מגפות ופנדמיות חלק ה'

חלק ה' - קורונה ווירוסים עונתיים אחרים

לא רק שפעת הורגת אנשים בכל חורף. ישנם עוד ווירוסים רבים שנחשבים לקלים הרבה יותר, אך אנשים מאוכלוסיות מוחלשות (בעלי משקל עודף או מחלות כרוניות, נוטלי תרופות) מתים מהם.

לפי נתונים של חוקרים צרפתיים בחורף 2018-19, 12300 איש מתו מווירוסים עונתיים, מתוכם 8100 משפעת.

יש הרבה וירוסים שונים שגורמים לאנשים להשתעל ולהתעטש: רינו-וירוסים, אדנו-וירוסים, אנטרו-וירוסים, פיקורנה-ווירוסים, וירוסים של פרה-שפעת ורבים אחרים.

השנה קורה משהו מוזר: בדיקות לגילוי  של וירוסי שפעת נעשות כבר 4 חודשים, ובכל אירופה הבדיקות לא מגלות וירוסי שפעת.

בו בזמן מציינים ירידה משמעותית של חולים בוירוס החצבת.

גיבורי השנה – וירוסים ממשפחת הקורונה.

וירוסים ממשפחת הקורונה
(Coronavirinae) בד"כ פוגעים בבעלי חיים ולא בבני אדם. חקלאיים ווטרינרים מכירים אותם טוב מאד ומתמודדים אתם מידי יום. ב-1956 לראשונה גילו וירוס ממשפחת הקורונה שפוגע בבני אדם. מאז נמצאו וירוס קורונה אנושי 229E ווירוס קורונה אנושי נוסף, OC43. הם מהווים חלק מהוירוסים העונתיים שגורמים ל"התקררויות" ולמחלות הנקראות בעם בפשטות "וירוס". בד"כ הם לא נחשבים למסוכנים במיוחד, אם כי כמה מהם גרמו למגפות מרעישות.

בנובמבר 2002 בדרום סין הופיע וירוס קורונה חדש, ווירוס β-קורונה, SARSCoV.

המקרים הראשונים של המחלה התגלו במחוז גואנגדונג הסיני. שלושה טבחים סינים היו הראשונים שאצלם התגלתה המחלה. אחד מהם הגיע במצב קשה לבית חולים בגואנגג'ואו, שם תוך זמן קצר הוא הדביק 13 עובדים.

במשך תקופה ארוכה הסתירו רשויות סין כל מידע על התפשטות המחלה החדשה, מבלי להוציא הודעה לעיתונות ומבלי ליידע את ארגון הבריאות העולמי. הדו"ח הרשמי הראשון נשלח רק בפברואר 2003. הוא הכיל מידע על 305 חולים ו-5 מקרי מוות מהנגיף.

בסוף פברואר 2003, רופא קשיש בשם ליו ג'יאן לון, שעבד בבית החולים בו שכן אחד מחולי ה-SARS-CoV, הגיע מגואנגג'ואו להונג קונג לטקס חתונה והתארח במלון. כבר אז היו לו תסמינים של המחלה. תוך 24 שעות הוא הדביק 12 אורחי מלונות ובמהרה נפטר בבית החולים.

עם שוהי המלון ומכריהם, הנגיף עזב את הארץ והדביק יותר מ -300 איש. מומחי ארגון הבריאות העולמי אומרים שכ-4,000 מקרים של המחלה ברחבי העולם ניתן לייחס למקור הזיהום – רופא מסין.

כך תוך כמה ימים SARS-CoV הפך למגיפה.

הזיהום התפשט תוך חודשיים להונג קונג ולווייטנאם השכנות, ובסוף פברואר 2003 ואילך – למדינות ויבשות אחרות.

החולים סבלו מתסמינים של התקררות קשה שהתפתחו מהר מאד לדלקת ריאות לא טיפוסית ( MERSpCoV.).

 במהלך התפרצות הסארס בשנת 2003, כ -9% מהחולים שאושרו מתו. שיעור התמותה היה גבוה בהרבה בקרב חולים מעל גיל 50: בקבוצת חולים זו, שיעור התמותה הגיע ל -50%.

בתקופה שמנובמבר 2002 עד יולי 2003 נרשמו בסך הכל 8096 מקרי מחלה ב 29 מדינות, 774 בני אדם מתו.

MERS היא המגפה הבאה של וירוס ממשפחת הקורונה, קרוב משפחה של SARS ושל נגיף הקורונה המדובר כל-כך השנה.

המקרים הראשונים של הנגיף החדש דווחו בערב הסעודית בתחילת סתיו 2012. מתוך למעלה מ- 50 מקרי MERS שדווחו עד יוני 2013, כמחצית מהם היו קטלניים. עד קיץ 2015 תועדו מקרים ב -23 מדינות, כולל סעודיה, תימן, איחוד האמירויות הערביות, צרפת, גרמניה, איטליה, יוון, תוניס, מצרים, מלזיה, תאילנד, דרום קוריאה ואחרות.

התסמינים הראשונים לזיהום בנגיף היו כדלקמן: חום, שיעול, קוצר נשימה. עם התקדמות המחלה היא הפכה לדלקת ריאות נגיפית קשה, במקרים מסוימים היא לוותה באי ספיקת כליות.

ובדצמבר 2019 הופיע ווירוס קורונה חדש בעקבותיו אנחנו נכנסים ל"סדר עולם חדש" ו-ה' יעזור לנו!

לחלק א' של המאמר

לחלק ב' שלך המאמר

לחלק ג' של המאמר

לחלק ד' של המאמר

למאמר על וירוס קורונה הנוכחי

יעל טוקצ'ינסקי ©

דצמבר 2020

דילוג לתוכן