סימני הריון

חשוב להכיר את תסמיני ההריון, וחשוב להבדיל בינם לבין תסמינים דומים היכולים להצביע על מחלות ותסמונות שונות.

סימני ההריון מגוונים, ומשתנים מאישה לאישה. יש נשים שסימני ההריון ניכרים אצלן כמעט מיד לאחר כניסתן להריון, ויש נשים שאין להם כמעט אף אחד מסימני ההריון, שנדון עליהם בהמשך, בכלל. יש סימני הריון נדירים יחסית, יש נפוצים, ויש גם כאלה שנמצאים אצל כל אישה, או כמעט אצל כל אישה.

1. תוצאה חיובית של בדיקת הריון. ברוב המקרים בדיקות אלה אמינות מאד.

2. הפסקת מחזור. זהו התסמין הידוע והמוכר ביותר מבין תסמיני ההריון. ככל שמחזור האישה סדיר יותר, כך סימן זה בטוח יותר.

3. דימום. 6- 14 יום לאחר ההתעברות, כתוצאה מהשרשת העובר. זה קורה לא אצל כל הנשים. לפעמים דימום כזה מלווה בהתכווצויות. דימום כזה הוא תופעה ידועה ואינו מהווה סכנה להריון או להתפתחות העובר. לפעמים מדובר בדימום קטן ולפעמים בכתמים בלבד.

4. רגישות בשדיים. זו יכולה להיות נפיחות בשדיים, או כאבים או רגישות למגע, לפעמים אף למגע עדין ביותר. תסמין זה מופיע כבר שבוע-שבועיים לאחר ההתעברות.

5. בחילות ו/או הקאות. בחילות הינן דבר נפוץ מאד בהריון, אף שיש נשים, שעוברים את כל ההריון ללא בחילות והקאות כלל. נשים, שפוחדות מהקאות סובלות מתסמין זה בצורה יותר קשה. חלק מהנשים סובלות מהן קשות, חלק לא יודעות על מה מדובר בכלל, אצל חלק מהנשים בחילות מופיעות רק בבוקר, אצל חלק אחר – רק בערב, חלק מהנשים חוות בחילות במשך כל היום. אצל רוב הנשים בחילות חולפות לקראת סוף השליש הראשון של ההריון, אך יש גם כאלה שמתפטרות מהן רק עם הלידה

6. נטייה להתעייף מהר/עייפות מתמדת/אדישות/חוסר כללי של אנרגיה/איטיות/הפרעות שינה. תסמין זה יכול להקשות מאד על אישה בהריון, במיוחד על נשים אנרגטיות, שלא רגילות לתסמינים כאלה. יש נשים שסובלות מהדבר כבר מהשבוע הראשון של ההריון. זה נכון במיוחד לנשים שלפני ההריון סבלו מלחץ דם גבוה. אצל נשים אלה לחץ הדם ברוב המקרים יורד, לפעמים בצורה מאד דרמטית, והן חשות באפיסת כוחות ממש. רוב הנשים סובלות מהתסמין בעיקר בשליש הראשון ובשליש האחרון של ההריון.

7.כאבים בגב התחתון. עקב שינוי מרכז הכובד בזמן ההריון, האישה יכולה לסבול מכאבי גב, בעיקר בגב התחתון. נשים בודדות אף נוטות ליפול. תופעות אלה לרוב נעלמות לאחר הלידה. כאבים אלה יכולים להיות קבועים או בתקופה מסויימת (למשל, רק בסוף ההריון), או במקרים מסוימים (למשל, רק אם אישה ישבה במשך הרבה זמן). יש נשים, שעוברות את כל ההריון בלי לסבול מתסמין זה כלל. אצל נשים, שסבלו מכאב גב לאורך כל ההריון, כאב זה בדרך כלל יתחזק לקראת סופו. נשים, שסבלו מכאב גב לפני ההריון או בהריון קודם יותר נוטות לפתח כאב גב גם בהריון הנוכחי.

8. כאב ראש. נשים רבות סובלות מכאבי ראש מסוגים שונים בתקופת ההריון. נשים, שלפני ההריון סבלו ממגרנות, בדרך כלל לא מפתחות התקפים או סובלות מהמחלה הרבה פחות עד תום ההריון.

9. השתנה תכופה. התופעה היא טבעית ומוכרת וחולפת מעצמה לאחר הלידה.

10. התכהות של העור סביב הפטמות. זהו סימן נפוץ, אך לא קובע.

11. שינוי בתאבון

12. רגישות לגירויים שונים.

13. נפיחות בבטן. למרות שהעובר טרם גדל והרחם טרם שינתה את גודלה, הבטן יכולה לגדול כבר בשבועות הראשונים של ההריון עקב נפיחותה כתוצאה משינויים הורמונאליים שעובר גוף האישה. זהו סימן נפוץ. למידת הגידול של הבטן אין שום קשר לגודל העובר וגיל ההריון.

14. הפרשה רירית מוגברת מהנרתיק. סימן זה נכון רק בימים הראשונים של ההריון. עם הווצרות הפקק הרירי הפרשות אלו מסתיימות. זוהי תופעה מוכרת ונורמאלית שאינה צריכה לגרום לגירודים, צריבה או דברים בלתי נעימים אחרים.

15. עצירות.

16. חוסר איזון רגשי.

17. בעיות שונות במערכת העיכול: צרבת, גזים וכדו'.

18. סחרחרות ולפעמים אף התעלפות. לא אצל כל אישה בהריון מצויים תסמינים אלה. לאחר הלידה תסמינים אלה חולפים לחלוטין.

19. צבע השתן נהייה כהה יותר. זוהי תופעה טבעית לחלוטין.

20. נטייה לפטרת נרתיקית. זוהי בעיה נפוצה בהריון, ויש לטפל בה מיד עם הופעת התסמינים. ניתן לטפל בשיטות טבעיות בלבד מבלי לפגוע בעובר או בהמשך ההריון.

21. שינויים בעור ובשיער. שינויים בעור נפוצים מאד בזמן ההריון החל מתחילתו ועד סופו. אחד מהם הוא פיגמנטציה מוגברת, הגורמת היווצרות כתמי הריון על הפנים והצוואר. לרוב, כתמים אלה נעלמים מעצמם אחרי הלידה. דבר נפוץ נוסף – חצ'קונים (אקנה). יש נשים, שהריון גורם להופעת אקנה על פניהן. אצל נשים אחרות, להפך, אקנה, ממנו הן סבלו קודם, נעלם לחלוטין בזמן ההריון. לצידן, יש נשים שלא מכירות בשום שינויים בעורן בזמן ההריון. כך גם נשירת שיער. בזמן ההריון השיער בדרך כלל מתחזק, גם אצל נשים שסבלו קודם מנשירת שיער. יחד עם זה, בדרך כלל, השיער בזמן ההריון נהייה כהה יותר. לא תמיד צבע השיער חוזר לאחר ההריון.

22. שינויים פיזיולוגיים

לרפואה המשלימה יש יותר אפשרויות מאשר לרפואה הקונבנציונאלית לעזור לאישה בהריון בטיפול בכל מיני תסמינים, כמו בחילות, כאבי גב, הפרעות במערכת העיכול וכו' וכו'. הרפואה המשלימה יכולה להציע טיפולים שונים, גם יעילים וגם לא מזיקים לאם או לעובר.

אני ממליצה לכל אישה בהריון, הסובלת מתופעות כאלה או אחרות הקשורות להריון או מהחמרה של מחלה כרונית זו או אחרת, לא לסבול לחינם, אלא לפנות לטיפול ברפואה משלימה ולשפר את איכות חייה.

כל הזכויות שמורות לד"ר יעל טוקצ'ינסקי ©

תקראו עוד על נושא זה  ובנושאים אחרים הקשורים להריון בהרחבה רבה בספר "בריאות האישה ברפואה המשלימה". אמנם הספר אזל בחנויות הספרים ובהוצאה, אך עדיין ניתן להזמינו אצל המחברת.

דילוג לתוכן