טיפולי פוריות ברפואה משלימה/אלטרנטיבית/הוליסטית/טבעית

קודם כל, יש לציין, שהשיטה הכי יעילה בטיפולי פוריות – זה שילוב מאמצים של רפואה מערבית והמשלימה. כל אחד מהשיטות טובה ולכל אחד מהשיטות השגים מכובדים מאד בטיפולי פוריות, אך שילוב השיטות מקרב את התוצאהת המיוחלת, חוסך מסבלם של אנשים ומגביר סיכויי ההצלחה.

אני ממליצה מאד לשלב את השיטות ולא ללכת רק בדרך אחת בלבד.

ובכן, לרפואה משלימה יש הרבה מה להציעה בתחום טיפולים פוריות.

טיפול נטורופתי

בדרך כלל לחוסר פוריות יש לא סיבה אחת, אלא מכלול סיבות. טיפול נטורופתי מחזיר את הגוף למצב תקין, פותר את הבעיה מבפנים.

בטיפול נטורופתי מאד חשוב לתת למטופלים (לשני בני הזוג) את התמיכה הנפשית הנדרשת לפעמים יותר מכל, ולעזור להם לחיות חיים נורמליים למרות  הטיפולים, למרות הכשלונות ולמרות הלחץ החברתי הכבד שמקשה מאד על העבודה. לפעמים יש צורך לדבר לא פעם ולא פעמיים עם הורים וקרובים אחרים של הזוג, שממש מחבלים בטיפול בכך שמכניסים אותם ללחץ המפריע להגיע להצלחה טיפולית.

חשוב מאד לשכנע  את בני הזוג להימנע משימוש באלכוהול, טבק וסמים קלים אם קיים שימוש כזה.  מחקרים הראו, שצריכה יומית של קופסת סיגריות ביום בצירוף של צריכת 2 כוסיות אלכוהול מביאה לירידה מאד משמעותית בספירת הזרע.

במקרים של עודף משקל חשוב לשכנע להוריד  את המשקל ב-10%.  לפעמים רק לאחר ירידה כזאת בלבד, ללא טיפולים כלשהם, הזוג מגיע להריון ספונטני.

1. טיפול בתוספי תזונה לנשים ולגברים

2. תמיכה בטיפולי פוריות על ידי תזונה

א. המנעות מוחלטת ממאכלים מכילי קופאין, כמו קקאו, שוקולד, קפה, תה, משקאות מוגזים (כמו קולה). מחקרים הראו, שהסיכוי של נשים הצורכות כוס קפה ביום לחוות התעברות מאוחרת (שמתרחשת לאחר יותר משנה) גדול מבכפליים מסיכויין של נשים שלא צורכות קפאין כלל.  נמצא קשר ישיר בין המינון לבין השפעת הקפאין: ככל שהאישה צרכה יותר קפאין בחודש מסוים, הסיכוי שלה להתעבר באותו חודש ירד.

מחקרים מראים, שקפאין לא רק יכול להיות גורם המשפיע לרעה על יכולתה של האישה להרות, אלא גם שנשים הצורכות מידי יום 200 מ"ג קפאין מכפילות – ואף למעלה מזה – את הסיכון לעבור הפלה. קפאין פוגם בשלייה וגורם להפלות ולילידת תינוקות במשקל נמוך.

אצל הגבר  מחקרים הראו, כי הסיכון להגדלת הערמונית נמצא בקשר ישיר לצריכת תאוברומין, חומר מתילקסנתין המהווה מטבוליט של קפאין.

צריכת קפאין מעלה גם סיכוי לסרטן הערמונית יותר מפי שתיים.

קיימת השפעה שלילית של הקפאין גם על ספירת הזרע. בניסויים על חולדות, חולדות שאכלו קפאין סבלו מהתנוונות האשכים ומספירת זרע נמוכה. על פי מחקרים, מבין כל המתילקסנתינים, הרעילות של הקפאין לאיברי הרבייה היא הגבוהה ביותר. יתרה מכך, כמות הקפאין הדרושה כדי לגרום להשפעות שליליות אלו אינה גדולה כלל: במחקרים על ארנבים נמצא דיכוי ניכר של יצירת הזרע בכמות המקבילה לתכולת שלוש כוסות של קפה הנצרכות ע"י אדם במשקל 70 ק"ג.

אין לשכוח גם שקפה הוא אחד המוצרים המרוססים ביותר מבין המוצרים הנצרכים, וידוע כי קוטלי מזיקים רעילים מאד למערכת הרבייה של גברים ושל נשים כאחד.

ב. הימנעות ממאכלים מזוקקים (מאכלים מקמח לבן, אורז לבן ושאר דגנים מזוקקים, סוכר לבן)  ואכילת מאכלים מלאים (דגנים מלאים, מוצרים מקמח מלא וסוכר בלתי מזוכך).

ג. אכילת מאכלים עשירים בויטמינים ומינרלים הבאים:   E , 9B,    Zn 12B Fe C

ד. כמובן שחייב להיות תפריט מאוזן המכיל את כל אבות המזון ונטול מאכלים המזיקים למטופל/ת מסויים (בגלל אלרגיות למזון, רגישויות, ומחלות אלה או אחרות, כמו סוכרת, מחלות כבד, בעיות התירואיד וכו').

ה. צריכה קבועה של דגים מהים הצפוני או הוספת אומגה-3.

ו.המנעות ממוצרי חלב.

ז.פעילות גופנית סדירה.

ח. אוכל בהתאם לסוג הדם. חלק מהנטורופתים חולקים כבוד רב לשיטת סוגי הדם. סוג הדם במקורו שייך למערכת החיסונית. סוג הדם מהווה סמן גנטי למקבץ תכונות פיזיולוגיות העוברות עימו בתורשה. ד"ר ד'אדאמו מצא את הקשר שבין סוגי הדם, תכונות פיזיולוגיות, נטייה למחלות ותגובה למזונות. חוסר התאמה חיסונית בין בני הזוג עלול לגרום ל"צוואר רחם עויין" ויצירת נוגדנים של האם כנגד הזרע.

לכן, אחת הגישות בנטורופתיה היא להתאים את התפריט לסוג דם המטופלת. הדבר גורם בין  היתר לירידה טבעית

הדרגתית במשקל – דבר המסייע לכשעצמו לכניסה להריון.

כשמדובר בטיפולי פוריות, בד"כ נטורופתיה הינה שיטת עזר בלבד ולא טיפול עיקרי

עוד על נושא זה ניתן לקרוא בהרחבה רבה בספר "בריאות האישה ברפואה המשלימה".

טיפולים יעילים אחרים:

טיפול הומאופתי
טיפול בדיקור
טיפול בשיאצו

טיפול בתמציות קריסטלים

טיפול הרבולוגי
טיפול בפוריות לפי איורובדה
שיטות תמיכה לשיטות טיפול אלה: רפלקסולוגיה, הידרותרפיה, צבע, תרגילים.
.  כל טיפול חייב להיעשות ע"י מומחה בלבד.
גם להתאים סוג הטיפול שהכי מתאים לאישה מסויימת, לגבר מסויים או לזוג מסויים – צריך איש מקצוע.

עוד על נושא זה ניתן לקרוא בהרחבה רבה בספר "בריאות האישה ברפואה המשלימה".

כל הזכויות שמורות לד"ר יעל טוצ'ינסקי

דילוג לתוכן