וירוס הקורונה החדש (קוויד-19)

קצת מידע על וירוס הקורונה

וירוס ממשפחת קורונה נמצא לראשונה אצל אדם שחלה ב"התקררות" עונתית בשנת 1956.
עד אז ווירוסים ממשפחת קורונה היו מקור לדאגת ווטרינרים: הם פגעו בבעלי חיים בלבד.

קורונה – "כתר" בלעז – הוא שמה של משפחת וירוסים, שקיבלה את השם בזכות המראה החיצוני של הווירוסים שמשתייכים למשפחה זו: כאשר מסתכלים על וירוס כזה במיקרוסקופ הוא דומה לכתר.

כפי שבמשפחת החתוליים יש כמה בעלי חיים (נמר, טיגריס, חתול בר, חתול בית, פנתר ועוד), כך גם במשפחת הקורונה יש (נכון לינואר 2020) 40 וירוסים שונים שפוגעים בבעלי חיים שונים ובבני אדם וגורמים למחלות שונות: שלשולים, נזלת, "צינון" וכו'.

בני אדם עשויים בד"כ להיפגע רק מ-4 ווירוסים מהמשפחה הזאת: 229E, OC43, NL63, HKUI' , שגורמים למחלה במערכת הנשימה.

ילדים נדבקים פי 7 יותר ממבוגרים. אך לרוב הם רק נושאי מחלה או חולים קל.

וירוסים ממשפחה זו מצויים יותר בחורף ובאביב מאשר בשאר עונות השנה. אם הגעתם לקופת חולים והרופא אמר לכם שיש לכם "וירוס" – יש סיכוי של עד 20% שמדובר בווירוס ממשפחת הקורונה.

לראשונה וירוס ממשפחה זו גרם למחלה קשה בשנת 2003, כאשר היה התפרצות שלווירוס ממשפחת קורונה בשם SARS-CoV (Severe acute respiratory syndrome coronavirus ). אז בכל העולם חלו 8273 איש ו-775 מתוכם מתו (9.6%).

מאז ספטמבר 2012 הופיע במזרח התיכון ווירוס MERS-Cov (Middle East respiratory syndrome coronavirus ) שגורם לזיהום קשה עם אחוזי תמותה של כ-43%.

בדצמבר 2019 התחילה בסין התפרצות של וירוס חדש ממשפחה זו בשם 2019-nCoV (או COVID-19 -(Corona VIrus Disease 2019. הוירוס הזה כנראה יותר מדבק מהקודמים ומהר מאד התפשט בכל העולם.
עדיין קיימת מחלוקת מומחים האם ווירוס זה טבעי או פרי עבודתה של מעבדה לפיתוח נשק ביולוגי זה או אחר.

 • מסכות אינן יעילות במניעת המחלה, ומידי פעם מופיעים מחקרים חדשים שמוכיחים זאת.(זאת לא קריאה נגד מסכות, זה ציון עובדה. מסכות מגינות מפני הקנס).
 • כי הן נרטבות מהנשימה והוירוס חודר דרך הבד הנרטב לגוף. בנוסף, 
 •  
 • מחקר של ארגון הבריאות העולמי מראה שמי סבון מנקים את הווירוס מהידיים ביעילות גבוהה מאד.
 • הווירוס מועבר דרך האוויר ולא מועבר דרך חפצים.
 • אם חולה השתעל או התעטש על חפץ מסוים ואחרי כן ארז אותו (אפילו הרמטית) ושלח בדואר – חפץ כזה אינו מסוכן: אפילו בתנאים שאידיאליים לווירוס מבחינת חום ולחות הוא לא יישמר מעבר ל-48 שעות בחבילה סגורה, ולחבילות בד"כ לוקח יותר זמן כדי להגיע.

ווירוסולוגים מעריכים שווירוס הקורונה החדש הרבה פחות מסוכן מווירוס ה-SARS, אך מתפשט הרבה יותר מהר ממנו.

תסמיני המחלה

בתחילת המחלה אי-אפשר להבדיל בין תסמיני הווירוס החדש שלנו לבין תסמיני מחלות עונתיות אחרות, כולל מחלות שנגרמו ע"י ווירוסי קורונה אחרים.. לאחרונה מדברים על כך שאצל ווריאנטים חדשים של הווירוס יש יותר תסמיני מעיים.

במקרים רבים אין תסמינים כלל.

ארגון הבריאות העולמי הכריז על התפרצות זו כעל פנדמיה, כלומר מגפה עולמית, וזאת בכדי לאפשר לרשויות של כל המדינות לנקוט בכל צעד שהוא כדי לעצור את המחלה ו/או לטפל בה.

וזה מה שקורה: בילוש   אחר אזרחים חפים מפשע, הגבלת ניידות האזרחים, כפיית השתתפות בניסוי תרופה ניסיונית מסוכנת, בעלת רשימה ארוכה של תופעות לוואי, תרופה מסוג חדש ולא מוכר , למעשה כפיית השתתפות בניסוי בהנדסה גנטית, חלוקת האזרחים לסוגים ואפליית האזרחים שלא מתגלים כמריונטות טובות מספיק, סתימת פאות לרופאים ומומחים בתחום שמנסים להגיד את דעתם המקצועית…
אפילו מחיקת פוסטים וסרטונים שאזרחים מנסים להעלות כדי להביע את דעתם:  בעזרת ווירוס קורונה דעה חופשית עוברת למוזיאון להיסטוריה.

האם מתים מהמחלה

כן, מתים מהמחלה, כמו מכל מחלה וויראלית וההסתברות למוות משתנה לפי גיל:
נתונים שפורסמו בשנת 2020 הם
עד גיל 9 – 0%, בגילאי 10-39 – 0.2%, בגילאי 40-49 – 0.4%, בגילאי 50-59 – 1.3%, בגילאי 60-69 – 3.6%, בגילאי 70-79 – 8% ואילו אצל חולים בגיל מעל 80 שנה אחוזי התמותה גבוהים במיוחד ומגיעים ל-14.8%.

 כל המספרים מתעדכנים כל הזמן. 

אבל קחו דברים בפרופורציה: בסה"כ כל שנה מתים המון אנשים מווירוסים שונים, למשל לפי סטטיסטיקה של ארגון עולמי לבריאות, משפעת עונתית כל שנה מתים לפחות 650 אלף איש. גם כאן, מדובר בעיקר על קשישים ואנשים עם מחלות רקע..
כמו כן, כל הזמן מתים אנשים ממחלות שונות, כולל אלה שניתן היה למנוע אילו אנשים הפסיקו לעשן, לנהוג בשכרות או להשתמש בסמים.
הלוואי שכל המאמצים שמושקעים כעת בהפחדת העם היו מושקעים בלחימה נגד הדברים המסוכנים הללו!
בכל מקרה, יש לכם סיכוי הרבה יותר גדול למות מתאונת דרכים  או בעיה לבבית מאשר מקורונה.

איך נדבקים

נדבקים ממש כמו בווירוסים אחרים שאתם מכירים, כמו ווירוס שגורם לנזלת, וירוס "התקררות" ושאר "וירוסים עונתיים", וירוס אדמת, וירוס חצבת ושאר מיני ווירוסים רבים – דרך טיפות רוק או ליחה מזוהמים בווירוס שנמצאים באוויר: אדם חולה מפיץ בנשימתו, בשיעולו ובהתעטשותו וירוסים ואנשים שנושמים את אותו האוויר נושמים את אותם הווירוסים ובכך נדבקים.
אך ווירוס קורונה לא מעריך חיים מחוץ לגוף. , ובמיוחד בחוץ, שם אפילו בימים מעוננים יש קרני שמש שהורגים אותו. לכן אין הדבקה בחוץ, אלא רק במבנים סגורים.

במחקרים נמצא שהווירוס לא עמיד מפני קרינת השמש ולא שורד ללא גוף אדם מעל 10 דקות, לכן אין הדבקה במרחבים פתוחים, מה שראינו, אגב, אחרי משחק כדורגל ענק בחו"ל, בו ישבו צמוד אחד לשני ואף  התחבקו והתנשקו עשרות אלפים בני אדם ולהבדיל בהלוויה בירושלים שאספה אלפי יהודים – אחרי אירועים אלה לא הייתה עליה בתחלואה.

זאת גם הסיבה לחשיבות של אוורור טוב של הדירה וכל מקום אחר בו נמצאים אנשים: תנו לווירוס פשוט לעזוב את הדירה.

בנוסף לדרכי הנשימה, וירוס יכול לחדור גם דרך העיניים. תשתדלו כמה שפחות לגעת בפנים. לפחות לא לפני ששטפתם ידיים עם סבון.

מזגן ומערכות אוורור בבתי דירות מפיצים את הווירוס, לכן עדיף לא להשתמש במזגן אלא לאוורר בעזרת החלונות. תוכלו להציב מאוורים ליד החלון כדי לייעל את התהליך.

כאמור, ווירוסולוגים בדקו האם ניתן להידבק מחבילות דואר והתשובה היא: לא.

הדבקה דרך משטחים היא אפשרית באופן עיקרוני: אם מישהו השתעל וכיסה את הפה ביד, יש לו ווירוסים על היד. אם הוא שם את היד על מעקה מדרגות או מפסק חשמל או כל חפץ אחר, הוא מעביר את הווירוסים מכף ידו לשם. מישהו שמיד אחריו שם את ידו על אותו משטח – הוירוסים עוברים לכף ידו. אם כעת אדם זה יגרד בעין או יכניס יד לפה או לאף שלו לפני ששטף את הידיים במים וסבון, הוא ידביק בכך את עצמו.
אך מחוץ לגוף ווירוסים לא מעריכים גם על המשטחים: כל הווירוסים שחוקרים מצאו  על גבי משטחים שונים נמצאו כאינם מדבקים. 

איך לחזק את הגוף שיעמוד יותר טוב נגד הוירוס:
קודם כל – לא לפחד! לא לפחד כלל! פחד מחליש וגם מושך את הצרע ממנה אתם רוצים להימלט.

 1. עיסוי יומיומי של כפות הרגליים או של האוזניים – עד שתהיינה אדומומיות.
 2. תזונה: צריכה של מזון טבעי ושלם בלבד; 1-2 אגוזי ברזיל ביום, נבטים (ובמיוחד נבטי חיטה), פלפל שחור, הל וכורכום, שום, בצל, חזרת, צנון

לאכול רק מזון קל, רצוי לא מעובד (בישול ביתי) וללא תוספי מזון.
3.לשמור על רמה גבוה של וויטמין D בדם וליטול וויטמין C לחיזוק
לחולים:

 1. לשתות מים נקיים, תה שחור או ירוק עם דבש ולימון. על חולים יש לשתות יותר מאשר לבריאים:  לפחות 3 ל' ביום.
 2. לא להיכנס לפאניקה. פחדים וחרדות מחלישים.
 3. ליטול וויטמיני D ו-C במינונים גדולים וכן לפנות לרופא או מטפל שרכש ניסיון בטיפול בקורונה. יש כבר רבים כאלה.

איך מטפלים

הטיפול, כמו בכל מחלה נגיפית, לא קיים. גוף האדם מצליח או מצליח להתמודד, ואנחנו יכולים לעזור לו או להפריע.

מנוחה, שתייה מרובה, תזונה קלה או צום מאכילה, שטיפות גרון ו/או אף – אלה הן המלצות כלליות.

לפי ספר הזוהר אכילת מצה שמורה בפסח, ובמיוחד בליל הסדר, מביאה לאדם גם אמונה וגם רפואה

שר הבריאות הצרפתי אוליביה ווראן אמר, שתרופות אנטי-דלקתיות דוגמת קורטיזון או איבופרופן מחמירים את המחלה.

שיטות סבתא, שיטות עממיות ותכשירים הומאופתיים שעוזרים בדרך כלל במחלות.
נגיפיות עשויות להיות לעזר גם מול נגיף הקורונה הנוכחי.

מבחינה נטורופתית, מומלץ ליטול וויטמיני D ו-C ואבץ – עד תום המחלה. כמובן,
מומלץ לפנות לאיש מקצוע ולא לפעול על דעת עצמו.

במקרים קשים חשוב להגיע לבית החולים. יש מקרים בהם הטיפול היחידי שעשוי
לעזור זה טיפול נמרץ.
אם זאת, ישנם כבר תרופות שהוכיחו את עצמן בטיפול במחלה זו ויש רופאים שרכשו ניסיון לטפל במחלה זו והשתחררו מפחד  מפני הווירוס. בארה"ב יש אף   התארגנות "רופאים של הקו הראשון", כפי שהם קוראים את עצמם: רופאים שמתחילת המגפה טיפלו בחולי קורונה, ראו שניתן לטפל וניתן להבריא. לדבריהם, מי שמטופל – לא מת.

שיטות חיטוי

בכל רשתות השווק נמכרים היום סבון וג'ל אלכוהול.  אלה הם 2 סוגי חיטוי שונים: מים וסבון מנקים את הידיים מהווירוס ועושים היטב את העבודה. יעילות השיטה גם הוכחה במשך מאת שנים של שימוש במים עם סבון וגם מוכרת ע"י הארגון העולמי לבריאות והוכחה כיעילה במחקר מטעמו. שטיפת ידיים במים עם סבון מומלצת גם ע"י משרדי הבריאות של כל המדינות. חשוב רק להדגיש שמדובר בשטיפה יסודית של הידיים, כאשר מסבנים גם את כפות ידיים, גם את גב כפות ידיים וגם את האצבעות ורק אז שוטפים במים. מבחינת הזמן שטיפה כזאת דורשת לפחות 15 שניות.

לעומת מים עם סבון, ג'ל אלכוהול לא מנקה את הידיים, נהפוך הוא: השימוש בו מועיל רק על משטחים נקיים. זאת אומרת שאם הידיים מלוכלכות, הוא לא יעבוד. ג'ל זה מורחים על משטח נקי ומחכים עד שהוא יתנדף, כלומר לפחות 5 דקות. שימוש לא נכון לא מועיל לשום דבר. פעולתו שונה ממי סבון: הוא הורס את הווירוס. לדעתי, השימוש בג'ל לידיים, חוץ מזה שהוא פוגע בעור הידיים, אינו נוח. הוא טוב למשטחים: למרוח אותו על ידית הדלת ולהשאיר, למשל. במקרה הזה, אם מישהו עם וירוס על היד נגע באותה ידית והעביר לשם את הווירוס, הג'ל יהרוג אותו.

האם יש שיטות טבעיות לחיטוי? יש הרבה שיטות טבעיות לחיטוי, אך לא כולן מועילות נגד וירוס הקורונה. לכן אני מביאה את השיטה שמצאתי באתר הארגון העולמי לבריאות. מדובר בתכשיר חיטוי טבעי בהכנה ביתית שהארגון ממליץ עליו כיעיל נגד וירוס הקורונה:

להכניס לקערה 3/4 כוס כוהל רפואי (99%), 1/3 כוס ג'ל אלוורה ו-10 טיפות שמן עץ התה או שמן לבנדר או מיץ לימון (סחוט טרי, כמובן). את כל זה יש להקציף עד לקבלת ג'ל.

יש להקפיד שכל הכלים יהיו נקיים והכוהל לא מהול.

המאמר נכתב בתחילת המגפה ממש כאשר הווירוס  רק  הגיע ארצה. מאז למדו עליו הרבה, רופאים למדו להתמודד אתו וגם הופיעו תרופות שהוכחו את יעילותם., הוכח יעילות של וויטמין D וויטמין C בטיפול במחלה. הווירוס התגלה פחות מסוכן ממה שחשבנו בהתחלה ולפי הרופאים האמריקאים בחזית מי שמטופל – מבריא.

על כל הקשור לפנדמיה הנוכחית וכל הקור בה תוכלו לקרא בספר נפלא של ד"ר 
Sucharit Bhakdi MD, Corona, False Alarm? Facts and Figures
הספר נכתב בגרמנית, אך תורגם לאנגלית.
מלבד ידע עצום של המחבר הספר מבוסס על 246 מקורות.
ד"ר  Sucharit Bhakdi MD
MD.למד רפואה באוניברסיטת בון בגרמניה, שם קיבל תואר 
הוא עשה פוסט-דוקטוראט במכון לאימונולוגיה ואפידמיולוגיה על שם מקס פלאנק ובמעבדה לחקר חלבון בקופנהגן.
הוא עבד במכון מיקרוביולוגי במכון מיינץ עד לפרישה לפנסיה בשנת 2012. 
Sucharit Bhakdi MD ד"ר
פירסם מעל 300 מאמרים באימונולוגיה, בקטריולוגיה, ווירוסולוגיה על כך הוא קיבל
Order of Merit of Rheineland-Palatinate
וציונים רבים אחרים. 

ד"ר סושרית בהקדי  כתב מכתב פתוח לקנצלר גרמניה גב' מרקל ובו חמש שאלות הדורשות תשובות מידיות בכדי לקבוע עד כמה מוצדקות ההגבלות האדירות כיום על זכויות היסוד שלנו. .
כמו כן, הוא פירסם וידאו ובו מסביר את השאלות ואת רקע. תוכלו לראות את הווידאו כאן:

אדם כ"כ נחמד וצנוע ומדבר כ"כ יפה, ברור, רגוע, מסודר ומכובד, חכם, מאד צלול בדעתו, מומחה בתחום, שפשוט תענוג לשמוע. אף מילה מיותרת, אף מילה של לשון הרע. אף מילה לא שקולה. מדען אמיתי!

בעקבות המכתב, ב-24.4 הוא התראיין. את הוידאו עם הראיון תוכלו לראות כאן:

בראיון הוא מספר על עצמו ועל דברים מסביב. אני עושה לכם תרגום חופשי מתוך ראיון עם העיתונאי הגרמני קן יבסן – רק מה שקשור לעניינינו אנו:

שאלה (בהמשך – ש.): למה הוא פנה לתחום מחלות זיהומיותולא למשהו מעניין יותר כמו כירורגיה?
תשובה (בהמשך – ת.): בהתחלה הוא רצה להיות רופא ילדים. אבל הוא התעניין מאד במערכת החיסונים של הילדים ולכן הלך לעבוד למכון לאימונולוגיה (מערכת החיסונית) על שם מקס פלנק. שם תוך כדי העבודה הוא עשה "תגלית בכלל לא חסר משמעות" (להגדרתו המאד צנועה): הוא גילה איך בדיוק מערכת החיסונית של אדם הורגת תאים, כלומר הוא גילה איך מתנהל תהליך הריגת חיידקים בגוף האדם. כמו כן, הוא גילה למה יש סיבוכים אחרי עירוי דם אם מעבירים דם לא מתאים, שהרג אנשים. הוא אומר בצניעות שגילויים שלו הכריעו את גורלו ובגללם הוא נשאר בתחום.

ש: מה קרה שאחרי עשרות שנים שהוא ישב בשקט ואחרי שכבר יצא לפנסיה הוא פעם ראשונה בחיים פנה לציבור? למרות שידע שיתנפלו עליו וזה לא יהיה קל, כי מדברים עליו ולא אתו.
ת: הוא אמר שלא יכול אחרת. כי זה היה בלתי נסבל. הייתי מאוכזב בצורה קיצונית כאשר ראיתי שאנשים מותרים על החופש שלהם, שהם מסכימים לכך שלוקחים מהם זכויות יסוד.

ש: ניתן להגיד שלפעמים מחלות מסוכנות דורשות צעדים יותאי דופן. למה אתה כה קיצוני?
ת: זאת הסיבה לפנייתי, אמר. השאלה הראשונה ששאל את גב' מרקל: האם ידוע לך, עד כמה וירוס קורונה מסוכן באמת? כולם יודעים שוירוס הזה הורג לא ב-100% מהמקרים, כמו למשל כלבת. אצל כלבת תמותה – 100%, אם מיליון יחלו – מיליון ימותו. במקרה עם קורונה-וירוס כל מי שלמד רפואה יודע, שתמותה אף פעם לא 100%. ומה התמותה נדע רק אם נדע כמה חלו מתוך האוכלוסייה וכמה מהם מתו. כל עוד לא יודעים זאת בכלל אסור לצאת עם הכרזות על סכנה. איפה מספרים של אלה שבאמת חלו ואלה שבאמת מתו מוירוס עצמו?

ש: האם וירוס הזה חדש?
ת: יש וירוסים קורונה, הם כל הזמן משתנים. כל שנה יש וירוס חדש, קרוב משפחה. להשתנות זה מהות שלהם. בדיוק כמו בווירוסים של שפעת: כל שנה יש וירוס חדש. ווירוס קורונה הזה – זה וירוס קורונה חדש ממשפחת קורונה. שונים מהותית היו סאס ומארס כי הם באמת היו הורגים.

ש: איך גופינו מגיב לוירוס חדש?
ת: כולנו חולים מידי פם בוירוסי קורונה – כל מיני וירוסים עונתיים. וגוף מפתח נוגדנים נגדם. אבל זה לא אותו וירוס בדיוק, לכן יש התחסנות חלקית. כמה שיותר מחלות בוירוסים קורונה שונים אדם חלה, כך התחסנות שלו נגד סוג חדש של קורונה יהיה גדולה יותר. לכן יש אנשים שחולים בדרגות קושי שונות. אין מה להגיד על זה יותר.
נגד וירוס שפעת פתחו חיסון. הוא מחקה וירוס שפעת אחרון בתקווה שגירסה חדשה תהיה דומה לו. אם היא לא דומה לו, החיסון לא עובד.

ש: איך נדבקים בקורונה-וירוס?
ת: דרך האוויר בלבד.

ש:זה אומר שאם לשמור על מרחק אחד מהשנה, לא נוכל להידבק?
ת: אם משתעלים עליך, כן, אבל אם לא משתעלים עליך, אין בזה שום תועלת.
שאלה זאת הצחיקה אותו.

ש: האם יתכן שאני מדבר אתך כעת ויש לי וירוס קורונה?
ת: כן. אבל אם אתה לא משתעל עלי, אתה לא מסוכן לי.

ש:איך אני יכול לדעת אם יש לי וירוס קורונה?
ת: אין שום דרך.

ש: כלומר, אני יכול להיות חולה ולא לדעת?
ת:כן
ש:לכמה אנשים יש וירוס קורונה והם לא יודעים?
ת: אין סטטיסטיקה בנושא וזאת בדיוק הבעיה. יש סברים שזה 60%, 70%, 80%, 90%… זה יכול להיות גם 90%.

ש: מה זה חיסון העדר?
ת: אם אתה או אני חליתם, וירוס כבר לא יצליח להתרבות בנו ואנחנו כבר לא נעביר אותו.

ש: האם זה אומר שכדאי שילדים יחלו בוירוס הזה? האם זה אומר שלא היו צריכים לסגור בתי ספר?
ת: בהחלט! מה שמדהים אותי יותר מכל, זה שכאן בגרמניה השכלה בכלל לא רעה, אבל אנשים מאמינים בכל מה שאומרים להם! אנשים לא שואלים שאלות ולא מתלבטים.

ש: זה מפתיע אותך?
ת: אני זועם. ני מפוחד. תוקפים אותך בחוסר ידע. אני הרי מבין בזה, אבל אנשים שלא מבינים בזה אומרים לי: הוא חסר אחריות, הוא בפנסיה, הוא לא יכול להיות ברמה מודרנית. אני חושב שזה לא נורמאלי, אמר.
לצערינו תקשורת ופוליטיקה הפכו לכוח בלתי מוגבל.
פוליטיקאים ומשרד הבריאות יכולים לעשות הכול. על סמך איזה ידע? אף אחד לא יודע את זה.

ש: אבל אתה לא מקטין את הסכנות? אתה יודע שיש קבוצות סיכון?
ת: וודאי, כידוע, זה אנשים בגיל מתקדם עם מחלות כרוניות, וקודם כל עם מחלות לב-ריאה. למשל, יש להגן על מעשנים. כלומר, מי שמבקר מעשן לא צריך להשתעל ולא להתעטש. ומעשנים לא צריכים להתקרב למי שמשתעל או מתעטש. כמו גם חולי סרטן. אבל זה תמיד נעשה, לכן משרד הבריאות לא צריך להזכיר לנו את זה. (צוחק).
אני מזמן איבדתי אמון במשרד הבריאות כמו גם באלה שמייעצים לו.

ש:מה מפריע לך?
ת: כשגוזלים מאנשים זכויות בסיסיות, חייבים לבסס את זה היטב. אם יש אנשים נגד, חייבים לשמוע גם אותם ולקבל מסקנות במשותף. אני לא לבד נגד. יש הרבה מאד רופאים, המון, שהם נגד.

ש: כן עוד רבים חושבים כמוך, למשל, ד"ר בודן שיפמן, ד"רקנוט ויוןבסקי מניו-יורק ואחרים. למה באמת לא שומעים אותם? למה שומעים רק 2 אנשים?
ת: גם את זה אני לא יודע והייתי מאד רוצה לדעת את זה. רבים רוצים לדעת את זה. גם אוכלוסיה צריכה לדעת את זה.

ש: 2 אנשים שמקשיבים להם לא אפידמיולוגים. למה לא מקשיבים לאנשים שכל חייהם הקדישו למגפות?
ת: אני לא יודע. והערכת הצעדים שנעשתה בלתי מוסברת. בהתחלה אפשר להגיד שאנחנו לא יודעים ועדיף שנעשה יותר מידי מאשר פחות מידי. אבל אחרי 3 שבועות של מגפה הדברים התבהרו. יש כבר נתונים שניתן לעבוד אתם.אנחנו לא יודעים תמותה אמיתית, אבל כבר יכולים להעריך די מדויק.
אצלינו לא מבדילים בין "מת מוירוס" ל"מת עם וירוס". נגד זה יצאו כבר מכון כוך ומשרד הבריאות. זה חובבנות. אין לזה שום קשר למדע ואין לזה כל קשר לרפואה. חובת הרופא לבדוק את סיבת המוות עד כמה שזה רק אפשר.
ואני חייב לומר שכן איפת לי ממהמיתות. אני שומע האשמות שלא מעניינים אותי זקנים. סליחה, אני גם באותו גיל. אני לגמרי בקבוצת סיכון.

אנשים צריכים לדעת שאורך חיים בגרמניה בממוצע – 80 שנה. וזה מוקדם מידי. זה בגלל עבודה לא מספקת של משרד הבריאות. 50% מתים ממחלות לב. כל שני שאתה רואה ברחוב יצות ממחלת לב. אבל זה לא היה חייב לקרות.
ש: זה בגלל שלא יהיה לו מקום בבית חולים?
ת:לא, בגלל שהוא כל חייו אכל יותר מידי, עישן…

החולה הראשון שנפטר אצלינו מקורונה-וירוס היה חולה בם 78 שהיה בבית חולים וגסס ממחלה קשה. הו מת מוקדם מידי, הוא מת בגלל שמשרד הבריאות לפני 40-50 שנה לא הסביר לו שלא צריך לעשות ככה-ככה וככה. 78 זה אפילו פחות מאורך חיים ממוצע בגרמניה. ולקחו ממנו משטח גרון ומצאו שם וירוס קורונה. והוא נכנס לסטטיסטיקה כחולה ראשון שמת מקורונה. זה לא צריך להיות! זה גרם לכך שבאיטליה ביום אחד מתו אלף איש מוירוס קורונה.

ש: מה אתה אומר על ד"ר שטרק?
ת: טוב. עבודה טובה, איש טוב.
ש: אבל עשית ביקורת על עבודה שלו?
ת: אני רוצה לראות עבודה טובה יותר.
יש מחקר צרפתי עליו אני רוצה לספר. יש מחקר אחד בלבד שהוא חשוב. אם מופיע וירוס חדש, ואתם רוצים לדעת עד כמה הוא מסוכן, אתם צריכים לקחת 2 קבוצות אנשים עם מחלות עונתיות, לא עם אוטם שריר הלב. למשל, קבוצה של 10 אלף חולים עם קורונה רגילה ו-10 אלף חולים עם קורונה חדשה. ותבדקו תמותה. ואם בקבוצה של וירוס חדש תמותה גדולה יותר, אז וירוס הזה מסכן יוותר. וצרפתים עשו את זה. בגלל זה מחקר שלהם כה חשוב.
ש: ולמה מכון כוך לא עשה את זה?
ת: כנראה אין להם אפשרות. זה מחקר קליני. (מכון כוך עושה מחקרים רק במעבדה, לא על חולים – הערה שלי). אחרי חודשים של מחקר צרפתים מצאו שקורונה חדשה לא מסוכן מקורונות ישנות.
המחקר היה פורסם, ואז אנגליה הוציאה וירוס קורונה החדש מרשימת וירוסים חדשים.
אילו הנתונים היו משתנים, צרפתים היו מחזירים את המחקר ואומרים: הנתונים השתנו, מסקנות לא תקפים. אבל הם לא עושים את זה, למרות שאגירת נתונים נמשכת.

ש: אולי ממשלה עשתה שטות ועכשיו ממשיכה כדי "לשמור על הפרצוף" (כלומר, בגלל האגו)?
ת: אני לא יודע. אני חושב שממשלה טעתה. עכשיו לא צריכים צרפתים כדי להגיד שוירוס הזה בכלל לא רוצח.

ש: במגפות יש שיא. האם עברנו כבר את השיא?
ת: לכל אחד צריך להיות כבר ברור שבגרמניה המגפה הולכת להסתיים. ואני לא מבין למה הצעדים נמשכים. כי אם אין להם הצדקה, זה הפרת זכויות האזרח. או שאני לא מבין נכון?
ש: אתה מבין נכון ושר הפנים באום והרבה מאד משפטנים מדברים על זה. אבל האם יש משהו בצעדי גב' מרקל (ראש הממשלה לש גרמניה) שהיה נכון?
ת: שוב אגיד: בהתחלה הלכו אחרי ארגון הבריאות העולמי. וקשה ללכת נגדם. ובהתחלה עשו כפי שאמרתי, כי עדיף לעשות יותר מאשר פחות. בהתחלה היא התנהלה נכון. אבל זמן עובר ואתו מגיעים יותר ויותר שאלות. וצעדיה עכשיו רעים.

ש: בוא נדבר על השאלות שלך לגב' מרקל למען מי שלא ראה אותם. אתה שואל, האם ממשלה עושה הבדל בין מי שנדבק למי שחלה. אתה יכול להסביר את זה? ממשלה אומרת: כל מי שנדבק יחלה, ועלינו להתבסס על זה ולשמור % מהמספר הזה מקומות בבית חולים. וזה מספר גדול מאד.
ת: גם בתסריט הכי גרוע מערכת הבריאות בגרמניה לא תהיה עמוסה מידי. אנחנו רואים את זה עכשיו: מחלקת טיפול נמרץ בגרמניה אף פעם לא היתה ריקה כמו כעת.
קליניקות רבות מגישות בקשה ליום מקוצר, כי אין להם מה לעשות. כי אנשים שתכננו לבוא לטיפול לא באים.
ש: כלומר, גל חולים שדיברו עליו לא קרה?
ת: לא קרה ולא יקרה, כפי שאמרתי לפני 4 שבועות. ואז אנשים כמו עיתונאי מצקר עשה ממני צחוק: כמה אני חסר אחריות וכמה אני בור ועם הארץ.
אם אנחנו לא נדון בצורה מדעית נורמאלית, ישכח הכול וברפואה יישארו רק אמונות תפלות.
ש: עיתונאי מצקר זה אותו אחד שדיבר עליך אבל לא אתך?
ת:כן.

ש: למה מכון כוך סופר את כל אחד שמת עם וירוס קורונה כאחד שמת מוירוס קורונה? למה הם אומרים שזה אותו דבר? הרי הם מדעים?
ת: מדעים אבל לא רופאים. אני לא יודע מי מייעץ להם, אבל זאת עצה רעה. זה נוגד ליסודות הרפואה. אסור לסובב גב לסיבות במקום להסתכל לעיני הסיבות. אף סטודנט שהיה עושה את זה (בזמנו פחדו גם ממני, הוסיף…) לא היה מקבל ציון עובר אצלי.

ש: אתה גם שאלת האם וירוס כבר מוכר ע"י רוב האוכלוסייה?
ת: זה וירוס מאד מדבק, למזלנו, והוא מתפשט מהר מאד ומהר מאד הופך לשכן לא מסוכן. ולהישאר בבית אין טעם.
ש: כלומר, הצעדים הללו התקבלו מאוחר מידי?
ת: השאלה אם בכלל היו צריכים צעדים כאלה! וגם אילו היו נחוצים, כאשר החלו אתם, היה כבר מאוחר מידי.

ש: באיטליה התמותה גבוה יותר מאשר בגרמניה. איך אתה מסביר את זה?
ת: מעין לך שהתמותה שם הייתה גבוה? לאיטלקים אין נתונים בדיוק כמו אצל גרמנים. שר הבריאות שלהם כבר הודה ש-88% מהנרשמים כמתים מווירוס קורונה לא מתו מווירוס קורונה. נשארו להם עוד 12% מתים שאולי מתו מווירוס קורונה. כמה מהם באמת מתו מווירוס קורונה הם לא ידעו להגיד.
ואני אגיד לכם עוד דבר. אם אתה תחלה באיטליה, שוכב אצלך בבית עם כל מחלה שלא תהיה, קרובי משפחה שלך יבואו לבקר אותך. ולחבק. כי איטלקים הם כאלה. וגם ספרדים. ואם אחד המבקרים נושא וירוס קורונה, הוא ידביק אותך. ואם חולה כזה יגיע לבית חולים, דבר ראשון שאיטלקים עושים זה בדיקה לווירוס קורונה. וזהו. הווירוס נמצא. ואם חולה כזה ימות (מסרטן, ממחלת כבד או כל דבר אחר) איטלקים כותבים: מת מוירוס קורונה.

ש:יש גם להדגיש שאוכלוסייה באיטליה מאד זקנה, ויש להם בעיה גדולה עם זיהום אוויר, ואין להם מספיק מקומות בבתי חולים. אבל בכל זאת, אנחנו רואים תמונות עם הרבה מתים.
ת: תקשורת מתנהגת בצורה חסרת אחריות. צריך לחקור את הסיבות ולדעת על מה מדובר. לכן שאלה חמישית שלי לגב' מרקל האם יש הסברה לאוכלוסייה שמה שקורה באיטליה, ספרד וניו-יורק לא יקרה אצלנו.

ש:האם היו עוד תוכניות טלוויזיה שרצו לראיין אותך?
ת: כן, ערוץ אחד רצה לתת לי 5 דקות לדבר. אני סירבתי להם, כי 5 דקות זה מעט מידי, הם יעשו לזה שימוש לרעה.

כל הכתוב במאמר זה הינו בגדר מידע בלבד ואינו מחליף אבחון, ייעוץ או טיפול רפואי

על טיפולי סבתא במחלות שונות תוכלו לקרא בספר "יפה, בריאה ולא מורעלת"

למאמר על מגפות ופנדמיות שהיו בהיסטוריית האנושות:
חלק א'

חלק ב'

חלק ג'

חלק ד'

חלק ה'

  ©ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD)
ינואר, 2020

דילוג לתוכן