בלוטת התריס

בלוטת התריס הינה בלוטה הנמצאת בצוואר ומפרישה שני הורמונים המבקרים מגוון רחב של פעילויות גופניות: חילוף החומרים של הגוף, וויסות חום הגוף, פעילות מערכת הנשימה, מערכת הלב וכלי הדם, התכווצויות ועייפות השרירים, המערכת החיסונית, גדילה והתפתחות – במיוחד של מערכת העצבים המרכזית, התפתחות ופעילות המוח ( 3T ו-4T) וכן הורמון הקלציטונין, שמבקר את חילוף החומרים של הסידן.

הורמוני בלוטת התריס, יחד עם הורמוני הלבלב ויותרת הכליה, שולטים על חילוף החומרים של כל הגוף.

כ- 20% מהנשים ו-10% מהגברים סובלים מבעיות כאלה ואחרות הקשורות בבלוטת התריס. בעיות בבלוטת התריס אינן מלוות בכאבים, האבחון נעשה באמצעות בדיקות מסובכות והתסמינים אינם ברורים וחד-משמעיים ולרוב מיוחסים לבעיות אחרות. זאת ועוד, אצל אנשים בגיל מבוגר תסמיני חוסר איזון הבלוטה שונים מאלה של אנשים צעירים וילדים והדבר מקשה על האבחון. תסמיני הבלוטה אינם ייחודיים, אינם חד-משמעיים ובדרך-כלל ניכרים רק לאחר שהתהליך הפתולוגי כבר התקדם. לדוגמא, חולים רבים שמרגישים כאבים בגרון, במיוחד בזמן בליעה – פונים לרופא שיניים, לרופא אף-אוזן-גרון או לנוירולוג ונשארים לא מאובחנים. בשל כל הגורמים הללו, כמחצית מהסובלים מבעיות בבלוטת התריס אינם מאובחנים, ואילו אלו המאובחנים אינם מקבלים טיפול כלל או מקבלים טיפול בלתי מספק.

לפי סקר שנעשה בארה"ב, חוסר איזון של בלוטת התריס מהווה את הבעיה הכי לא מאובחנת בארה"ב. אבחון וטיפול בבעיות בלוטת התריס הם מהבעיות המסובכות ביותר ברפואה.

עם זאת, מדובר באחת המחלות הנפוצות ביותר. התפשטות המחלה נובעת במידה רבה מתזונה מודרנית, לא טבעית, דלת יוד ומזיהום סביבתי קשה.

ללא טיפול, ההפרעות בבלוטה מביאות לשינויים בלתי הפיכים ואף למוות.

התפקיד העיקרי של הבלוטה הוא וויסות אנרגטי בתאים ובאיברים. לכן, כשאיברים פנימיים מוחלשים או פגועים, הם דורשים כמות נוספת של הורמון בלוטת התריס. במשך תקופה מסוימת בלוטת התריס מסתדרת עם הגברת לחץ העבודה, ואז רמת ההורמון שלה בדם תקין. אחר-כך נראית קריסה של הבלוטה – ורמת ההורמון שלה יורד. במקביל עולה רמת ה-TSH ורואים שינויים ברקמה.

בלוטת התריס היא בלוטה מאוד עדינה ומושפעת מ-

חוסר יוד
קרינה
הפרעות במערכת העצבים
אקלים קר
חומרים רעילים (פסטיצידים, עופרת, לקות, צבעים, חומרים ממסים, דלק, גלור, פלואור, כספית וכדומה)
הפרעות אימוניות וחיסוניות
נטייה תורשתית
טראומה פסיכולוגית
זיהומים כרוניים, במיוחד בחלל בפה, בסינוסים, בכבד ובמערכת המין
ספיגת יתר, או תת-ספיגה, של יוד במערכת העיכול
תרופות פסיכיאטריות, אנטיביוטיקות, תרופות קרדיולוגיות, תרופות להורדת לחץ דם, תרופות המשמשות ברפואת נשים ועוד.

הפרעות הורמונאליות
ודברים רבים אחרים. לדוגמא, כל דבר שנכנס לפה משפיע על בלוטת התריס: עישון, משחת שיניים עם תוספים רעילים, מזון עם חומרי הדברה וכדומה.

לדעתל
בתקופת ההריון יש הגדלה פיזיולוגית של בלוטת התריס כתוצאה מכך שהיא אמורה לספק הורמונים לתפקוד 2 גופים. אם לפני ההריון האישה יכלה להסתפק ב 150-200 מק"ג יוד, בזמן ההריון היא זקוקה לפחות ל-300 מק"ג. מחסור ביוד גורם לפיגור שכלי אצל הוולד.

נמצא שנשים סובלות יותר מגברים מבעיות בבלוטת התריס, וכן נמצא קשר בין IBS לחוסר תפקוד בלוטת התריס.

אבחון:

לצורך האבחון לרוב משתמשים ב-US המאפשר לבחון את גודל ונפח הבלוטה ואת מצבה, בין היתר – אם אין שינויים ממאירים.

שיטות אבחון נוספות: MRI, CT, אבחון רדיולוגי.

פלפציה (מישוש)

בדיקות סרולוגיות לנוגדנים תיראוגלובולין, לתיראופרוקסידאז, מרקרים לתיראואידיטיס וזיהומים (ויראלים, בקטריאלים וטפיליים), CEA

בדיקות סרולוגיות לזיהומים ויראליים, טפיליים וחיידקיים. תוצאה חיובית של אחת הבדיקות הללו יכולה לאפשר אבחון סיבת הבעיה וטיפול נקודתי בה.

בדיקת דם לגילוי דלקת בכבד

בדיקת דם – מרקרים לסרטן בלוטת התריס

בדיקת שתן לגילוי רמת היוד בשתן

ביופסיה של הבלוטה לגילוי סוג הרקמה

, לדעת אנטוני ויליאם, כל מחלות של בלוטת התריס מקורם בוירוס אפשטיין-בר

שלאו דוקא ניתן לבדיקה מעבדתית היום., אך ניתן לטיפול. 
אנטוני ויליאם מציע שיטה טיפולית הכוללת דיאטה, צמחי מרפא, תוספי תזונה. קורס טיפולי בן 90 יום בלבד. לדעת אנטונינ ויליאם, זיהום הגוף במתכות כבדים, רעלים וקרינה הוא זה המאפשר לוירוס אפשטיין בר להינחל בגוף וטריגרים ה(אובדן, , סמים, כמות גדולה של תרופות, מחסור בוויטמיני B, מחסור באבץ, כספית ועוד) גורמים לשגשוגו.

הטיפול התרופתי הינו טיפול הורמונאלי. נטילת תרופות הורמונאליות גורמת לאיבוד מסת העצם, במילים אחרות – גורמת לאוסטיאופורוזיס, וגם יכולה לגרום לשינויים בתאי הלב. תרופות להיפרטריאוזיס יכולות לגרום לשינויים פתולוגיים בתמונת הדם ולצהבת. אם אישה הלוקחת כדורים עקב תת-פעילות נכנסת להריון, עליה לדווח על כך לאנדוקרינולוג שלה על מנת לשנות את המינון ולעדכן אותו כל שבועיים: בזמן ההריון חשוב להעלות את מינון התרופה!

טיפול כירורגי לא מטפל בגורם לבעיה, לכן אחרי ניתוח של חלק מהבלוטה הבעיה מתפתחת בחלק שנותר ממנה. אז ממליצים על ניתוח נוסף. לעיתים קרובות הניתוח פוגע בבלוטות הפרה-תירואידיות ולפעמים הן אף מוסרות יחד עם בלוטת התריס. ישנה גם סכנה של פגיעה בכלי הדם ובעצב. עם זאת, במקרים רבים ניתוח הינו הפתרון היחידי לבעיה. למשל, בהיפרטריאוסיז של נשים בהריון, במקרים רבים של תהליך גידולי, במיוחד סרטני, באי-סבילות לתרופות, בהחמרת המחלה למרות הטיפול, בריבוי קשרים.

טיפול הוליסטי – שיקום האיברים ומערכות הגוף שגרמו למצבה של הבלוטה.

 • שיקום הבלוטה עצמה
 • הימנעות משמש, זהירות ממחלות זיהומיות, לימוד הפגת מתחים
 • ניקוי מעיים
 • חיזוק הכבד
 • במקרים מסוימים טיפולי מגע: רפלקסולוגיה, טווינה, שיאצו

טיפול הוליסטי נשמר לאורך הזמן, לא יוצר תלות בתרופות ואין לו תופעות לוואי.

אסורים: עיסוי וטיפול בזרמים מכל סוג.

יש להזהר עם טיפולים אנרגטיים: לא כולם מתאימים לחולי בלוטת התריס.

תזונה

טיפול בכל סוגי מחלות בלוטת התריס מלווה בתזונה מתאימה

בנוסף לתזונה מכינים פורמולות מצמחי מרפא, מתאימים תוספי תזונה, הומיאופתיה, טיפול בדיקור.

חשוב לזכור שתפקודו של כל חלק בגוף קשור לתפקודם של חלקים אחרים בגוף ובמצבה של הנפש. לא ניתן לטפל בהצלחה בבלוטת התריס מבלי להתייחס לשאר הגוף או למצבו הנפשי של המטופל. כך, למשל, אם אתם נמצאים במתח מתמיד, טיפול בבלוטת התריס חייב להשתלב עם טיפול בסטרס וטיפול ביתרת הכליה, אחרת לא רק שלא נצליח לטפל בבלוטה, אלא אף נקבל החמרה!

מצבה של בלוטת התריס מאוד מושפע ממצבה של מערכת העיכול. (בהתפתחות העובר בלוטת התריס נוצרת מתוך חלקה הקדמי של מערכת העיכול!) טיפול בבלוטת התריס ללא אבחון, טיפול ותחזוקת מערכת העיכול הינו בלתי אפשרי. (כמו-כן, טיפול במחלות מעיים שונות – למשל, IBS – איננו אפקטיבי ללא טיפול בבלוטת התריס).

לפי אנטוני ויליאם,  כל מחלות בלוטת התריס מקורן בווירוס אפשטיין בער. אנטוני ויליאם פיתח שיטה טיפולית ייחודית, הכוללת תזונה טבעונית+דבש, תוספי תזונה וצמחי מרפא. לדבריו, כל הדוגל בשיטה מתרפא מכל סוג של מחלה בבלוטת התריס. השיטה פורסמה בספרו "סוד בלוטת התריס". הספר נכתב באנגלית וטרם תורגם לעברית, אך ניתן להשיגו בשפת המקור לקנות דרך האינטרנט.

תקראו בנושא בהרחבה וקבלו טיפים נוספים – בספר "בריאות האישה בפואה המשלימה"

הספר עזל בחנויות הספרים ובהוצאה, אך עדיין ניתן להזמין אצל המחברת.

לכו לבדוק את בלוטת התריס שלכם אם:

 • יש לכם דופק 90 ויותר במנוחה
 • אם אתם נרעדים פתאום
 • אם אתם כל הזמן עצבניים
 • יש לכם דיכאון או נטייה לדיכאון עם עלייה במשקל
 • אם אתם כל הזמן ישנוניים
 • אם יש לכם תחושה של גוש בגרון
 • אם אתם אוכלים המון – ומאבדים משקל
 • אם אין לכם תיאבון – אך אתם מוסיפים במשקל ולא מצליחים להוריד אותו בשום דיאטה
 • אם הצווארון מתחיל לחנוק אתכם
 • אם אתם אוספים ואוכלים גרעיני תפוחים ואין לכם דבר טעים מזה
 • אם אתם מזיעים ומתעצבנים ללא סיבה
 • אם תמיד קר לכם
 • אם מישהו שלא ראה אתכם זמן מה שואל למה עיניכם בולטות
 • אם בין קצה העין לקשתית הופיע רווח שלא היה קודם

סרטן בלוטת התריס

כ-5% מהקשרים בבלוטה מתגלים כסרטניים. אצל ילדים ואנשים מעל גיל 60 – רובם סרטניים. זאת הסיבה לכך שכירורגים נוטים לכרות את כל הקשרים ללא יוצא מן הכלל. כריתת האיבר אינה פותרת את הבעיה: התהליך שהביא ליצירת הקשרים נשאר ולכן עם הזמן ייווצרו קשרים נוספים, בחלק אחר של הבלוטה.

ישנה סבירות גדולה יותר שמדובר בהליך סרטני אם:

 • הגידול נוצר לא מזמן וגדל בקצב מהיר מאוד
 • האדם עבר הקרנות באזור הראש ו/או הצוואר
 • אם יש מקרים של סרטן בלוטת התריס במשפחה

סרטן בלוטת התריס לרוב אינו מלווה בכאבים ושינויים בכמות הורמוני הבלוטה. שינויים אלה נראים רק לאחר שהבלוטה מגיעה למימדים גדולים ממש. הרבה פעמים סרטן הבלוטה מתגלה לאחר גילוי של גרורות בריאות, בעצמות, ביותרת הכליה או במוח.

במקרים אחרים הוא נמצא אחרי שיוצא מתחום בלוטת וחוסם את הושט, קנה הנשימה או עצב העובר בשרירי הגרון, (nervus laryngeus recurrens) שיכול לגרום לבעיות בליעה, התנשמות, צרידות והתעבות הקול.

שימו לב:

 • קול צרוד בדרך-כלל לא מצביע על תהליך סרטני
 • לכאבים פתאומיים באזור הצוואר בדרך-כלל אין כל קשר לסרטן

בנות, שמורנה על בלוטת התריס שלכן, הקשבנה לאותותיה, פנֵו לאבחון ולטיפול בזמן!

בלוטת התריס היא הבריאות שלכן, היא הפוריות שלכן, היא היופי שלכן.

כל האמור במאמר הנו בגדר מידע בלבד ובשום אופן לא בא להחליף אבחון/ייעוץ/טיפול מקצועי.

כל הזכויות שמורות לד"ר יעל טוקצ'ינסקי ©

דילוג לתוכן