר. התחילו בבנייה מאסיבית בעיר (באמצע מגפה!) ובכך נתנו לאנשים עבודה. קנו סחורה מבעלי מקצועות כדי לחזקם. כל מי שניסה למרוד נתפס והוכה במקלות. גייסו את הכנסייה לחיזוק המורל.

בנו צינורות מים (מאז במוסקבה יש צינורות מים).

הגנרל אורלוב חילק את העיר לחלקים ושם מנהל על כל חלק כזה. אחד הרופאים המציא אבקת חיטוי. כנראה היא באמת הרגה את החיידק. הרופא לבש בגדים של חולים אחרי שטופלו באבקה זו כדי להדגים שאחרי טיפול זה הבגדים כבר לא מדבקים. החלו לעשות חיטוי בתים ורחובות.

המגפה נעצרה. תוך שלושת חודשי המגפה מתו 50 אלף איש: 21 אלף בחודש הראשון של המגפה, 18 אלף בחודש השני, ובחודש האחרון מתו 800 איש בלבד. המגפה לא יצאה מגבולות העיר ולא התפשטה לשאר המדינה.

לחלק ב' של המאמר

לחלק ג' של המאמר

לחלק ד של המאמר

לחלק ה' של המאמר

למאמר על וירוס קורונה הנוכחי

יעל טוקצ'ינסקי ©

דצמבר 2020

דילוג לתוכן