בעיות פוריות אצל נשים (INFERTILITY)

אחד מתוך עשרה זוגות בערך מתקשים בהולדה. גם ברפואה הקונבנציונלית וגם ברפואה האלטרנטיבית מטפלים היום בהצלחה במקרי פוריות רבים, כאשר השילוב בין השתיים מביא לתוצאות היפות ביותר.

סוגי תת-פוריות:

1. תת-פוריות ראשונית. אלה הם כל המצבים בהם אף פעם לא היה הריון

2. תת-פוריות משנית. אלה הם מצבים, בהם היו הריונות בעבר, אך אין הריון כעת

3. תת-פוריות מדומה. אלה הם מקרים, בהם ההריון בלתי אפשרי (לדוגמה, בגלל שזוג אינו מקיים יחסים מלאים; בני זוג שפשוט לא נפגשים בגלל הבדלים רדיקליים בשעות עבודה וכיו"ב)

סיבות לבעיות פוריות של אישה

1. גיל

נשים, שדוחות מסיבות שונות הבאת ילדם לעולם, מקשות לעצמן את החיים. בין היתר, עם הגיל קשה להן יותר להיכנס להריון. עם הגיל ביציות האישה מאבדות מאיכותן. ברוב המקרים עבור נשים מעל גיל 45 הדרך הריאלית להרות היא הרבה פעמים רק ע"י קבלת תרומות ביציות מנשים צעירות.

2. ניתוחים בעבר

מדובר גם בניתוחים גניקולוגיים וגם בניתוחים לא גניקולוגיים. לדוגמה, לאחרFMF (Familian Mediterranean Fever) . פעמים רבות נשים הסובלות מהמחלה עוברות ניתוחי בטן בשל הכאבים וכתוצאה מכך יכולות להיווצר הידבקויות/צלקות באזור איברי הרבייה התוך-בטניים – Pelvis Inflammatory Desease – PID. למעשה כל ניתוח בבטן כמו, לדוגמה, כריתת התוספתן, יכול לגרום ליצירת הדבקויות בין איברי האגן, במיוחד אם היו סיבוכים סביב הניתוח כמו חום, דלקת או פריטוניטיס ובכך לגרום לתת-פוריות עקב חסימה פיזית של מעבר הביצית בין השחלה לחצוצרה או של מעבר הביצית/זרע/עובר בחצוצרה עצמה. בנוסף לכך הדבקויות יכולות לגרום לכאבי ביוץ עזים המונעים קיום יחסי מין דווקא בזמן המועדף. כל ניתוח גניקולוגי כגון תסביב שחלתי, כריתת ציסטה שחלתית או טיפול ניתוחי הריון חוץ-רחמי עלול לגרום ליצירת הדבקויות. ניתוחים לפרוסקופיים עשויים ליצור פחות הדבקויות מניתוחים לפרוטומיים, אם כי לא מונעים אותן לחלוטין.

לניתוחים שלא באזור הבטן לעיתים יש חשיבות עקיפה.

3. מחסור בויטמינים ומינרלים.

4. מקצוע. חשיפה לקרינה, חשיפה ממושכת לחומרי הרדמה, חשיפה לריסוס וחומרים רעילים אחרים יכולים לעכב הריון. עבודה במשמרות או נסיעות ארוכות (עם שינוי אזורי זמן) גורמת לשיבושים הורמונליים.

5. מחלות רקע, כמו סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות כליה.

6. תופעת לוואי ממחלות בעבר. לדוגמה, דבקויות בעקבות דלקת; לחוסר תפקוד שחלתי העקבות טיפולים כימותרפיים ).

7. מחלות הורמונאליות שונות.

8. תוצאה של מחלות מין – , Gonorrhea,Syphilis, Herpes,Chlamydia, Gonococcus כתוצאה מהתפשטות הזיהום לאגן, על כל המשתמע מכך.

9. שחפת.

10. לאחרונה יותר ויותר נשים סובלות מחוסר יכולת להרות, כאשר הסיבה לכך טמונה ב גלולות למניעת הריון, שהן קיבלו לאורך זמן. נשים מקבלות את הגלולות כדבר בטוח ואין להן שום ספק, שברגע שתפסקנה לקבלן, תוכלנה להרות. אך הדבר לא כל-כך חד משמעי. גלולות מהוות טיפול הורמונלי. ברגע שאנחנו מספקים לגוף הורמונים על בסיס קבוע, הגוף מתחיל "להתעצל" מלייצר את אותם הורמונים בעצמו. לאט-לאט כל המערכת ההורמונלית נעשית עצלנית וכאשר אישה מפסיקה את הגלולות לא פעם מתברר, שגופה לא מסוגל להפעיל את המערכת הנשית שלה – והנה, להפתעתה, היא איננה מסוגלת להרות. לקיחת הגלולות גורמת לניוון מתמיד של רירית הרחם. לפעמים ניוון זה כה עמוק, שגם לאחר הפסקת השימוש בגלולות לא מצליחה להיווצר רירית. בהרבה מקרים מצב זה זמני ותוך שנה חולף מעצמו. אבל לא תמיד. לצערנו, ככלל נשים אינן מוזהרות על אפשרות כזאת ותוכניותיהן התמימות נהרסות בהפתעה מלאה. כך הגיעו אלי נשים שלקחו גלולות על בסיס קבוע במשך 14, 17 ואפילו 21 שנה (!) ולאחר שהפסיקו עם הגלולות, לא יכלו להרות. לצערנו הרב קשה מאד לעזור לנשים אלה. הן לא יודעות שגלולות למניעת הריון למעשה מדכאות את המערכת ההורמונלית, הן מבטלות את המחזור החודשי התקין. לא חל ביוץ ואין התעבות של רירית הרחם.

לדוגמה – אישה בת 35, שלקחה גלולות למניעת הריון במשך 17 (!!!) שנות נישואיה. עתה, כשהחליטה שהגיע זמן להביא ילדים, התברר, שזה לא פשוט כפי שהיא חשבה. המערכת הנשית שלה שכחה איך לתפקד. האישה הגיעה אחרי שעשתה סבב שלם אצל כל מיני רופאים ומטפלים. בעזרת אוליגותרפיה ודיקור קוריאני הצלחנו לקבל מחזור טבעי. זה בהחלט נותן לנו תקווה, אבל בינתיים הטיפול נמשך והאישה עדיין לא הצליחה להיכנס להריון. במקביל לטיפול המוזכר, אני מכינה לה פורמולות של תמציות קריסטלים ופרחי באך, כי ניסיונות חוזרים ונשנים להיכנס להריון גורמות למתח נפשי, שכשלעצמו מונע כניסה להריון.

11. תרופות קבועות בעבר ובהווה.

יש תרופות שעלולות לגרום לשיבושים הורמונליים. למשל, תרופות נוגדות חרדה ודיכאון. יש תרופות שבלקיחה ביום ביוץ מעכבות אותו, דוגמת כל תרופות NSAID.

12. עישון.

הסיכוי של אישה שמעשנת יותר מ-5 סיגריות ביום להרות נמוך ב-50% מסיכויי אישה לא מעשנת עם אותם נתוני פוריות.

13. סיבות נפשיות

הרפיית מתח פותרת מקרי עקרות רבים. ידועים מקרים רבים של התעברות לאחר אימוץ ילד שהפיג את המתח.

14. הפלה יזומה ידועה מאז ומתמיד כסיבה לאי-פוריות בהמשך.

15. חוסר איזון הורמונלי

הפרעה במחזור החודשי יש בה כדי לפגוע בפוריות. אם ההיפותלמוס לא מייצר את הגורם המשחרר את ההורמון מעורר זקיק – FSH-RF – או את הגורם המשחרר את ההורמון המצהיב – LH-RF – אין בלוטת יותרת המוח מתעוררת כדי לשחרר את ההורמונים שלה. הפרשה מועטה מדי או רבה מדי של אסטרוגן או פרוגסטרון עלולה אף היא לפגוע בפוריות. נשים שסובלות מרמה גבוהה של פרולקטין אינן מקבלות ווסת כלל.

16. הנקה.

17. מחלות, ליקויים, חוסר התפתחות איברים ומומים שונים במערכת המין.

18. אלרגיית האישה לזרע של בן הזוג

היווצרות תגובת חיסון בריר האישה נגד תאי זרע של הבעל.

19. ריר עוין (סמיך מידי) בצוואר הרחם כתוצאה מחוסר איזון הורמונלי היכול לגרום לכושר תנועה לקוי של הזרע.

20. התרבות תאי דם לבנים ברירית צוואר הרחם כתוצאה מזיהום או דלקת בצוואר הרחם – Cervicitis, הגורם לכושר תנועה לקוי של תאי הזרע.

21. בעיות גנטיות.

  • 1. תסמונת טרנר – תינוקת הנולדת עם פגם גנטי של חסר של אחד מכרומוזומי X, המשבש התפתחות נקבית מלאה (XO במקום XX). לבעלת מבנה כרומוזומלי כזה יש בדרך כלל שחלות לא מפותחות, וכתוצאה מכך אין לה מחזור טבעי. בחלק קטן מהמקרים בחלק מהתאים יש מבנה כרומוזומלי תקין, ובחלק – חוסר כרומוזום X. לנשים עם מוזאיקה לעיתים יש התפתחות תקינה של המערכת המינית הנקבית כולל ביוץ של ביציות תקינות ומחזור נשי תקין, אך הן סובלות מבלות מוקדמת.
  • 2. ישנם גם מקרים נדירים בהם חלק מכרומוזום Y מצוי בצורה נחבאת על גבי כרומוזום X ומונע את תפקוד השחלות.
  • 3. תסמונת X שביר. בתסמונת זו באחד מכרומוזומי X ישנה קדם-מוטציה ואילו השני תקין. נשים אלה עלולות ללדת בנים שיסבלו מפיגור קשה מאד. נשים אלה גם סובלות מבלות מוקדמת. נמצא שיש חשיבות של מקור הכרומוזום עם קדם מוטציה: אם מקורו מהאב, האישה תסבול מבלות מוקדמת, ואם מהאם – לא.
  • 4. תסמונת RETT. זכרים עם גן המחלה כלל לא נקלטים כהריון.
  • 5. Incontinentia Pigmenti – הבנים לא מתפתחים, אבל יש אפשרות להולדת בנות.
  • 6. Oro-facio-digital – הבנים אינם מתפתחים, אבל יש אפשרות להולדת בנות.
  • 7. מוטציה גנטית בגן לגורם קרישה 5 (factor Leiden). מוטציה זאת מעלה את הסיכון להופעה מוגברת של קרישי דם. קרישים אלה גורמים לחסימת כלי דם אחרים, מצטברים שם וגורמים נזק לרקמה אליה מוביל אותו כלי דם. מספר מחקרים רפואיים הדגימו קשר בין המוטציה בגורם 5 לסיבוכי הריון הכוללים מוות עוברי תוך-רחמי פתאומי בשליש שני או שלישי של ההריון, עיכוב בגדילה תוך-רחמית עקב הפרעה בזרימת הדם מהשליה דרך חבל הטבור לעובר, היווצרות קרישים העלולים להיסחף בזרם דם העובר ולגרום לנזקים ברקמות בהן הם נתפסים ועוד. חוסר פוריות נובע מהפלות חוזרות.
  • 8. מוטציה בגן לפרוטרומבין – גורם קרישה 2 – factor II. נמצא קשר בין מוטציה זו לבין אי-פוריות על רקע של הפלות חוזרות.
  • 9. וריאציה גנטית בגן Methyl-Tetra-Hydro-Folate-Reductase – MTHFR. אצל אלה שיש להם מוטציה היא גורמת להפלות בתחילת ההריון.

22.Anorexia nervosa ותת-משקל. כל תת-משקל מכל סיבה שלא תהיה עלול לגרום להיעלמות ווסת.

23. בלות.

24. בלות מוקדמת (premature menopause)

זוהי כניסה לגיל הבלות לפני גיל 40. שכיחות התופעה – 5% . אם הכניסה לבלות מתרחשת בבת-אחת, המצב בלתי הפיך ואין מקום לטיפול הורמונלי או אחר להשגת הריון מביציותיה של האישה. אפשרות ריאלית להרות במקרה כזה – זה מתרומת ביצית. אבל בדרך כלל הכניסה לבלות היא הדרגתית וגלית, כאשר אישה שוהה בבלות תקופה מסוימת ואחר-כך חוזרת להיות פורייה לתקופה מסוימת וחוזר חלילה. במקרים אלה יתכנו הריונות, אם מצליחים "לתפוס " את האישה בתקופת הפוריות.

25. חסימת ניקוז הרחם.

26. גידולים שונים במערכת המין.

27. הפלות חוזרות.

28. Unexplained Infertility.

דילוג לתוכן