בדיקות הריון

במהלך ההריון מבצעים כל מיני בדיקות. בזמנו ערכו בדיקות רק במקרים בודדים. נכון להיום מבצעים המון בדיקות הריון כחלק ממעקב ההריון, גם אם אין לכך שום הצדקה אמיתית. למעשה, נכון להיום, בישראל עושים יותר בדיקות בתקופת ההריון מאשר בכל מדינה אחרת בעולם. וזה בכלל לא מפני שנשים בישראל חולות יותר מנשים אחרות בעולם!

הסיבה לכך שרופאים מפנים לכל-כך הרבה בדיקות, היא חשש תביעות. עד לא מזמן נדיר היה שמישהו היה תובע את הרופא, גם אם באמת היתה רשלנות רפואית. לעומת הימים הטובים שעברו, נכון להיום תביעות משפטיות מתרבות כמו פטריות אחר הגשם, רופאים לא מרגישים בטוח ומנסים להגן על עצמם בכך, ששולחים נשים לעשות את כל הבדיקות האפשריות, כך שהאישה לא תוכל לטעון שהרופא שלה התרשל כלפיה! במילים אחרות, הבדיקות היום לרוב לא נעשות בגלל צורך בבדיקה זו או אחרת, אלא בגלל שקיימת אפשרות טכנית לעשות את הבדיקה ובגלל משפטיזציה של הרפואה.

יחד עם זאת, בגלל עליה בגיל היולדות בזמן האחרון, הסבירות למחלות וסיבוכים גדלה באופן אובייקטיבי, כך שלחלק מהבדיקות יש הצדקה של ממש.

מטרת חלקן של הבדיקות היא לאתר מצב בו ממליצים על הפסקת הריון. לכן אינני ממליצה לעשותן לנשים שמוכנות ללדת ולגדל כל ילד שיוולד להן באשר הוא.

אז מהן הבדיקות, שנהוגות היום בארץ?

1.בדיקת דם ל bHCG – Human Chorionic Gonadotrophin beta –

בודקים הימצאות ההורמון שמפרישה השילייה. אפשר לעשות את הבדיקה כבר יומיים אחרי איחור הווסת. בדרך כלל, אין שום צורך בבדיקה הזאת. הבדיקה יכולה להיות חיונית לאנשים שלוקחים תרופות שאסורות בזמן ההריון, וגם אם צריך לאשר את הצלחת ה-IVF.

משמעות :תוצאה חיובית מציינת שיש הריון.

ערכים:שלילי – אין הריון/הפלה בדרך/מות עובר

100-250 MIU – חשד להריון חוץ-רחמי.

250-1000 – יש לחזור על הבדיקה

מעל 1000 – יש הריון.

רמות ה-bHCG יכולות לעלות גם במקרים של הגידולים הבאים: Germ Cell Tumors, Trophoblastic Neoplasms, Gestational Hydatiduform Mole

בדיקת דם לחלבון עוברי חשובה גם לאיתור רעלת הריון. כאשר מופיעות רמות גדולות של bHCG בדם, זה יכול להצביע על רעלת הריון.

2.בדיקת דם כללית לבירור סוג דם ותמונת דם של האם.

משקפת במידה מסוימת את מצבה הבריאותי הכללי של האם ומגלה מהו סוג הדם שלה.

ערכים: ספירת דם: HGB 11-17; WBC 4.5-11; NEU 40-50%; LYMPHO 22-44%; EOS 0-6%` ; RBC 3.8-5.3; PLT 150000-450000 (יתכן ריבוי עקב ההריון); בהריון יש ירידה בספירת Bas, עלייה ב-ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate), ירידה פיזיולוגית בכמות הברזל ובערכי TIBC (Total Iron Binding Capacity)

נפח פלסמה (Plasma volume) גבוה יכול להצביע על רעלת הריון.

MCV קטן ו-MCH נמוך יכול להצביע על חוסר ברזל או 5B.

MCV גדול יכול להצביע על חוסר ב-12B או 9B.

ירידה ב-RBC יכולה להצביע על תת-תזונה, על חוסר ב-12B, 9B או ברזל. +Total Protein נמוך יכול להצביע על רעלת הריון.

רמה נמוכה של Amylase (Diastase) יכולה להצביע על רעלת הריון; רמה גבוהה – על הריון אקטופי.

רמה נמוכה של Aldosterol יכולה להצביע על רעלת הריון.

בהריון נורמאלי יכול להווצר מצב של 4T גבוה עם 4FT, אבל זה יכול גם להצביע על רעלת הריון.

VLDL נמוך יכול להווצר כתוצאה מההריון, אך יכול גם להצביע על סוכרת.

רמות נמוכות של Estrogen יכולות להצביע על הפרעות קשות בהתפתחות העוהר.

רמת הורמון ה-Progesteron בדם עולה בזמן ההריון. רמה נמוכה יכולה להצביע על רעלת הריון, הפלה בדרך, מוות של העובר.

רמת פעילות נמוכה של Plasma Renin (PRA) יכולה להצביע על יתר לחץ דם, סכרת, תת-פעילות בלוטת התריס, ואילו רמת פעילות גבוהה – על יתר לחץ דם או רעלת הריון.

בדיקה לסוג דם – A-B-O ורזוס. הנה התפלגות סוגי דם השונים באוכלוסיה:

סוג דם

הימצאות ב-%

O Rh+

38

Rh- O

7

A Rh +

34

A Rh –

6

B Rh+

9

B Rh –

2

AB Rh +

3

AB Rh –

1

במקרה של רזוס שלילי, בשבוע ה-28 האם תקבל חיסון, שימנע את הדחקת העובר ע"י הגוף.

לנשים שסובלות מסכרת, לנשים עם חשש לסכרת סמויה או לנשים בקבוצת סיכון לסכרת – בדיקת רמת סוכר בדם.

3. בדיקה סרולוגית לוירוסים של אדמת, ציטומגלו, הרפס ויצור חד-תאי – טוקסופלסמה – יכולים לגרום נזק לעובר במקרה והאם נדבקת תוך כדי ההריון.

TORCH – Toxoplasmosis, Rubella, CMV, Herpes – הבדיקה למציאת נוגדנים נגד ארבעה הגורמים הפתוגנים הללו אינה חובה, אך ניתן לעשותה לפני ההריון. במידע ומתברר שהאישה חלתה בעבר , לעובר אין כל סכנה.

Rubella – אדמת.

בדיקה סרולוגית לוירוס אדמת, שיכול לגרום מומים מולדים שונים לעובר.

אין שום צורך בבדיקה אצל נשים שחלו בעבר בכל גיל שהוא באדמת, כי המחלה נותנת חיסון טבעי מאד עמיד. אם לא ידוע, אם האישה חלתה קודם באדמת, מומלץ לעשות את הבדיקה לפחות לפני החתונה. במידה והבדיקה תהיה שלילית, מומלץ לחסן את האישה לא פחות מ- 4 חודשים לפני החתונה. מחלת האדמת הינה מחלה קלה מאד והרבה פעמים עוברת ללא תסמינים. לכן יתכן מצב בו האישה והוריה אינם זוכרים, שהיא היתה חולה באדמת, אבל בבדיקה סרולוגית ימצאו נוגדנים.

יש להדגיש, שאישה שלא חלתה אדמת, אלא חוסנה מפניה בילדות, עד הגעתה לחתונה כבר איננה מחוסנת עוד ולכן מומלץ לא לסמוך על חיסון מימי הילדות, אלא לעשות את הבדיקה ובמקרה והיא שלילית, להתחסן נגד אדמת. אם אישה כבר בהריון, אסור לעשות את החיסון. יש מאד להיזהר מהידבקות באדמת, במיוחד בחודשים הראשונים של ההריון.

האישה מחוסנת אם ערכי הבדיקה גבוהים מ-30 IU.

Toxoplasma gondii

הינו טפיל שהאדם נדבק ממנו דרך צואת חתולים נגועים או דרך בשר לא מבושל היטב. לכן, במקרה שהבדיקה תתגלה כשלילית (לא חולה ולא נושאת נוגדנים למחלה), מומלץ להתרחק מצואת חתולים, לשטוף ידיים היטב ולאכול רק בשר מבושל היטב – על מנת למנוע הידבקות, כי טפיל זה מסוגל לגרום לעובר פיגור שכלי והתפתחותי, פגיעה בעיניים ובמערכת העצבים.

הערכים: IgG חיובי – האישה מחוסנת; IgM חיובי – האישה נדבקה לאחרונה.

CMV.

גורם לפגיעה במערכת העצבים ובעיניים של העובר אצל 10% מהעוברים הנגועים. לאישה שלא התגלו אצלה נוגדנים נגד הווירוס מומלץ להיות במעקב בנושא זה. כ-90% מהאוכלוסייה נחשפה בעבר לנגיף זה ומחוסנת מפני זיהום חוזר. תוצאות הבדיקות:

IgG חיובי – אישה מחוסנת, IgM חיובי – הידבקות נוכחית.

4.VDRL

בדיקה סרולוגית לסיפיליס (עגבת).

גם זוהי בדיקה שאינה חובה, כי נדירים המקרים בשנים האחרונות, שאישה בהריון נתגלה כחולה במחלת סיפיליס. מצד שני, אם היא אכן תחלה בסיפיליס בזמן ההריון, זה יכול לגרום למחלה קטלנית בעובר. אם הבדיקה חיובית, יש לעשות בדיקות ספציפיות יותר. אם התגלתה המחלה, חשוב לטפל בה ללא דיחוי. מאז המצאת האנטיביוטיקה המחלה ניתנת לטיפול.

5. בדיקת דם לסוכר בצום. הערך הצפוי – פחות מ-100.

6. בדיקת שתן כללית. הערכים הצפויים הם: SG – GG 1015/00; Nutrite – negative;Ph -6; Leu – negative; proteune UR – negative; glucjse urine – negative; keytones – negative; urobulunogen – normal; purbilirubin –

7. בדיקת שתן – תרבית.

הערך הצפוי – שלילי

בדיקות בשבוע 7-9

8. US להערכה עוברית. היא נותנת להעריך עם דיוק רב את גיל העובר, מיקום העובר, כמות העוברים, ומאפשרת להעריך את מצב העובר. גם בדיקה זו, בעצם, אינה חובה.

הערכים הנבדקים הם: קיום שק הריון (Gestatuonal sac), קוטר השק (MGD), שק החלמון (Yolk sac), כמות העוברים, קיום דופק.

תוצאות לדוגמה – אורך העובר במ"מ לפי שבוע של הריון:

שבוע הריון

אורך ב-מ"מ

6

4.5

6.5

6.5

7

9.2

7.5

13

8

15

9

19

10

31

10.5

36

11

41

11.5

47

12

52

12.5

60

13

65

13.5

74

14

79

אין להילחץ ובטח לא להיכנס לפאניקה, אם התוצאות לא תואמות את הדוגמא. במקרה כזה יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

דופק העובר – באופן נורמאלי – 110-150 פעימות בדקה. ברדיקרדיה מציינת מצוקה של העובר. טכיקרדיה מציינת חום גבוה אצל האם או מצוקה של העובר. שינויים בלחץ הדופק של הרחם מעידים על צירים.

9. בדיקת סיסי השליה CVS

הבדיקה מיועדת לנשים בעלות סיכון גבוה לגילוי לבעיה כרומוזומאלית בעובר בלבד: נשים שלגביהן ידוע שהן נושאות גן של מחלה גנטית או לנשים עם היסטוריית הריונות בעלי פגם גנטי. זוהי בדיקת ביופסיה של השילייה המתבצעת דרך דופן הבטן או ווגינאלית. הבדיקה היא בעלת סיכון גבוה להפלה עקב הבדיקה.

בדיקות בשבוע 12-13

10. US שקיפות עורפית. – Nuchal Translucency Nuchal or Scan

זוהי בדיקת עובי הנוזל שמצטבר בעורפו של העובר. בדיקה זו מאפשרת לאבחן עם דיוק די רב, האם התינוק שיוולד יסבול מתיסמונת דאון. במקרה שבגיל זה של הריון נמצא קפל בעורף של העובר, זה מראה על סיכון גבוה לתסמונת דאון בעובר.

תיסמונת דאון זוהי מחלה די נדירה אצל נשים צעירות, אך עם עליית גיל האישה הסיכון שתינוקה יסבול מתיסמונת דאון קופץ: הסיכוי להולדת ילד חולה דאון אצל אישה בת 40 גדול פי 100 (!) מזה של אישה בגיל 20-22.

ערכים: החשש מתעורר אם נמצא נוזל בעובי 3.5 מ"מ. בכל מקרה, התשובות אינן חד-משמעיות. הבדיקה מגלה כ-10% ממקרי תסמונת דאון.

11. סקר שליש ראשון /ביוכימייה מוקדמת- The Combined Test/ First Trimester Screening

הבדיקה נעשית כדי להעלות את אחוז הגילוי של תיסמונת דאון. היא רלוונטית לאישה עם סיכון גבוה ללדת תינוק חולה במחלה גנטית, שתרצה להיפטר מתינוק חולה. היא מורכבת מבדיקת שקיפות עורפית ומבדיקת דם להורמוני השילייה.

חלבון PAPP-A (Pregnancy Associated Plasma Protein A) מיוצר ע"י השילייה, ובהריונות של עובר עם תסמונת דאון בדרך כלל רמתו נמוכה פי שתים מאשר בהריונות רגילים.

רמתו של הורמון השילייה Free B-hGG גבוהה פי שתיים בהריונות של עובר עם תסמונת דאון מאשר בהריונות רגילים.

תוצאות של שתי בדיקות אלה יחד עם גיל האישה נותנים כ- 60% בגילוי תסמונת דאון. ויחד עם בדיקת שקיפות עורפית מגיעים לדיוק הכי גבוה, של כ-85% בגילוי תסמונת דאון!

בבדיקה ניתן לגלות גם בעיות גנטיות אחרות, למשל, טריזומיה 18.

בדיקות בשבוע 14-15

12. US לסקירה מוקדמת

בדיקה זו מאפשרת לגלות מומים עובריים בכל מיני איברים.

כמו גם במקרה של בדיקת שקיפות עורפית, על האישה לשקול קודם הבדיקה: מה היא תעשה, אם יתגלה פגם בבדיקה? במידה והיא לא תפסיק את ההריון בכל מקרה, ובכל מקרה לא תוותר על התינוק, תגדל אותו ותאהב אותו – האם כדאי לה בכלל לעשות את הבדיקה? מה גם, שקורה מידי פעם, שתינוק נמצא פגום בבדיקה – ובסוף נולד בריא (וגם להפך).

בדיקות בשבוע 17

13. בדיקת חלבון עוברי/חלבון עוברי /בדיקה משולשת/בדיקת תבחין משולש/aFP+Estriol+bHCG/Triple Test

בדיקת דם זו מאפשרת לאתר תינוקות בסיכון גבוה לתיסמונת דאון, פיגור שכלי ומומים במערכת העצבים. הבדיקה אינה מהווה ראייה לילד חולה או לילד בריא, אלא בדיקת סקר, שנותנת נתון סטטיסטי בלבד.

הבדיקה כוללת בדיקת רמת חלבון עוברי – AFP)Alpha Feto Protein) . רמות גבוהות של החלבון יכולות להורות על מומים פתוחים בתעלת העצבים, כמוSpina Bifida (תעלת עמוד השידרה פתוחה) או Anencephalus (חוסר התפתחות מוח העובר). רמות גבוהות של חלבון יכולות להיות קשורות גם להרבה דברים אחרים, כמו משקל נמוך של העובר, טעות בחישוב גיל העובר, רעלת הריון, נטיה להפלה או לידה מוקדמת, מות העובר, ריבוי עוברים, סיבוכים בשילייה (למשל, היפרדות השילייה) ועוד.

ערכים (ביחידת (Multiple of Median – MOM: מעל 2.5 MOM – דורש בירור ויעוץ נוסף.

2.0-2.5 MOM – מומלצת סקירת מערכות.

פחות מ-0.3 – זוהי רמה נמוכה של החלבון. רמות נמוכות של החלבון יכולות להצביע לתסמונת דאון. יש לחשוש ממנה יותר בגיל מאוחר יותר: הסיכוי לתסמונת דאון אצל אישה בת 19 הוא 1:2300, אצל אישה בת 40 – 1:30.

hGG (גונדוטרופין שילייתי). ערכים: 0.15-3.0. ככל שהוא גבוה יותר, כך גבוהים הסיכויים לתסמונת דאון.

Estruol בלתי קשור 3 UE. ערכים: מעל 0.15. ככל שערכו נמוך יותר, כך גדל הסיכוי לתסמונת דאון ולטריז ומיה 18.

שקלול שלושת הבדיקות האלה עם גיל האישה ומשקלה (תוך כדי התאמה לנשים שמקבלות אינסולין) מגלה כ-70% ממקרי תסמונת דאון.

התשובה היא באחוזי סיכון ללידת מום. למשל, במקרים של סיכון נמוך במיוחד התשובה היא: "קטן מ-1:5000" . באופן כללי אפשר לומר, שככל שהאישה מבוגרת יותר וככל שרמת AFP גבוה יותר, כך הסיכון לעובר גבוה יותר. להעלאת רמת הדיוק עושים

14. בדיקה מרובעת (Quadruple Test),

הכוללת גם בדיקה ל- Inhibin A, שהם גבוהים יותר בתסמונת דאון.

בדיקה זו מעלה את אחוזי זיהוי תיסמונת דאון ל-75%.

15. בדיקה גנטית (נעשית עד לשבוע ה-16)

בדרך כלל נעשות בדיקות ל-Tay-Sachs, תיסמונת X שביר, CF, מחלת קנאוון, תסמונת פנקוני.

כששני בני הזוג אשכנזים או אשכנזים למחצה, ממליצים גם על בדיקה לדיס-אוטונומיה משפחתית, מחלת קנאוון, אנמיה ע"ש פנקוני-C, מחלת בלום, מחלת נימן-פיק-A, מוקוליפידוזיס-4, מחלת אושר-1, מחלת ארגירת גליקוגן-1, מחלת סירופ מייפל, מחלת גושה-1, מחלת Alfa-1-Anti-Tripsin, חרשות ע"ר קונקסין. המחלות צויינו בסדר יורד מבחינת חומרתן.

כשבני הזוג אינם אשכנזים, ממליצים על הבדיקות של המחלות השכיחות הבאות:

אצל יוצאי עירק – מחלת קוסטאף

אצל יוצאי צפון אפריקה -אטקסיה טלאנגיקטזיה, מחלת אגירת גליקוגן 3A, מחלת פנקוני מסוג A

יוצאי מרוקו ויוצאי בלקן – דיס-אוטונומיה משפחתית

יוצאי תימן – פנילקטונוריה (PKU), מטכרומטיק לאוקודיסטרופי MLD) )

וכן של מחלות תורשתיות פחות חמורות – חרשות ע"ר קונקסין ו-Alfa-1-Anti-Trupsun.

כמובן שיש גם מחלות תורשתיות נוספות.

התוצאה צריכה להיות שלילית.

בדיקות בשבוע 18

16. בדיקת מי שפיר – Amniocentesis.

זוהי בדיקה פולשנית המיועדת לנשים עם סיכון גבוה ללדת תינוק עם מום כרומוסומאלי, ביניהם תיסמונת דאון ו- CF, שאינן מעוניינות להמשיך בהריון עם תינוק כזה.

הבדיקה נעשית תחת השגחת אולטרא סאונד.

תוצאות הבדיקה הם בדיוק יחסי מאד גבוה, כי נבדקים תאי העובר עצמו. יחד עם זה, הבדיקה יכולה לגרום להפלה, במיוחד אם לאישה כבר יש הסטוריה של הפלות. יש להתחשב בכל הגורמים האלה בקבלת ההחלטה לגבי כדאיות הבדיקה.

בבדיקות מי שפיר קיים סיכון להפלה עקב זיהום מי שפיר, ירידת מים וכד'. יש לפנות למיון יולדות בכל מקרה של חום, דימום, התכווצויות או ירידת מים לאחר הבדיקה.

בדיקות בשבוע 21-22

17USלסקירת מערכות העובר.

הבדיקה לא שונה בהרבה מ-US בשבוע ה-14-15, אין בה צורך של ממש והיא נעשית, בעצם, להרגעת ההורים, שרוצים להיות בטוחים שהכל בסדר. הפרמטרים הנמדדים הם: קוטר דו-רקתי של הגולגולת (BPD), היקף הראש (HC), היקף הבטן (AC), אורך עצם ירך אחת (FL), מספר כלי דם בחבל הטבור, מיקום השילייה, כמות מי שפיר, קיום דופק ותנועות העובר, גולגולת ומוח בחתך רוחבי, צורת הגולגולת בחתך רוחב, קו האמצע ובסקירה מאוחרת גם Septi Cavum Pellucidi, החדרים הצדדיים במוח והכור ואיד פלקסוס, מוח קטן וציסטרנה מגנה, ארובות עיניים ושפתיים, ריאות, מבט על ארבעת מדורי הלב, מוצא עורקים גדולים, קיבה, כליות, כיס שתן, חבל הטבור, עמוד השידרה, קיום עצמות ארוכות בגפיים התחתונות והעליונות, קיום כפות ידיים ורגליים. בהריון מרובה עוברים – מספר שקי הריון, מיקומם, מין כל עובר וכן chorionicity, amnionicity.

בדיקה זו מומלצת כאשר האישה לקחה תרופה בהריון, היה מום בעובר הקודם, יש חשש מסיבה כלשהי לצמיחת העובר, יש סיכון מוגבר למחלה תורשתית, יש מיעוט או ריבוי מי שפיר.

בדיקות בשבוע 24-25

18. בדיקת דם להעמסת סוכר 50 גר' (Glucose Challenge Test – GCT.)

הבדיקה נעשית לנשים בסיכון גבוה לפתח סכרת הריונית, ומאתרת את הסיכון לכך שהיא אכן תתפתח. הסיכוי לסכרת הריונית עולה עם גיל היולדת ועם כמות ההריונות. כלומר, הסיכוי לסכרת הריונית בגיל 20 נמוך מאשר בגיל 30, ובהריון ראשון הוא נמוך מזה שבהריון עשירי.

הבדיקה נעשית אחרי צום של 8 שעות. הנבדקת שותה מים עם 50 גר' סוכר בתוכם וכעבור שעה עושה בדיקת דם לסוכר. אם רמת הסוכר מתגלה כגבוהה, היא עושה טסט נוסף – Glucouse Challenge Test . בבדיקה זו מודדים את הסוכר בדם אחרי 8 שעות צום, אחר-כך נותנים 75 גר' סוכר בכוס מים לשתות ובודקים סוכר בדם עוד פעמיים: שעתיים ושלוש אחרי שתיית תמיסת הסוכר.

תוצאה חיובית היא 130-140 mg/dl. תוצאה גבוהה יותר מחייבת בדיקה נוספת של העמסת סוכר 100 g'.

19. בדיקת OGTT – Oral Glucose Challenge Test – .

הבדיקה נעשית במקרים הבאים:

  • ערכים גבוהים בבדיקת GCT
  • קרוב משפחה חולה סכרת
  • סכרת הריונית בהריון הקודם
  • ריבוי מי שפיר
  • עובר גדול מידי לגיל ההריון שלו

הבדיקה מתבצעת בצום. הערכים הצפויים: בצום 95-105; שעה לאחר שתיית 100 גר' גלוקוז -180-195; שעתיים לאחר שתיית 100 גר' גלוקוז – 155-165; שלוש שעות לאחר שתיית 100 גר' גלוקוז – 140-145.

20. ספירת דם חוזרת

(ראה ערכים לעייל)

בדיקות בשבוע 28

21. בדיקת נוגדנים לסוג דם.

נעשה לנשים שסוג דם Rh שלהן שלילי. הבדיקה נעשית בשבוע 28 לנשים עם הריון ראשון שלהן ובשבוע 20 לנשים עם הריון חוזר. אישה מקבלת זריקת anti-Dובמקביל עושה בדיקת Coombs (לבדוק, אם האישה יצרה נוגדנים כנגד עוברה). לנשים אלה זריקת חיסון נעשית גם במקרה שהן עושות בדיקת סיסי שליה /בדיקת מי שפיר.

בדיקות בשבוע 30-32

22. USלהערכת משקל, תקינות התפתחות העובר והשליה

בדיקות בשבוע 35-38

23. בדיקת ניטור דופק העובר (מוניטור עוברי, ניטור עוברי, non stress test – NST)

הבדיקה נעשית כאשר קיים חשש לחוסר תנועתיות העובר. הבדיקה מעריכה את רמות החמצן העוברות למוח העובר. משך הבדיקה – 20 דקות.

בדיקות אחרי שבוע 36

24. בדיקת לחץ דם

25. בדיקת חלבון בשתן

26. בדיקת בצקות

27. אחרי שבוע 40 להריון מומלץ לעשות מעקב הריון עודף עם ניטור העובר.

חשוב! בכל גיל של ההריון על האישה לפנות לרופא או למיון ולהיבדק בכל מקרה של דימום, ירידת מים, הפחתה או חוסר תנועת העובר, כאבי בטן לא מוסברים, הקאות קשות חוזרות, חום, הפרעות במתן שתן, חולשה כללית רצינית, טישטוש ראיה, טישטוש הכרה, כאבי ראש קשים בלתי רגילים, בצקות ו/או נימול בידים ורגלים וכן כל תופעה חריגה ובלתי מוסברת.

כל הנאמר הינו בגדר מידע בלבד ויש להיוועץ ברופא הנשים שלכן לגבי כל בדיקה ותוצאה.

כל הזכויות שמורות לד"ר יעל טוקצ'ינסקי

מחשבון הריון לכל המעוניין

תקראו עוד על נושא זה ובנושאים אחרים הקשורים להריון בהרחבה רבה בספר "בריאות האישה ברפואה המשלימה". אמנם הספר אזל בחנויות הספרים ובהוצאה, אך עדיין ניתן להזמינו אצל המחברת.

דילוג לתוכן