זיהום העובר

מחלות זיהומיות בזמן ההריון מסוכנות הן לאם והן לעובר.

חיידקים ווירוסים שונים עוברים דרך השלייה, פוגעים בעובר, גורמים לטוקסיקציית גוף האם, היפרתרמייה וכו', וכתוצאה מכך הם יכולים לגרום להפלות, לידות מוקדמות, מומים בעובר, ולגרום לבעיות בריאותיות לאם.

בנוסף להשפעות השליליות על האם, העובר וההריון עצמו, עצם התנהלות המחלה בזמן ההריון יכולה להיות קשה יותר. אם כתוצאה מהזיהום מתרחשת הפלה או לידה מוקדמת, בדרך כלל, זה מחמיר את המחלה עוד יותר, כי האישה נחלשת כתוצאה מעייפות מהלידה, איבוד דם, שינויים בחילוף החומרים, שינויים דרמאטיים במצב ההורמונאלי, שינויים בלחץ התוך-בטני ושינויים במיקום האיברים.

כבר מזמן ידוע כי רוב רובם של המומים המולדים, מקורם אינו בהפרעות תורשתיות, אלא בהשפעה פוגעת של הסביבה בחודשים הראשונים של התפתחות העובר. בין גורמי השפעה כאלה מקום נכבד שמור למחלות זיהומיות.

גורמי זיהום הפוגעים בעובר מגוונים מאד: חיידקים, ווירוסים, חד-תאיים, טפילים של בעלי חיים.

1. זיהום וויראלי.
א. וירוסים דרמטוטרופיים: אדמת, חיסון/;;;;, אבעבועות רוח, הרפס.
ב. וירוסים נוירו טרופיים: פוליו, וירוס קוקסקי, אנצפליטיס לטרגי, כוריאומנינגיטיס לימפוציט ארי,כלבת, אנצפלומיאליט של סוסים, אנצפליטיס יפאני, אנצפאליטיס סאן-לואי
ג. ציטומגליה
ד. וירוסים נוספים:

 • וירוסים הפטוטרופיים (הפטיטיס ויראלי, קדחת דנגה, הפטיטיס הסרום).
 • וירוסים אדנו טרופיים: מונונוקליאוזיס, חזרת, לימפוגרנולמטוזיס חוג'קין, לימפוגרנולומטוזיס מפשעי.
 • וירוסים פנאומוטרופיים: שפעת, פסיטקוזיס, פגיעות הלא-חיידקיות בריאות העובר
 • ריקטסיאוזים: טיפוס, קדחת קו.

2. זיהום חיידקי ופטרייתי.
א. בקטריוזיס מולד (שחפת מולדת, לפרה, פרה-טוברקולזיס)
ב. ליסטריוזיס (גרנולומטוזיס ספטי של הוולדים)
ג. טרפנמטוזיס מולד (עגבת מולדת, פרמבזיה, לפטוספירוזיס, בורליוזיס, קדחת)
ד. מחלות אחרות:

 • אנטרובקטריוזיס (טיפוס, פרה-טיפוס, דיזנטריה, B.coli)
 • וויבריוזיס (כולרה, vibrio fetus)
 • ברוזלוזיס
 • זיהום סטרפטוקוקי (שנית, ספסיס, שושנה)
  פסטרלוזיס
 • זיהומים פטרייתיים (קוקצידיומיקוזיס, קנדידוזיס, היסטופלזמוזיס)

3. מחלות, הנגרמות ע"י טפילים של בעלי חיים
א. מלריה מולדת
ב. טריפנומיאזיס מולד
ג. טוקסופלזמוזיס מולד
ד. פגיעה בעובר ע"י תולעים

אין שום קשר בין רמת שכיחות המחלה לבין פגיעתה בעובר. יש מחלות נפוצות, שלא פוגעות בעובר. למשל, המחלה הכי נפוצה, נזלת ויראלית, אינה פוגעת בעובר. לעומת זאת, ישנן מחלות נדירות, שבדרך כלל פוגעות בעובר. מחלה זיהומית, שפוגעת בעובר יותר מכל מחלה אחרת, היא אדמת, הידועה גם בהתפרצויות שלה.

קיימות מספר דרכים, בהן נגרמת הידבקות. קודם כל, זו הידבקות ישירה בעזרת חדירת גורם המחלה דרך השלייה.

Schultz (Intranatal infection und ihre Bedeutung fur die Sauglings Mortalitat und Morbiditat) מציג טבלה של מעוררי מחלות זיהומיות שעוברים את השלייה: וירוסים של אדמת, פוליו, חזרת, אבעבועות שחורות, אבעבועות רוח, חצבת, הרפס, שפעת, כלבת וצהבת ויראלית; חיידקים קוקים (סטרפטוקוקים, סטפילוקוקים, פנאומוקוקים וגונוקוקים), חיידקים גראם-שליליים של טיפוס, פרה-טיפוס, סנה, טולרמיה, קדחת מלטא; חיידקים גראם-חיוביים של שחפת, ליסטריוזיס, לפרה; טוקסינים של דיפטריה וטטנוס; חיידקי אנתרקס, עגבת, מחלת ווייל. בין החד-תאיים הוא מונה ליישמניה, טוקסופלסמה, טריפנוסומה ופלסמודיום. תולעים, שיכולים לעבור את השילייה ולפגוע בעובר הם Ascaris lumbricoides, Echinococcus, Ancylostoma duodenale, Ancylostoma caninum.

דרך שניה, היא הידבקות דרך מי שפיר:

 • כתוצאה מחוסר שלמות השליה מכל סיבה שהיא. נמצא, שאפילו חוסר שלימות קטן ביותר של השילייה גורם אצל 50% מהנשים לזיהום מי שפיר כבר כעבור 6 שעות, ואצל שאר הנשים – כעבור יממה.
 • כתוצאה מניסיון להיפטר מהעובר בצורה עצמאית.
 • כתוצאה מחדירת הזיהום מהאם לשילייה, במיחד במקרים שברחם כבר היה מוקד זיהומי, ולו הקטן ביותר
 • חדירת זיהום לשילייה מחלל הבטן דרך החצוצרות

ממי השפיר העובר יכול לקבל את גורם המחלה בדרכים שונות:

 • דרך מערכת העיכול לאחר בליעת מי שפיר מזוהמים
 • דרך העור
 • דרך הדם
 • דרך מערכת הנשימה

בנוסף לכך, העובר יכול להידבק במחלה במהלך הלידה תוך כדי מעבר בתעלת הלידה המזוהמת, וכן כתוצאה משילוב האפשרויות הללו.

פגיעה בעובר מתרחשת כתוצאה מ-:

 • גורם המחלה עצמו
 • טוקסינים שלו
 • שינויים בחילוף החומרים של האם עקב המחלה
 • חום גבוה

סוגי הפגיעה בעובר. הפגיעה בעובר יכולה להיות שונה מאד, ממזערית ועד לקשה ביותר, שלא תאפשר את המשך קיום העובר. הנה כמה מבין הפגיעות האפשריות: פגיעה במערכת הדם, מערכת העיכול, מערכת העצביחם המרכזית, מערכת המין והשתן, מערכת הנשימה, חרשות, פגיעה בראייה, פיגור שכלי, אי התפתחות שיניים, אי התפתחות השלד, מנינגיטיס, אנצפליטיס, מנינגואנצפליטיס, הרניה של המוח, סטנוזיס של המעיים, פנאומוניה מולדת ועוד.

מידת הפגיעה בעובר שונה במקרים שונים, וקשורה בגיל ההריון. מחקרים רבים מראים בוודאות, שככל שהריון צעיר יותר, כך הפגיעה קשה יותר. בשליש הראשון של ההריון זיהומים גורמים לפגיעות כה קשות בהתפתחות העובר, עד שהמשך ההריון נהיה בלתי אפשרי.

גורם נוסף המשפיע על מידת פגיעת העובר מהזיהום הוא דרגת חומרת המחלה של האם.

ועוד גורם חשוב, שיכול לפגוע בעובר לפעמים יותר מאשר מחלה זיהומית – זה תרופות המשמשות לטיפול במחלות זיהומיות של האם. תרופות אלה הרבה פעמים מהוות גורם מסוכן לעובר יותר מאשר המחלה עצמה.

שפעת בהריון. חוקרים רבים מצביעים על השפעת השפעת על הריון ולידה. נמצא, ששפעת יכולה לגרום ללידה מוקדמת, צירים חלשים בלידה, נטייה אצל האם למחלות שונות לאחר הלידה, לידת תינוקות חלשים וחולים (זיהומי עור מוגלתיים, דלקות במערכת הנשימה).

Hepatitis epidemica (Morbus Botkini) מגביר בהרבה את הסיכון להפלה או לידה מוקדמת, במיוחד בשבועות 24- 32 , לדימומים כבדים וממושכים לאחר הלידה ולמות האם. הוא גם מחמיר מאד את המחלה. לעומת זאת, כמעט ולא נמצאה השפעה על התפתחות העובר.

Cytomegalia בהריון. הרבה פעמים האישה חולה בצורה א-סימפטומאטית, אבל המחלה גורמת למומים התפתחותיים אצל העובר וכתוצאה מכך להפלות ולידות עוברים מתים.

Morbus Koxsacki בהריון. מדובר בקבוצת מחלות ויראליות המעוררות ע"י וירוסים מקבוצת קוקסקי. בין המחלות, שמעוררות וירוסים אלה, יש גם "מחלת קוקסקי אצל הוולדים". למחלה זו יש אחוז גבוה במיוחד של לטליות. יש שתי קבוצות וירוסי קוקסקי: קבוצה A וקבוצה B. מבחינה קלינית, יש מספר צורות למחלה:

 • אנצפאלומיאוקרדיטיס של הוולדים,
 • מיוקרדיטיס אקוטי
 • פריקרדיטיס אקוטי
 • אנצפאלומינינגיטיס אקוטי
 • מנינגיטיס אקוטי
 • פנאומוניה של קוקסקי
 • קדחת שלושת הימים של הוולדים

המחלה פוגעת במערכת העצבים המרכזית והלב, ובכ-70% מהמקרים מסתיימת במות הוולד.

Ornithosis, Psittacose בהריון. יש שלוש צורות קליניות של המחלה:

 • דמויית שפעת
 • דמויית פנאומוניה
 • דמויית טיפוס

המחלה מגבירה את הסיכון להפלה.

Rubeola בהריון. ישנה סיפרות ענפה בנושא זה, וכל החוקרים מאוחדים בדעה, שאחוז הפגיעות בעובר במחלה זו גבוה במיוחד. צורת הפגיעה משתנה מעובר לעובר, ולא נמצא יחס בין חומרת הפגיעה לבין חומרת צורת המחלה של האם. המחלה גורמת לעוורון, מומי לב, חרשות, חרשות מלווה באילמות, מיקרוצפלייה, ננסות, פיגור שכלי, התפתחות לא תקינה של השיניים, הדרוצפלייה, מיקרופטלמייה ועוד. המחלה גם מגבירה משמעותית את הסיכון להפלה, מות העובר ומומים מולדים שונים. Ramsey (virus infections during pregnancy) מצא גם, שאדמת עד השבוע ה-16 של הריון, משפיעה גם על התפתחותם של הילדים הנולדים. במחקר על ילדים עד גיל שנתיים הוא מצא, שילדים אלה חולים פי שתיים , והתמותה בקבוצה זו גדולה פי 3 מאשר אצל ילדים שאימם לא חלתה באדמת בהריון עימם.

Polyomyelitis בהריון. וירוס פוליומיאליטיס פוגע במערכת העצבים המרכזית. אצל נשים הרות אחוז התחלואה גבוה מזה של נשים שאינן בהריון.

Parotitis epidemica בהריון יכול להגביר את הסיכון להפלה, מות עובר ומומי התפתחות.

Herpes בהריון גורם להדבקות הוולדים. וולדים אלה בדרך כלל פגים, יש להם בועות על העור והריריות, חום גבוה, צהבת פיזיולוגית, אנמיה, נקרוזים ודימומים באיברים פנימיים. האבחון בד"כ נעשה בפתיחה שלאחר המוות.

זיהומים ויראליים באיברים הנשיים. זיהום כזה יכול להפוך לכרוני, אז הוא יכול לגרום לעקרות, הפלה והידבקות העובר. ילדים אלה יכולים לפתח קוניוקטיביטיס בימים 7- 9 לחייהם.

מחלות ויראליות נוספות בהריון. אלה הן מחלת מונונוקליאוזיס, אבעבועות רוח, אנצפליטיס לטרגי, אנצפלומיאליטיס, מחלת דנגה, לימפוגראנולומטוזיס על שם גוצ'קין, כוריאומנינגיטיס לימפוציט ארי. לא ידוע על השפעת מחלות אלה על מהלך ההריון והלידה, אך הן יכולות להגביר את הסיכון ללידה מוקדמת, הפרעות שונות בהתפתחות העובר ומות העובר כתוצאה מכך.

Typhus exanthematicus בהריון ידוע כגורם להפסקת ההריון, במיוחד בשליש הראשון שלו כתוצאה מהיפרתרמייה, אינטוקסיקציה ודימומים בקרומי העובר. המחלה לא משפיעה על מהלך הלידה, אך לאחר הלידה הרבה פעמים יש בעיות בלקטציה.

Rickettsiosis-Q בהריון יכולה לגרום ללידה מוקדמת וכן לזיהום הוולד תוך כדי הלידה.

Tuberculosis בהריון. לא משפיע על בריאות העובר ועל מהלך הלידה, אך לאחר הלידה תיתכן הידבקות הוולד מהאם.

Lues בהריון גורם בכ-15% מהמקרים להפלות, בכ-50% מהמקרים – ללידות מוקדמות של עובר מת, ובכ- 30% מהמקרים ללידת תינוקות עם עגבת מולדת. לאחר טיפול ממושך של אישה חולה, היא יכולה ללדת ילדים חולים ובריאים לסירוגין. בפתיחה שלאחר המוות של ילדים שמתו מעגבת נמצאים שינויים טיפוסיים בשלייה, הגדלת טחול וכבד, פמפיגוס, אוסטאוכונדריטיס וסיפילידים אצל התינוק.

ל-Lysteriosis בהריון יש 4 צורות קליניות, כאשר המסוכנת ביניהם להריון היא זו המחקה תופעות ההתקררות. לסטריוזיס יכול לגרום להפסקת הריון בשלביו השונים עקב מות העובר, מות הוולד והפרעות בהתפתחות העובר. ילדים שנולדו חיים יכולים לסבול מספסיס, הגדלת טחול וכבד, מנינגו-אנצפליטיס, הפרעות נשימה, קלציפיקטים במוח.

Brucellosisבהריון יכול להיגרם ע"י שלושה סוגים של חיידקים: b.abortus suis, b.abortus bovis, b. melitensis. כל הסוגים יכולים לגרום להפסקת הריון, אבל האדם רגיש במיוחד לסוג השלישי של החיידק. המחלה יכולה גם לגרום לרעלת הריון, הפרדה מוקדמת של השליה והפרעות בהתפתחות העובר.

Gonorraea מקטינה בהרבה את היכולת להרות ומגבירה משמעותית אפשרות של הריון חוץ-רחמי. בהריון היא גורמת להפלות ולידות מוקדמות. בזמן הלידה היא מקשה על תהליך הלידה ומחמירה בהרבה את כאבי הצירים.

Typhus abdominalis היא מחלה ממושכת וקשה יותר בהריון וגורמת לאחוז גבוה במיוחד של הפסקות הריון – עד 80% (!), כאשר ברוב המקרים ההריון נפסק בשבוע השני או השלישי של המחלה. מהלך הלידה לא משתנה, אבל יש סיכוי יותר גבוה לדימומים ודלקות לאחר הלידה. לא נמצאו השפעות מיוחדות על העובר.

Typhus recurrens גורם יותר מכל מחלה אחרת להפסקת ההריון. בדרך כלל, הפלה/לידה מוקדמת קורית כבר אחרי התקף ראשון של המחלה. הספירוכטה עוברת את השילייה בקלות, וגורמת למות העובר. היא גם מגדילה את אחוז המיתה אצל האמהות, וכן את הסיכון לדימומים ומחלות זיהומיות.

Dysenteriaבהריון גורמת ללידה מוקדמת בכשליש מהמקרים. המחלה גם מגדילה משמעותית את הסיכון לדימום לאחר הלידה, מות העובר ומות האם. בספרות הרפואית יש תיאורים של וולדים בימיהם הראשונים של חייהם החולים במחלה, אך לא ברור, אם נדבקו בזמן הלידה או לאחר הלידה מאמותיהם החולות.

מחלות סטרפטוקוקיות. בדרך כלל מדובר בזיהום מקומי במקום זה או אחר, למשל, בגרון. נמצא, שחיידקים מקבוצה זו עוברים את השיליה בקלות, מדביקים את העובר ובחלק מהמקרים גורמים לשינויים לא ספציפיים באיברים שונים של העובר. הם יכולים גם לגרום ללידה מוקדמת ולסיבוכים במהלך הלידה.

Toxoplasmosis בהריון מהווה את אחת הסיבות הנפוצות של זיהום עוברי, מות העובר, פתולוגיה בהתפתחות העובר, לידת פג ומות הוולד לאחר הלידה. פגיעה בעובר בטוקסופלזמוזיס קשורה לא רק בטפיל עצמו, אלא גם בשינויים פתולוגיים שחלים בגוף האישה עקב המחלה. פגיעות בעובר יכולות להיות שונות מאד, כאשר הנפוצות שביניהן הן מנינגואנצפליטיס, הדרוצפליה פנימית וכוריאורטיניטיס. חוץ מזה, טוקסופלזמה גורמת לרשימה ארוכה של הפרעות בעיניים ומערכת העצבים המרכזית וכן לתיסמונת דאון. אצל היולדת, טוקסופלזמה מגבירה בהרבה את הסיכון לדימומים לאחר הלידה.

Malaria יכולה לגרום להפסקת הריון, ובמקרים מסוימים גורמת גם לנפרופתיה לא טיפוסית, בצקות קשות וכן משפיעה על מהלך הלידה אצל נשים חולות מלריה. היא גם גורמת לשינויים מורפולוגיים בשילייה. ילדים, שנולדו אצל אמהות חולות מלריה, יהיו חלשים יותר מכל הבחינות.

Gelmintosisמאד נפוץ אצל בני אדם, וגורם לשינויים שליליים בגוף האדם בכלל ובכל מערכת ומערכת בפרט. בהריון הוא גם גורם לשינויים פתולוגיים בשילייה, שגורמים לאספיקסיה של העובר וללידה פגים. למשל, Ankilostomidosis מגביר בהרבה את הסיכון להפלה/לידה מוקדמת, וכן להולדת תינוק מת. בנוסף, תולעת זו גורמת לאנמיה של האם עם כל המשתמע מזה. Ascaris lumbricoides מגבירה בהרבה את הסיכון לרעלת הריון. טוקסינים של תולעת זו מועברים דרך החלב, וגורמים לדיספרסיה עקשנית מאד אצל התינוקות. לדעתו של Flamm, כל סוגי התולעים שיש אצל האם מועברים לעובר ופוגעים בו. הם מגיעים לעובר בצורה פעילה דרך וריד הטבור והשלייה בזרם הדם וגורמים להידבקות עוברית.

טריכומוניאזיס בהריון. הגורמים העיקרים הם Trichomonas vaginalis, T.intestinalis, T.buccalis. מלבד המחלות שהם גורמים אצל היולדת, הם גם גורמים למחלות דלקתיות שונות לאחר הלידה והגברת הסיכון להפלה. עוברים נדבקים בטפיל דרך מי שפיר.

Candidaבזמנינו הינה בגדר מגפה ממשובזמן ההריון הבעיה (כמו גם בעיות רבות אחרות) נוטה להחמיר. העובר יכול להידבק במחלה דרך הדם. בספרות הרפואית יש עדויות לתינוקות שנולדו עם זיהום קנדידה קשה במערכת העיכול והנשימה.

בכל מקרה, חשוב מאד להיות קשוב לאיתותי הגוף ולהיבדק בכל מקרה של חשש זה או אחר. חשוב לשמור על אורח חיים בריא ותזונה נכונה, המעלים את חיסוניות הגוף, מקטינים נזקים אפשריים כמו גם את יכולת הזיהום להתפשט.

חשוב לטפל בבעיה מרגע איבחונה, ולדאוג למעקב הריון אצל רופא נשים.

נשים יקרות, אל תתביישנה לשאול שאלות ולהביע את הדאגות והחששות שלכן! שאלה שנראית לכן טיפשית יכולה להתגלות כחשובה ביותר. באופן אינטואיטיבי תוכלנה להגיע לדברים חשובים. וגם אם חששות יתגלו כלא מבוססים, הרי זה עדיף מכל הדברים הלא נחמדים, עליהם דיברנו לעיל, לא?

כמובן, שכל האמור במאמר זה הינו לשם מידע והעלאת המודעות לנושא בלבד, לצורך אבחון וטיפול יש לפנות לרופא.

תקראו עוד על נושא זה ובנושאים אחרים הקשורים להריון בהרחבה רבה בספר "בריאות האישה ברפואה המשלימה". אמנם הספר אזל בחנויות הספרים ובהוצאה, אך עדיין ניתן להזמינו אצל המחברת.

כל הזכויות שמורות לד"ר יעל טוקצ'ינסקי

דילוג לתוכן