איטרות

איטרות איננה דבר חדש, אלא משהו שהיה קיים בכל הזמנים, בכל העולם, ובקרב בעלי חיים ממינים שונים לרבות חתולים, כלבים, עכברים, דובים לבנים וקופים ממינים שונים לדוגמא, בעוד רוב השימפנזים בשבי הינם ימניים, בטבע 66% מתוכם הינם איטרים). העדות הקדומה ביותר לאיטרות נמצאת במערות האדם הקדמון, בהן ציורים עם אנשים המבצעים פעולות שונות ביד שמאל. גם בין הדמויות המצוירות בפירמידות המיצריות ישנם איטרים. מחקרים פלאונטולוגיים הראו שבעידן האבן מספרם של האיטרים היה כנראה זהה לזה של הימנים, ואילו בעידן הארד כמות הימנים החל לגדול ולהיות יותר ויותר משמעותי.

כיום, איטרים מהווים 10-17% מכלל האוכלוסיה. הפסיכולוג א. אדלר טען שכשליש מכלל האנושות – איטרים, אך רק כ-10-15% מודעים לכך. למעשה, ימניים "טהורים" (אלו שאצלם גם יד, גם אוזן וגם עין ימין הם הדומיננטיים) מהווים רק 30% מכלל האוכלוסיה. ישנם יותר איטרים אצל נשים מאשר אצל גברים. חלק מהילדים מתגלים כאיטרים עוד בינקות, ואילו הרוב – לקראת גיל 3 ואף לקראת גיל 6. בנוסף לימניים ולאיטרים יש אנשים, אצלם יד ימין ויד שמאול שווים מלידה. אצל אנשים אלה נצפה גם שוויון בין האוזניים והעיניים. אנשים אלה ניקראים אמבידקסטרים.

מספרם של האיטרים עולה בהתמדה. לדוגמה, בשנות השלושים של המאה בבריטניה רק 3% מהאוכלוסיה היו איטרים, בשנות החמישים חלקם באוכלוסיה גדל לכדי 5% והיום איטרים מהווים כבר כ-10% מהבריטים. בצפון אמריקה ישנם 13% איטרים בקבוצת גיל של 20, 5% בקבוצת גיל של 50 ורק 1% בין האנשים שהגיעו לגיל 80. ישנן מספר תאוריות המנסות להסביר את הממצאים הללו, אך כנראה אף אחת מהן איננה מושלמת. יש הטוענים כי במשך הזמן נולדים יותר ויותר איטרים. על פי דעה אחרת, תוחלת החיים של האיטרים קצרה יותר. יש הטוענים כי הסטטיסטיקה הנ"ל היא תוצאה של המנהג הפסול (שכעת כבר יצא מהעולם) להפוך בכוח איטרים לימנים. סימוכין לכך ניתן למצוא בעובדה כי באסיה הדרומית, מזרח הרחוק ומזרח אירופה יש יותר איטרים מאשר באירופה המערבית, אירופה הצפונית ואפריקה. לבסוף, דעה נוספת גורסת כי במשך חייהם, איטרים הופכים לימנים מעצמם, בגלל דרישות החיים או מפאת נוחיות.

ואכן, התבוננות בתולדות האיטרות ברחבי העולם מראה כי חייהם של האיטרים בתרבויות השונות לא היו קלים. מלבד יוון העתיקה והודו, שם איטרים נחשבו לבני אלים ולכן מביאים מזל, בכל הזמנים ובכל המקומות בעולם לא אהבו איטרים. כך למשל, באנגלית פעמים רבות, במקום איטר (left-handed) אומרים "של צד שמאל" (sinistral) ובמקום "איטר ידיים" (left-handedness) – "שמאלנות בידיים" (sinistrality). מקור המילים האלה במילה הלטינית "sinister" – מבשר רע, מנבא רע, קודר וגם רועה, בלתי מצליח וביש מזל. בשפות אירופאיות רבות למילה "ימין" יש משמעות לא רק של כיוון או צד, אלא גם של משהו נכון, צדק ושלטון. כך לדוגמא, בשפה הגרמנית ובשפה ההולנדית "recht" – זה ימין וגם – משפט, משפטי; בצרפתית "droit" זה ישר, של חוק, של משפט; בספרדית "derecho" – משפט, משפטי; בשפות סלאביות המילה "ימין" באה מאותו שורש כמו כל המילים עם משמעות של נכון וזכות. בשפה האירלנדית "deas" זה "הצד הנכון" ו-"טוב" ואילו "ciotog – יד שמאל, היא מילה מאותו שורש כמו המילה "ciotach" – מסורבל, כבד תנועה מגושם, לא נוח, בלתי זריז; באיטלקית siniestra זה שמאל וגם מבשר רע, מנבא רע. וכך גם בספרדית, אף שבספרדית יותר נפוץ השימוש במילה הנרדפת ל"siniestra" – "izquierda". "links" גרמני – משמעותה משמאל, ו-"link" – בדרך עקיפה, בערמומיות; הפועל "linken" – לרמות. במרוקו שמאליים נקראים s'ga – למילה זו יש גם משמעות של סטן או קללה. בצרפתית "gauche" זה גם שמאלי וגם לא זריז, בלתי מוצלח. בלטינית, ימין – dexter – זה גם זריז; בספרדית ימני – diestro – זה גם מקצועני. הביטוי ההולנדי "twee linkerhanden hebben" מתאר אדם מסורבל, כבד תנועה, בתרגום המילולי של הביטוי אומר: "בעל שתי ידיים שמאליות". לדעתם של אסקימואים כל איטר – מכשף פוטנציאלי. סקוטי שרוצה להגיד על מישהו, שהוא חסר מזל, אומר עליו: "הוא הוטבל ע"י כומר איטר".

גם בעברית אומרים על אדם כזה "בעל שתי ידיים שמאליות". כך גם הביטוי ברוסית: "u nyego dve ruki levie" – יש לו שתי ידיים שמאליות. בפורטוגזית איטר – "canhoto" – מילה שבעבר הישתמשו בה לשטן. ופירוש המילה הפורטוגזית "canhestro" – כבד תנועה. בסין העתיקה צד שמאל נחשב לרע. שם הפועל הסיני למילה "שמאל" אומר גם "לא מתאים", "לא מסכים" וביטוי "שביל/דרך שמאל" – zuodao – אומר גם "שיטות לא חוקיות." או "שיטות לא מוסריות". גם ברוסית, "levaya rabota" – עבודה שמאלית – הינו ביטוי המתאר עבודה בלתי חוקית, עבודה "שחורה". "levyi Tovar" – סחורה שמאלית – משמע סחורה לא איכותית או סחורה הנמכרת בצורה בלתי חוקית. בנורבגית "venstrehandsarbeid" ("עבודה שמאלית") אומר "משהו שנעשה בצורה בלתי ראויה". אחת המילים בנורבגית לכנות אטרים – "keivhendt" מקורה במילים נורבגיות בעלי משמעות של "יד לא נכונה". בהונגרית איטר זה "balfacan", וכך גם קרטין (סוג של מוגבלות שכלית. מילה המשתמשת גם כקללה במספר שפות). גם מילה זו וגם מילים נרדפות לה (balfek, balek), מקורן במילות "bal" – שמאל, ו-"fasz" – מילה גסה לאיברי המין הזכריים.

תרבויות שונות ייחסו לאיטרות משמעויות שליליות שונות. ביהדות, מה שבא מהשטן – בא מצד שמאל, לעומת צד ימין, צדו של ה'. ביפן, בעל יכול להתגרש מאישתו אם מתברר לו, שהיא איטרת. ברומא העתיקה איטרים היו רוצחים שכירים מבוקשים, ולכן אנשים פחדו מהם ולא אהבו אותם.אצל מוסלמים אסור לתת מתנות או להגיש אוכל ביד שמאל. על פי המסורת המוסלמית, איטרים הינם רמאים. באירופה של ימי הביניים איטרים נחשבו האיטרים לעוזרי השטן ונשרפו באש המדורות. גם בסימבוליות של החלומות יש משמעות לאיטר. כך לדוגמה לראות איטר בחלום, פירוש הדבר, לאבד חבר.

רק מסוף שנות ה-70 של מאה ה-XX סוף-סוף התגבשה דעה מדעית על כך, שלא צריך להפוך איטרים לימניים. ואולם, האפליה נגד איטרים נמשכה, ולמשל ב-1980, בארה"ב, השוטר פרנקלין אואינבורן פוטר מתפקידו כיוון שנשא את נרתיק האקדח שלו בצד ימין ולא בצד שמאל כמוגדר בתקנון. כעבור זמן קצר, עובד הדואר רוברט גרין פוטר בגלל שמיין את המכתבים ביד שמאל. שני מקרים אלו גרמו להתאחדות האיטרים. מרכזו של האיחוד הבינלאומי הוא בטופיקה, קנזס, ארה"ב. ב-1992מועדון איטרים בריטיים קבע את יום האיטרים. מאז ועד היום הוא חל ל-13 באוגוסט. כיום, התחאדות הגדולה של האיטרים – "Left-Handers International" מונה מעל 50000 חברים ברחבי העולם. יש גם את The left-handed liberation society ואירגונים נוספים, קטנים יותר, אבל כבודם במקומם 
יתכן והתאגדויות אלו תרמו לשינוי במודעות החברתית. כך למשך, בשנת 1976 האיחוד פירסם "חוק על שמאליים" בו הצהיר על זכותם של האיטרים "לעשות כל דבר ביד הנוחה".כיום ישנם חפצים מיוחדים לאיטרים, כגון מספריים, פותחן, גיטרות ומקלף ירקות לאיטרים. טוני המינגס המציא עט מיוחד לאיטרים – "Swan Neck Pen", אבל באופן כללי אין הרבה מוצרים המיוחים לאיטרים והדבר גורם לריבוי תאונות עבודה ותאונות ביתיות בקרב איטרים. כך לדוגמא, בקרב איטרים השכיחות של טראומות ספורט גדולה ב-20% מאשר בקרב ימניים, 49% יותר טראומות ביתיות ו-85% יותר תאונות דרכים מאשר בקרב הימניים.

מדוע חלק מהאנשים הינם איטרים?
תיאוריות רבות מנסות להבהיר את הסיבה לאיטרות. חלקן הגיוניות, חלקן דימיוניות, וחלקן לגמרי פנטסטיות. הנה רשימה חלקית של דגומאות של הסברים אלו: 

1.ישנם חיילים שאצלם, מלידה, הלב ממוקם בצד ימין. לכן הם היו צריכים להחזיק את המגן ביד ימין, ואת החרב – בצד שמאל. כתוצאה מכך, הם נהיו איטרים. בטכניקות קרביות יד ימין היא באופן מסורתי יד תוקפת ואילו יד שמאל – מגינה. אבל כבר מזמן שמו לב, שאיטרים היגיבו לפעולות האוייב יותר מהר, תקפו ראשוניים ובדרך כלל ניצחו בדו-קרב. לכן, בכל הארצות מאד העריכו חיילים איטרים . בצבא של אלקסנדר הגדול (מקדון) היתה פלוגה מיוחדת מבצעית המורכבת מחיילים איטרים.

2. מבחינה מדעית, סיבת השוני בין איטרים לבין ימניים בכך שהמיספרה ימנית והמיספרה שמאלית אחראיים על צורות שונות של פעילות המוח: אצל איטרים, המיספרה הימנית האחראית על הצד השמאלי של הגוף, היא המיספרה הדומיננטית. המיספרה ימנית אחראית על חשיבה מופשטת, זיכרון חזותי, תת-מודע, יד שמאל, קצב, תגובה לטון הדיבור והמוזיקה, עיין שמאל, התמצאות במרחב וזיכרון רגשי. לעומתו, המיספרה שמאלית אחראית על חשיבה מתמטית, מודעות, יד ימין, דיבור, עין ימין, קריאה וכתיבה, תנועה.

3.איטרות יכולה להיות תוצאה של בעיה נוירולוגית

4.איטרות יכולה להיווצר כתוצאה מחוסר יד ימין 

5. גורם גנטי. רק ל-2% מהאטרים הורים ימנים. לעומת זאת, אם אחד ההורים ימני – 17% מהילדים יהיו איטרים, וואם שני ההורים איטרים, ב-17% מהמקרים ילדם יהיה איטר גם כן. חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד פירסמו בכתב עת Psychiatry Molecular מחקר ובו הם מדווחים על מציאת גן 1 LRRTM המגביר את הסיכויים להיות איטר. גן זה קובע חלקים במוח ששולטים על דיבור ורגשות. נמצא שאצל תאומים יש אחוז יותר גבוה של איטרים. לפי נתונים סטטיסטיים, אצל תאומים זהים יש יש גם סבירות של 76% להיות איטרים.

6. איטרות כתוצאה מטראומה בלידה. סטטיסטית, לידות קשות יותר נפוצות אצל תינוקות שמתגלים בהמשך כאיטרים או אמבידקסטרים. תומכי תאוריה זו טוענים כי 50% מהאיטרים – מולדים, ואילו 50% – נהיו כאלה כתוצאה מפגיעה בהמיספרה שמאלית של המוח. מחקרים אחרים יותר מדברים על מספרים מתונים יותר, וטוענים כי 12-13% מהאיטרים נהיו כאלו כתוצאה מטראומת בהמיספרה השמאלית של המוח בזמן ההריון או בתהליך הלידה. לטענתם, זו גם הסיבה לכך שבארצות המערב יש יותר ויותר איטרים: בארצות המערב יש יותר ויותר הריונות מאוחרים, שמטבע הדברים, נוטים יותר לסיבוכים ומסתיימים בלידה טראומטית.

7. יש הוכחות לכך שרמת הטסטוסטרון שמקבל ילד ברחם אימו משפיע על מבנה המוח. יש הטוענים כי רמות גבוהות של טסטוסטרון במצב העוברי הינו גורם לאיטרות מולדת.

8.ימניות קשורה למיקום הכבד בצד שמאל של הגוף; תוצאה של טראומה בלידה ואף מום 

9. גורמים נרכשים נוספים לאיטרות כוללים טראומת יד ימין בילדות ואיטרות בעקבות חיקוי אדם איטר. 

תכונות פסיכולוגיות וקוגניטיביות של איטרים
שמאליים נבדלים מימניים לא רק בכך שהם משתמשים ביד שמאל לרוב הפעולות, אלא גם בתכונות אופי ואופני חשיבה שונים. קיים קשר בין שמאליות לבין טמפרמנט: איטרים יותר רגשניים, יותר חמי רוח ויותר קשה להם לשמור על קור רוח. הם יותר נוטים לשינויים במצבי רוח, והם נוטים יותר להיות פסימיים. רבים מהם, במיוחד הגברים שבהם, מתקשים לעשות ביקורת עצמית. פעמים רבות חשיבת האיטרים נראית איטית ולוקח להם זמן לעכל מידע חדש. הם בוחרים שיטות אחרות מאלה של ימניים להשגת מטרותם. בממוצע, בהשוואה לימניים, שמאליים יותר רגישים, יותר נוחים להתרחש, האיטרים מצטיינים בחיוניות רבה יותר. 
איטרים מרגישים אחרת זמן ומרחב. יותר קשה לאיטרים ללמוד נהיגה, אבל אחרי שהם למדו, הם נוהגים טוב יותר. הם גם טייסים מעולים. מחקר אוסטראלי מראה, שאיטרים טובים יותר במשחקי מחשב. איטרים זקוקים ליותר זמן כדי לזכור איפה שמאל ואיפה ימין, מה הוא כיוון השעון. עם זאת, איטרים רואים טוב יותר מימניים מתחת למים.

לשמאליים ידע רחב, יכולת לעכל מידע רב, יכולת לראות את העיקר. הקשר בין ההמיספרות פחות קשוח אצל איטרים ביחס לימניים. מצד אחד, הדבר גורם לאיטיות מסוימת בעיבוד מידע, אך מאידך, הדבר תורם לחשיבה מיוחדת. הם מיד תופסים מה הבעיה, מכניסים המון רגש בעבודתם, מחפשים פתרונות בצורה אינטואיטיבית, הם חושבים בדמויות ולא במילים. אם מציגים לפני ימני איטר את אותה הבעיה, על פי רוב, האיטר ימצא יותר שיטות לפתרונה. מחקרים ניורלוגיים מצאו כי אצל 15% מהאיטרים ישנו מרכז דיבור שני במוח. 

לשמאליים IQ גבוה, ואף נמצא קשר ישיר בין כמות האיטרים במשפחה לבין רמת ה-IQ בדורות הבאים. רבים מהאנשים הכישרוניים הינם איטרים. למעשה, כל אדם חמישי יוצא דופן הינו איטר. יש בינם אנשים, שמתעקשים לכתוב מימין לשמאול ולקרוא מילים בכיוון הפוך. כך לאונרדו דה ווינצ'י כתב את רשימותיו בכתב ראי. מעניין שבעיתון רשמי של איחוד האיטרים הבינלאומי העמוד האחרון ממוספר כראשון. 

ימניים חושבים אחרת משמאליים. ימניים לא עוברים למחשבה הבא לפני שמסיימים עם הקודמת. לעומתם, איטרים מעבדים מספר מחשבות בו זמנית. ימניים פותרים בעיה אחת ואז עוברים לשניה. איטרים יכולים לפתור מספר בעיות בו זמנית. בפתירת הבעיות ימניים מפרקים את הבעיה לתת-בעיות ופותרים בשלבים, ואילו איטרים מסתכלים על התמונה כוללת ומנסים להתאים אותה לדוגמה קיימת.

על פי רוב, שמאליים מצליחים יותר באמנויות ופחות במדעים מדויקים. מגיל צעיר הם מגלים כשרונות אמנותיות, לעיתים קרובות הם בעלי שמיעה אבסולוטית. לדוגמא, רשימת המדענים האיטרים (יצחק ניוטון, אלברט איינשטיין, והפיזיולוג פבלוב) קצרה בהרבה מרשימת השחקנים האיטרים (צ'רלי צפלין, ג'ולייה רוברטס, סילבסטר סטלונה, רוברט רדפורד, טום קרוז, מרילין מונרו, נתן רחלין, גרטה גרבו, ברוס בוקסלייטנר, ג'ים קרי, רוברט דה נירו, דוד דוחובני, אנג'לינה ג'ולי, מילה יובוביץ', ניקול קידמן, ג'וליה רוברטס, ברוס אואיליס, דרו ברימור, וופי גולדברג, ליזה קודרואו, דמי מור, וין דיזל, אנטון קמולוב), ציירים איטרים (לאונרדו דה ווינצ'י, רפאלו סנטי, מיקלאנג'לו, פבלו פיקסו, אלברכט דורר, אוגוסט רודן, פיטר פאול רובנס, אנרי טולוז-לוטרק), מוזיקאים-איטרים (ניקולו פגניני, לודוויג ואן בטהובן, וולפגנג אמדיי מוצארט, פרדריק שופן, רוברט שומן, סרגיי רחמנינוב, ברגיי פרוקופייב, אנריקה קרוזו, דוד בואואי, מיריי מטייה, קורט קוביין, פיל קולינס, פול מקרטני, סלין דיאון, בוב דילאן, ג'ימי חנדריקס, ריקי מרטין, רוברט פלאנט, סטינג, אמינם, ג'ורג' מייקלס, רוברט שומן) וסופרים ופילוסופים-איטרים (אריסטו, פרידריך ניטסשה, פרנץ קפקה, גנס כריסטיאן אנדרסן, אלקסנדר פושקין, לב טולסטויי, ליואיס קרול (זה שהמציא את החתול שנעלם ומשאיר את חיוכו!), גרברט אואלס, מרק טוון, ג'יימס קמרון). ישנם גם ספורטאים-איטרים מפורסמים הכוללים את קורי סנדרס, מוניקה סלש, מרינה נברטילובה, דיאגו מרדונה, בובי צ'רלטון, יוהן קרואיף, פלה, רואוד גוליט, מישל פלטיני, מרקו ואן בסטן, אולג בלוכין ורבים אחרים. 

רבים מהם מתחילים לדבר מאוחר יותר, מתקשים בהבעת צלילים מסוימים, וגיל העקשנות אצלם נמשך יותר זמן.

אחוז בעלי מקצועות הטכניים אצל איטרים נמוך מזה של הימניים.

מחקר כמותי מעניין של מכללת לפייט ואוניברסיטת ג'ון הופקינס הראה, שאיטרים ואמבידקטורים בוגרי אותם בתי הספר בהיותם מבוגרים בהתאם לשנות לימוד המשך מרוויחים בין 13-21% יותר מימניים בוגרי אותם בתי הספר.

מחקר של אוניברסיטת לברנטיוס הקדוש (2004) הראה IQ יותר גבוה אצל האיטרים. 53% איטרים הניים למומחים בתחומם – לעומת 38% ימניים. 4 מתוך 5 מפתחי Macinosh היו איטרים.

לפי מחקר אחר 65% מילדים שאובחנו כאוטיסטים הינם איטרם.

איטירים מפורסמים לדוגמא
החל משנות ה-80 הארצות הברית העדיפו לבחור באיטרים לנשיאות: ר.רייגן, ג'.בוש בגדול, ג'.בוש הצעיר, ב.קלינטון – כל אלה איטרים. 

בין הדמויות ההיסטוריות שהיו איטרים ניתן למצוא את אלקסנדר הגדול (מקדון), יוליוס הקיסר, נפוליון, קרל הגדול, טיבריוס, ז'אנה דה ארק, אוטו ביסמרק, בנג'אמין פרנקלין, אואינסטון צ'רצ'יל, נשיא פורד, יאפנקו לוקו (ראש שבט אינקים), פידל קסטרו, מהטמה גנדי, קולין פאואר, אלברט גול, מלכת וויקטוריה, הנרי פורד, רוקפלר גרי קספרוב, ביל גייטס, והאסטרונאוט נייל ארמסטרונג.

בבית המלוכה הבריטי של היום יש לא מעט איטרים: המלכה האם, המלכה אליזבט השניה, הנסיך צ'ארלס והנסיך וויליאם.

בריאות בקרב אירטים 
יש פי 5 יותר פגים שמאליים מאשר ימניים. הם נולדים יותר בסתיו ובחורף מאשר בקיץ, והכי פחות – באביב. 

איטרים מלידה נוטים יותר מימניים לסבול מהתמכרויות כך לדוגמא, ישנם יותר איטרים מעשנים מאשר ימנים מעשנים. והם נוטים יותר לסיים את חייהם בהתאבדות מאשר ימניים. יש בקרבם גם יותר תאונות.

מחלות נפש מתנהלות אצל איטרים בצורה שונה מזו של הימניים. יש עדויות על כך שתרופות לא משפיעות עליהם על באותו האופן כשם שהן משפיעות על הימניים. במחקר עם בדיקת EEG התברר, שתרופות פסיכוטיות משפיעות על מוח האיטרים יותר חזק מאשר על מוח ימניים. בין חולי נפש עם הפרעות מיניות יש אחוז גבוה של איטרים שהפכו לימניים (עוד לומברוזו שם לב לעובדה זו). מחקר צרפתי מראה, ש אטרים תוקפנים יותר, יש אחוז יותר גבוה של רוצחים בקרבם.

יש שכיחות גבוהה יותר של ליקויי למידה אצל האיטרים, לרבות דיסלקציה. כמו כן, קיים ייצוג יתר של איטרים בעלי גמגום. 

איטרים נוטים להפרעות מערכת החיסון, אך גופם של איטרים משתקם מהר יותר מגופם של ימניים לאחר הטראומות, במוחד טראומות של הראש. עוד נמצא כי אצל נשים איטרות יש 42% יותר מקרי סרטן השד מאשר נשים ימניות.

לפי המחקרים, רוב האוטיסטים הם איטרים.

השלכות בריאותיות של הפיכת איטרים לימניים 
במאה ה-XVIII-תחילת XX בצורה מאד תוקפנית ניסו להפוך את האיטרים לימניים. בתקופה הזאת פותחו שיטות מגוונות להשגת הדבר. אם הזמן התברר, שאיטרים שנהיו לימניים פיתחו הפרעות פסיכולוגיות שונות, הפרעות בשיווי משקל ותיאום תנועות, אצלם מחמירות כל-מיני מחלות כרוניות. ידועים מקרים, בהם אנשים עם פוטנציאל גבוה איבדו את הפוטנציאל שלהם לאחר שבכוח עשו מהם ימניים. מעניין, שחזרתם לאיטרות מחזירה להם גם את הבריאות! 
הפיכת איטר לימני בכוח יכול לגרום לו להיות עצבני, לפתח גימגום, אנורזיס, טיק והשגיהם בבבית הספר ירדו בצורה משמעותית. חוקרים יגיעו למסכנה, שהפיכת איטרים לימניים גורמת לשינויים בפעילות המוח שלא ניתן לצפות מראש להשלכותיהם. 

תסמינים נוירוטיים, שמגלים איטרים שהפכו לימניים: 
– הפרעות שינה 
– הפרעות תאבון 
– כאבי בטן 
– כאבי ראש 
– פוביות 
– אנורזיס 
– גימגום 
– טיקים 
– עצבנות; גירוי יתר 
– וורטיגו 
– מחלת הנסיעה 
– רגישות יתר לריחות וחום 
– חוסר הקפדה או חריצות 
– תנועתיות יתר 
– אפתיה, אסטניה 
– לפעמים מתקשים בקריאה, כתיבה ומתמטיקה 
– נטונים סטטיסטיים מלמדים, שאיטרים שהפכו לימניים חיים 9 שנים פחות, יותר נוטים לחלות באסטמה, סכרת, מחלות המעיים, סרטן, אפילפסיה, שיזופרנייה, אוטיסם, פזילה וללקות בגימגום.

איבחון של ילד איטר
ישנן שיטות רבות בעזרתן תוכלו להבין מי הוא הילד שלכם: ימני? איטר? אמבידקסטר? להלן אביא כמה מהמבחנים הכי פשוטים לדוגמה. המלצתי היא: לחזור על כל מבחן מספר פעמים, כי אם ילדכם אמבידקסטר, הוא אמור לשנות מפעם לפעם יד/רגל/אוזן: 

– לזרוק כדור ולבקש להרים: לראות באיזה יד ילד עושה זאת. 
– לשלב אצבעות ל"מנעול" ולראות איזה אגודל נמצא למעלה: ימין או שמאול? אם אגודל יד ימין למעלה – האדם ימני ואם שמאלי- האדם איטר. יש לחזור על הפעולה מספר פעמים מבלי להגיד את מטרת התרגיל. אם אצבע העליונה משתנה מפעם לפעם – האדם הינו אמבידקטר. 
– עמדת נפולאון – איזה יד נמצא למעלה: ימין או שמאל? 
– מחית כפיים – איזה כף יד למעלה, ימין או שמאל? 
– באיזה אוזן הילד מקשיב, אם לא שומע טוב? 
– באיזה יד הילד מותח קפיץ שעון (או צעצוע שעובד על קפיץ) 
– מאיזה רגל הילד מתחיל ללכת 
– באיזה יד הילד מחזיק בשפופרת הטלפון אם אין צורך לרשום 
– לאיזה כיוון רוקד וולס 
– אפשר להמשיך ולהמציא מבחנים מסוג זה.

עצות להורים לילד איטר 

  • בשולחן העבודה יש לשים לב שמקור האור נמצא בצד ימין.
  • בבית הספר, בכיתה, יש לשים ילד-איטר משמאל ללוח. הדבר יקטין את מספר הטעויות הנובעות מטעויות אופטיות שמאפיינות את האיטרים.
  • מאחר ואיטרים מתעייפים מהר ומערכת העצבים שלהם מותשת מהר, יש לדאוג לכך שהילד לא יתעייף יתר על המידה. חשוב גם לשמור על סדר יום.

• אפשר לסמן יד ימין/שמאל על מנת לעזור לילד לזכור את הצדדים. 

עוד על גורמים משפיעים על בריאותינו בספר "יפה, בריאה ולא מורעלת"

ספרים, שעשוים לעניין אתכם – "קל להיות בריא"
ו"יפה, בריאה ולא מורעלת"

כל הזכויות שמורות לד"ר יעל טוקצ'ינסקי
2003

דילוג לתוכן