מגפות ופנדמיות חלק ד'

חלק ד' - שפעת

שפעת זו מחלה שנגרמת ע"י ווירוס ממשפחת האורטומיקסוווירוים (Orthomyxoviridae).

המאפיין המובהק של מחלת השפעת הוא חום של 38.5 – 39.0 מעלות צלזיוס כבר בשעות הראשונות של המחלה. (אם אין חום, ככל הנראה מדובר ב וירוס אחר.) וירוס השפעת לא גורם לנזלת, אם כי יתכן שנזלת תופיע בהמשך המחלה, ביום הרביעי או החמישי כתוצאה מזיהום בחיידק כלשהו.

בין התסמינים הנוספים של המחלה: כאבי שרירים וכל הגוף, כאב ראש חזק, חולשה. בשלב השני של המחלה (אחרי מספר ימים) מופיע גם שיעול וכאב בחזה.

סבון רגיל וטמפרטורות גבוהות הורגים את הווירוס במהירות.

מדי שנה, נגיפי שפעת (לא כולל מגיפות שפעת) מדביקים עד 20% מהאמריקנים, מתוכם מאשפזים 200,000 איש עם סיבוכים קשים וכ -36,000 איש מתים.

ארגון הבריאות העולמי מעריך שמידי שנה כחמישה מיליון איש ברחבי העולם חולים בשפעת הנפוצה ועוד עשרות מיליונים חולים בצורות קלות יותר של המחלה. מדי שנה, בין 250,000 ל -500,000 אנשים (המספר משתנה משנה לשנה) מתים משפעת ברחבי העולם. הכמות  כוללת של הנדבקים לא ידועה מכיוון שאצל רוב החולים המחלה קלה ודומה להתקררות עונתית רגילה.

עלות הטיפול במגיפות שנתיות של שפעת, כולל אובדן שכר ותפוקת עובדים, היא מיליארדי דולרים מדי שנה בארצות הברית בלבד.

כל מאה שנה יש 2-3 פנדמיות של שפעת. חוקרים מצאו מעל אלפיים סוגים של  ווירוסי שפעת, וסביר להניח שבמרוצת השנים יימצאו זנים נוספים. ווירוסים של שפעת משתנים מהר מאד. אי-אפשר לנבא מתי ואיפה תתחיל פנדמייה חמורה של שפעת ואיזה ווירוס יגרום לה.

ישנן 3 קבוצות של ווירוסי שפעת: A, B ו-C. שפעת מסוג A פוגעת בבני אדם ובבעלי חיים (עופות, ציפורים, סוסים וחזירים), סוג B – רק בבני אדם. שני הסוגים הללו הם הסוגים שגורמים לפנדמיות. שפעת מסוג C לא גורמת לפנדמיה ושייכת לקבוצה גדולה של ווירוסים שגורמים למחלות עונתיות.

התחסנות הגוף נגד שפעת איננה יציבה.

החיסון היעיל (והבטוח) היחידי נגד שפעת זה חלב אם.

תרופות להורדת חום מעודדות שגשוג ווירוסים בגוף. כל תרופה שמכילה אספירין (וכמובן אספירין עצמו) אסורה לשימוש בעת שפעת כי השילוב עלול לגרום לתסמונת ריי (Reye syndrome ), שללא שימוש באספירין הינה מחלה נדירה. זו מחלה קטלנית הכוללת הקאות מתמשכות, חום ובלבול, נזק לכבד ולמוח מתרחש תוך מספר ימים.

סיבוך נפוץ של שפעת הוא דלקת ריאות שלעיתים גורמת למוות. סיבוך נוסף הינו אי-ספיקת הלב.

לפי סטטיסטיקה מארה"ב, 89% מהמתים משפעת הינם בגיל 65 ומעלה.

ניתן להידבק בשפעת לא רק ישירות מאנשים חולים אלא גם מכסף: על שטרות כסף ווירוס השפעת נשמר למשך שבועיים. זאת הסיבה לכך שיש מדינות בהם מצפים שטרות כסף בשיכבה נוגדת ווירוסים, וביפן מכבסים את הכסף במכונת כביסה.

במאות הקודמות ניסו לטפל בשפעת בעזרת סיגריות, קוניאק, הקזת דם, טיולים ארוכים באוויר הצח, פעולות כירורגיות, שחייה במי קרח וכיו"ב. כמובן, טיפולים אלה לא הביאו לתוצאות הרצויות.

היום השיטות הללו נראות לנו הזויות, אך גם אין לנו שיטה אחרת לטיפול בשפעת. מידי פעם יוצרים תרופה כזו או אחרת ואחרי זמן מה שוללים אותה כלא יעילה ו/או מסוכנת מידי. כך שעד עצם היום הזה הטיפולים הבטוחים והיעיל נגד שפעת הם טיפולי סבתא: תה עם לימון, בצל עם דבש, שטיפות גרון ועיניים, פרופוליס, מנוחה ושינה מרובה.

בנוסף למגפות העונתיות של שפעת שתוקפות אותנו כל שנה, מידי פעם מגיעות מגפות או פנדמיות גדולות. הקשה מבניהם הייתה פנדמיית השפעת המכונה "שפעת ספרדית". היא הפכה לידועה ביותר בתולדות האנושות, הן בגלל כמות החולים והן בגלל כמות מקרי המוות.

למרות שבמאה העשרים עדיין היו מגפות של חולירע ואבעבועות שחורות, דוקא השפעת הספרדית הפכה לזיהום הקטלני ביותר.

רעב, פליטים, צפיפות, מלחמה, כלכלה הרוסה… על רקע כל זה התפשטה מגפת השפעת. כבר ב-20 שבועות הראשונים של המגפה מתו 25 מיליון איש.

במשך 18 החודשים של הפנדמיה, בין השנים 1918-1919, כ -550 מיליון איש (כ -30% מאוכלוסיית העולם) נדבקו בשפעת וכ- 100 מיליון איש מתו (עד 5.3% מאוכלוסיית העולם).

רק אזורים מרוחקים בברזיל ואיים מבודדים באוקיינוס לא נפגעו.

באירופה, איטליה, גרמניה, צרפת, ספרד, רוסיה הסובייטית ובריטניה סבלו מהמספרים הגדולים ביותר של אבידות בנפש. השפעת השפיעה על הליך ותוצאות מלחמת העולם הראשונה, כי הרי קרבות רבים בוטלו או התנהלו אחרת משום שרוב החיילים התגלו חולים.

באפריקה, המדינות העיקריות שנפגעו היו ניגריה המודרנית, טנזניה, קונגו, זמביה, דרום אפריקה וקמרון. בכל אחת מהן מתו לפחות 250 אלף איש.

באסיה, השפעת הספרדית הרגה 18.5 מיליון בני אדם בהודו, 9.5 מיליון בסין, 1.5 מיליון באינדונזיה (אז: "הודו המזרחית ההולנדית"), 390 אלף ביפן, 320 אלף באפגניסטן.

בארה"ב מתו 675 אלף, בברזיל –  300 אלף.

כמה דוגמאות מאותם ימים: מתקין ארונות מתים בניו-יורק הרוויח בשבוע יותר ממה שהוא הרוויח במשך 15 שנות עבודה קודם לכן. הוא לא הספיק להנות מהכסף, כי כעבור שבוע הוא עצמו מת משפעת.

בפילדלפיה תוכנן מפגן כוחות צי מלחמה, במצעד היו אמורים להתרים אנשים לטובת משפחות החיילים שנהרגו במלחמה. למחרת המצעד לא היו מקומות בבתי החולים וחצרות  העיר: הכול התמלא בחולים, גוססים ומתים.

עדים תיארו רכבות שלמות מלאות בגופות של מתי שפעת, רחובות שבצידם שכבו גופות שלא היה מי שיפנה אותם.

השפעת הספרדית  התחילה אי-שם באסיה, אך התגלתה לראשונה בארה"ב: אחרי ביטול העבדות ואחרי שהאינדיאנים סרבו לעבוד עבור הלבנים הכובשים, אמריקאים התחילו לייבא כוח עבודה זול מאסיה. יתרה מזו, ב-1918 הבריטים החליטו לגייס אנשים בשטחים האסיאתיים שלהם, כאשר כבר בזמן הגיוס חלק מהם התלוננו על חום וצמרמורת. תלונותיהם לא התקבלו ברצינות: המגייסים החליטו שהם רק עושים את עצמם חולים כדי לא להתגייס.

תיעוד ראשוני של השפעת הספרדית היה כנראה בסין, שם ב-1917 תוארה מחלה עם תסמיני השפעת הספרדית בכפרים לאורך החומה הסינית ואצל חיילי צבא צרפת באסיה הדרומית.

במרץ 1918 תועד המקרה הראשון בארה"ב: חייל התלונן על חום. בהתחלה חשבו שהוא התקרר, אך כעבור כמה ימים היו במקום כבר מעל ל-100 חולים..

המחלה התפשטה עם הצבא ועם הפליטים. רעב, קור, פחד ושאר רגשות שליליות הגדילו משמעותית את כמות הקורבנות. מאסיה הווירוס המשיך לאמריקה, משם לאירופה ובסוף הגיע גם לאוסטרליה. גם את אירופה הוא כבש בשלבים: הוא התחיל בצבא והמשיך לאוכלוסייה האזרחית ואחר-כך, דרך פליטים, לארצות שלא השתתפו במלחמה, כמו ספרד ופורטוגל.

לספרד הוא הגיע רק בקיץ 1918, אבל ספרד הייתה מדינה ניטראלית במלחמת העולם הראשונה. לכן, בגלל הצנזורה הצבאית במדינות הלוחמות, יצא שהדיווחים הראשונים על השפעת הופיעו דווקא בעיתונות של ספרד הניטרלית (מחלה נוראה הגיעה לספרד ומלך ספרד חלה) וזאת הסיבה שהמחלה קיבלה את הכינוי "ספרדית".

אוסטרליה בהתחלה סגרה את גבולותיה ובזכות זה בהתחלה לא היו שם חולים, אבל אחר-כך חיילים אוסטרליים חזרו הביתה מהמלחמה והביאו איתם את המחלה שהרגה, קצת באיחור לעומת ארצות אחרות, 12 אלף אוסטרלים. כלומר, האוסטרלים נפגעו באיחור לא בגלל שהיה גל נוסף, אלא בגלל שהמחלה הגיעה אליהם באיחור.

ל"טיפול" בשפעת הספרדית רופאים הציעו שתיית וויסקי, עישון סיגרים, שתיית חלב, גרגור במי מלח, נשימת אוויר צח ושתיית תערובות מעניינות כמו "גריפורה".

היו רופאים ששפכו על המטופלים שלהם מים קרים, רופאים אחרים עשו הקזת דם. היו רופאים שניסו לנתח את החולים בשפעת: הם פתחו את החזה כדי להוציא מוגלה ודם מהחלל הסובב את הריאות, ניתוח שכמעט תמיד הוא קטלני לחולים.

אחרי הפנדמיה של שפעת ספרדית, היו עוד כמה פנדמיות: שפעת אסיאתית בשנות 1957-58, שפעת הונג-קונג ב-1967-68 ושפעת החזירים ב-2009, אבל אין מה להשוות בינם לבין השפעת הספרדית! אפילו אם ניקח את כולן יחד הן לא מתקרבות אליה.

השפעתה של השפעת הספרדית על האנושות הייתה עצומה. חוץ מזה שהיא השפיעה על מהלך מלחמת העולם הראשונה וגרמה למשבר כלכלי, יש היסטוריונים שמאשימים את הנשיא וודרו ווילסון בכך שבגלל השפעת הספרדית המתמשכת הוא נכנע לפתע לדרישות הצרפתים לתנאי השלום הקשים שהשפילו את גרמניה, מה שהוביל לעליית אדולף היטלר ומלחמת העולם השנייה. (1939-1945).

בחורף 1889-1890 פרצה פנדמיית שפעת שנכנסה להיסטוריה כ "שפעת רוסית" או "שפעת אסייתית". היא נגרמה ע"י ווירוס שפעת מסוג A עם גנום H2N2  או  H3N8. זו היתה תקופה של בנייה אינטנסיבית של פסי רכבת, והדבר תרם רבות להתפשטות המגפה.

המגפה החלה במרכז אסיה בעיר בוכרה, שם תוך זמן קצר הרגה 60% מהאוכלוסייה.

משם הווירוס הגיע לרוסיה. בסנט-פטרבורג חלו 20% מהתושבים. משם עבר לדניה ושוויץ ומשם לגרמניה, בה תוך שבוע חלו 750 אלף איש.

מגרמניה הווירוס התפשט בכל אירופה ועבר לחוף המזרחי של ארה"ב שם מתו לפחות 13 אלף איש. משם הוא עבר למקסיקו, הודו, אינדונזיה, סינגפור, אוסטרליה, יפן, ניו זילנד וסין.

בסוף 1889 הווירוס סיים סבב סביב העולם וב-1890 חזר למרכז אסיה.

סה"כ במגפת השפעת הזאת מתו מעל מיליון איש.

במקומות שונים השתמשו כטיפול בשפעת ברעב (להורדת החום), וויסקי, ברנדי, כינין, סטרכנין, מים חמים מלוחים.

ווירוס זה חזר בצורתו החדשה (סוג A, זן H2N2)  בשנת 1957. הוא התחיל בסין או בסינגפור ומשם התפשט בכל העולם בשם שפעת הונג-קונג.

הפעם הוא התאפיין במהלך מהיר מאד: תוך כמה ימים אנשים מתו מדלקת ריאות. סה"כ במגפה זו מתו כ-4 מיליון איש.

כעבור 10 שנים הוירוס של שפעת הונג-קונג עשה מוטציה וחזר בחורף 1968/9 .

הפעם הוא הרג 1.1 מיליון איש, בעיקר אנשים מבוגרים מעל גיל 65.

בארה"ב מתו משפעת הונג-קונג 33800 איש.

הפעם לשם טיפול בווירוס רופאים המליצו לגרגר מי חמצן וליטול תרופות על בסיס פורמלדהיד.

ווירוס חזר שוב במגפת השפעת 1977 ופגעה בעיקר בגברים צעירים, במיוחד בחיילים בזמן השירות. הוא התחיל ברוסיה אך כבר ב-1978 התפשט בבסיסי חיל אוויר בבריטניה וארה"ב. היו דיבורים על כך שפנדמיה זו היא תוצר של פיתוח נשק ביולוגי ע"י הרוסים, אך לא מצאתי שום פרסומים שמוכיחים את ההנחה הזאת.

הפעם השפעת הייתה יחסית קלה ואין נתונים רשמיים לגבי חולים ומתים בפנדמיה זו.

הוירוס הזה שוב התגלה ברוסיה בחורף 1995-1996, אז ברוסיה נרשמו 23 מיליון חולים.

שפעת חזירים. כאשר נגיפים שמסתובבים בדרך כלל בחזירים מדביקים בני אדם, הם מכונים נגיפי "וריאציה". שפעת החזירים זאת אחת הדוגמאות לכך.

חזירים הם יוצאי דופן בעולם החי: הרקמות שלהם הכי דומות לרקמות של בני אדם. זאת הסיבה, אגב, לכך שכאשר אדם זקוק להשתלת שסתום לב, מעדיפים לשתול לו שסתום של חזיר. לא של קוף שכביכול הכי דומה לאדם מבחינה חיצונית, ולא של אף בעל חי אחר, אלא של חזיר דוקא. (אולי זאת גם הסיבה לכך שלדברי קניבלים לבשר אדם יש טעם של בשר חזיר).

חזירים הם יוצאי דופן בעולם החי גם מכיוון שהם יכולים להידבק בזני שפעת שיכולים להדביק שלושה מינים שונים: חזירים, עופות ובני אדם. זה הופך את החזירים לקרקע גידול אידיאלית עבור זני שפעת חדשים ומסוכנים.

בשנת 1976, טירון בפורט דיקס, ניו ג'רזי, מת מסוג של שפעת החזירים המכונה A / ניו ג'רזי / 1976 (H1N1). כאשר זן נוסף (A / Victoria / 75 H3N2) החל להסתובב בו זמנית בארצות הברית, פקידי הבריאות שכנעו את הנשיא ג'רלד פורד לחסן 40 מיליון אמריקאים. החיסון בוטל כאשר אנשים חששו שהחיסון גרוע יותר מהנגיף, במיוחד כאשר יותר מ -500 אמריקאים חלו בתסמונת גייאן-בארה (Guillain-Barré syndrome, GBS) מה שגרם לתביעות משפטיות רציניות ביותר.

שפעת החזירים  (שפעת A H1N1 ) גרמה לראשונה למגפה במקסיקו ובארצות הברית במרץ ובאפריל 2009, אם כי יתכן שבמקסיקו המגיפה החלה כבר מספר חודשים קודם. המקרה הראשון בארצות הברית אושר על ידי ה- CDC ב- 15 באפריל 2009.

בניסיון להגן על תעשיית החזירים, ה- CDCהחל לקרוא לשפעת החזירים "שפעת A חדשה (H1N1)".

נגיף H1N1 משנת 2009 הכיל אלמנטים גנטיים משפעת החזירים בצפון אמריקה, שפעת העופות הצפון אמריקאית (שפעת העופות), ושפעת האדם והחזירים הנפוצה באסיה ובאירופה. לדברי ה-CDC מדובר בתערובת יוצאת דופן של רצפים גנטיים.

כמו במגיפת השפעת הספרדית, שפעת החזירים הייתה חמורה יותר בקרב צעירים בריאים, אולי בגלל מה שמכונה אצל מדענים "סערת ציטוקינים", כאשר מערכת החיסון מגיבה יתר על המידה ופוגעת בגוף יותר מהנגיף. קורבנותיו העיקריים של ווירוס זה היו צעירים בגילאי 25-45.

הווירוס החדש התגלה כמדבק מאד. תוך חודש בארה"ב ובמקסיקו חלו מעל אלף איש. במקסיקו מתו 81 איש.

למרות צעדים אפידמיולוגיים, הוירוס התפשט במהירות ובאפריל הגיע לאוסטרליה ויפן. בסוף מאי הוירוס כבר נרשם ברוסיה שם חלו 142 איש, אחד מהם מת.

ב- 11 ביוני 2009 ארגון הבריאות העולמי הכריז על מגיפה של שפעת החזירים. באותו יום הוקצתה לו דרגת האיום שש מתוך שש אפשריות.

במצרים, צעדים שמטרתם למנוע את התפשטות השפעת הובילו להתפרעויות בקהיר, ביוזמתם של חקלאים. הרשויות נאלצו לנקוט באמצעים קשים למדי לפיזור המחאות.

שפעת העופות (H5N1)  זו מחלה של עופות שפוגעת באיברי העיכול ובמערכת הנשימה, ובאחוזים גבוהים גורמת למוות. המחלה מעוברת בעיקר ע"י ציפורים נודדות, לרוב ברווזים.

וירוס שפעת העופות נשמר פעיל, מוכן ומזומן להדביק, בלשלשת של העופות במשך שלושה חודשים.

בשנת 2005 נרשמו 112 מקרים של אנשים חולים בווייטנאם, קמבודיה, תאילנד ואינדונזיה. 64 מתוכם מתו. לא הוכח שהוירוס מועבר מאדם לאדם. בניסיון לעצור את התפשטות הווירוס הרגו או חיסנו מיליוני עופות בית.

סה"כ לפי נתוני הארגון הבריאות העולמי עד 2008 היו 361 חולים מאומתים בשפעת העופות, מתוכם 227 מתו.

המקרה האחרון של מות אדם משפעת העופות נרשם בקנדה ב-2014.

נגיפי השפעת עושים סיבוב סביב העולם כל שנה ושנה, וכל שנה המוני אנשים בעולם מתים משפעת או מסיבוכיה. כך, בעונת 2017 – 2018, לפי נתוני ה-CDC האמריקאי, מעל 49 מיליון אמריקאים חלו בשפעת, 960 אלף מהם אושפזו בגלל התנהלות קשה במיוחד של המחלה ו-79 אלף מתו.

כפי שכל אחד מבין, במציאות יש הרבה יותר חולים, במיוחד באמריקה, שם מערכת הבריאות גרועה וזה גורם לכך שאנשים רבים מאד מעדיפים לחלות ולמות מבלי לפנות לרופא.

נגד שפעת פותח חיסון, אך תופעות הלוואי שלו רבות ויעילותו היחסית נמוכה, כי אין לנו רוח הקודש ואנחנו לא יכולים לנבא אלו מבין הזנים הרבים של וירוס השפעת יגיעו אלינו בחורף הבא. כך השנה ניבאו לנו 4 סוגים של וירוסי שפעת ובפועל אף אחד מהם לא הגיע לא ארצה ולא לאירופה בכלל.

לחלק א' של המאמר

לחלק ב' שלך המאמר

לחלק ג של המאמר

לחלק ה של המאמר

למאמר על וירוס קורונה הנוכחי

יעל טוקצ'ינסקי ©

דצמבר 2020

דילוג לתוכן