דיקור ומוקסיבציה

דיקור, אקופרסורה ומוקסיבציה אלו הן שתי שיטות טיפוליות שמקורן ברפואה הסינית המסורתית. מטרתן היא להשפיע על נקודות אנרגטיות של הגוף ועל המרדיאנים של הגוף על מנת לאזן את אנרגיות האדם כולו – אנרגיות של איבריו וחלקי איבריו, ובכך לשפר את בריאותו של האדם.
היום ישנם כבר מחקרים רבים המעידים על יעילותם של דיקור ומוקסיבציה במצבים שונים. כך למשל, נמצא שבמחלות רבות ובסינדרומי הכאב השונים דיקור ומוקסיבציה הינם בעלי אחוזי הצלחה גבוהים יותר מטיפולים קונבנציונליים. שיטות טיפול אלו מהוות גם תמיכה מוצלחת לרוב הטיפולים הקונבנציונליים במחלות שונות. לא פלא שהיום משתמשים בטכניקות דיקור ומוקסיבציה גם בבתי החולים ובקופות החולים.
דיקור הוזכר עוד בספר היסוד הסיני- "Nei Jing",שנכתב לפי המסורת הסינית על ידי הקיסר הצהוב הואנג די (2595-2697 לפנה"ס) ושישה מומחים מתחומי רפואה שונים.
על פי הרפואה הסינית, כל סוגי האנרגיה בגוף נעים בצורה בלתי פוסקת במסלולים מיוחדים החוצים את כל הגוף. מסלולים אלה נקראים מרידיאנים. תנועת האנרגיה במרידיאנים השונים שומרת ומחזקת את קשרי הגומלין בין המרידיאנים ובין איברי הגוף וכן בין שתי איכויות – יאן ויין – באדם. כל האיברים נמצאים על המרידיאנים. כאשר הגוף מאוזן, כל איבר מקבל את האנרגיה שלו בצורה ובכמות האופטימאליים. אם האיזון באיבר או במרידיאן נפגע, יכולים להופיע כאבים לאורך המרידיאן או חלקים ממנו ויופיעו סימני חוסר איזון ובעיות תפקוד של איברים הקשורים למרידיאן.


דיקור מאזן את כל האנרגיות של הגוף בכלל ואנרגיות בכל איבריו וחלקי איבריו בפרט.
לצורך הדיקור משתמשים במחטים מיוחדות שמחדירים לנקודות מתאימות. ישנם מחקרים שבדקו את נקודות הדיקור והוכיחו את ייחודיותן של נקודות אלה בגוף . המחקרים גם הוכיחו את ההשפעה של נקודות אלה על שינוים בגוף: השפעה על מערכת העצבים, הגברת הפרשה של האנדורפינים (משככי כאב טבעיים שגופינו יודע ליצר), חיזוק שרירים, הורדת מצבי לחץ וחרדה, איזון הורמונאלי, ריפוי מהיר של פצעים ומניעת דלקות.
באקופרסורה משתמשים בנקודות דיקור, כאשר ההבדל הוא בכך, שבמקום החדרת מחט, לוחצים על הנקודה.
מוקסיבציה הינה חימום של נקודות או מרדיאנים מתאימים בגוף האדם. גם זאת הינה שיטה עתיקת ימין. עוד בספר מימי שושלת Ming – "Bian Que Xin" המחבר כותב בזו הלשון: "רופא זקוק למוקסיבציה כמו עקרת בית לעצים להסקה". מחבר אחר, Li Ting, בספרו הקלסי "Yi Xue Ru Men" כותב: "אם תרופות (הכוונה לצמחי המרפא הסיניים) ודיקור אינם מרפאים את המחלה, עשו מוקסיבציה". שיטה זו באמת לפעמים עושה פלאים. בגלל חשיבותה התראפואיטית הגדולה, טכניקות מוקסיבציה כל הזמן מתפתחות.

ישנן מספר שיטות בסיסיות למוקסיבציה: הצמדת מוקסה לנקודה מסוימת, העברת חום המוקסה דרך מרידיאן מסוים (ראו תמונה) וחימום באמצעות סיגר מיוחד. שיטה זאת מאד יעילה למניעת מחלות ולטיפול בהן. מוקסיבציה גם עושה פלאים ממש עם אנשים שגופם ו/או רוחם נחלשו מסיבות שונות, ולכן אני אוהבת שיטה זו במיוחד.
ישנה גם שיטה משולבת: הצבת מוקסה על מחט הדיקור. בצורה כזאת אנו מבצעים דיקור במחט מחוממת.
דיקור ומוקסיבציה הינן שיטות שונות של טיפול, אבל בפועל בדרך כלל בכל טיפול אנו משתמשים בשתיהן.
דיקור עוזר ברוב המצבים, כאשר מחקרית הוכחה יעילותו במחלות אקוטיות, קרדיו-וסקולריות, מחלות מערכת העיכול, מחלות עור, מחלות במערכת המין והשתן ובהתמכרויות.
מוקסיבציה, לטעמי, עוזרת תמיד, אך יעילה במיוחד כאשר יש צורך לחזק את האדם, את גופו או את חלקיו.
כמובן, יש להשתמש בשיטות האלה רק על ידי מומחים בתחום.שיטות טיפול אלו דורשות הרבה ידע וניסיון.

דילוג לתוכן